Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.4.В. Ықтималдықтар теориясының элементтері.
Мектеп:Хромтау ауданы, «Аққұдық орта мектебі»КММ.
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллина Даригуль Саиновна.
Күні:12.07.2019.
|
Сынып:9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ықтималдықтар теориясының негіздері.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
9.3.2.4. Ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
-ықтималдықтың статистикалық анықтамасын сипаттау,
Оқушылардың басым бөлігі:
-есептерді шығару барысында ықтималдықтың статистикалық анықтамасын қолдануды үйрену,
Кейбір оқушылар:
-статистикалық ықтималдықты өмірмен байланыстырып есептерді шығару.
|
Бағалау критерийі
|
-ықтималдықты статистикалық анықтамасын сипаттайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
классикалық ықтималдық, статистикалық ықтималдық
|
Құндылықтар-ға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.
Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастыққа, қарым-қатынас жасауға баулу.
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.
Жеке жұмыс арқылы денсаулық сақтау жүйесін дамыту.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика /сандар/, экономика /қаржы бөлімі/
Информатика / интернет желісінен ақпарат алу/
|
Алдыңғы білім
|
Оқиға түрлері, жиілік, ыктималдықтың классикалық анықтамасы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Топқа бөлу/ тиынның елтаңба жағы, тиынның сан жағы суреттерімен/
2 топқа бөлінеді.
Топтық жұмыс. «Ойлан,бірік,бөліс»әдісі.
1-топ. оқиға түрлерін атау.
2-топ. жиілік, ықтималдықтың классикалық анықтамаларын айту.
«Қарлы кесек» әдісі./шашыраған сөздерден сөйлем құрау/
стати
қтың
Ықтим
масын
анықта
стик
алық
алды
білу
«Жасырын код» әдісі.
/ашық сұрақтар қою арқылы сандар шығару/
-барлығы неше кеспе? 9
-осы санның бөлгіштер саны нешеу? 3
-осы екі санның айырмасын 3 есе кеміт. 2
-шыққан сөйлем неше сөзден тұрады? 4
Осы жерде сабақтың оқу мақсаты ашылады.
Бағалау- үш шапалақ бойынша.
Барлығын дұрыс орындаса- 3шапалақ,
Екі тапсырма дұрыс орындаса-2 шапалақ,
Бір тапсырма дұрыс орындаса-1 шапалақ.
Саралау - жіктеу тәсілі бойынша.
|
Тиын суреттері
Кеспе қағаздары
|
Сабақтың ортасы
31 мин
|
1.Сыныппен жұмыс:
«Денотатты граф» әдісі.
/ Интернет желісінен алынған статистикалық ықтималдық туралы мәтін беріледі/
«INSERT» әдісі. Дәптерлеріңе керекті анықтаманы, формуланы жазады.
Бағалау- «Бір минут» әдісінде ынтыландыру сөздері:
«жарайсың!», «жақсы», «талпын».
Саралау- дереккөздер тәсілі бойынша.
2.Жұптық жұмыс.
«Көршіңізге айтыңыз!» әдісі.
/оқушылардың өз ойларын білдіруі үшін қолданылады/
Практикалық тапсырма:
1.Бір тиын екі рет лақтырылды. Ең болмаса бір рет «елтаңба» түсуінің ықтималдығын табыңдар.
2. Үш тиын лақтырылды. Екі «елтаңба» түсуінің ықтималдығын табыңдар.
Бағалау- өзара және өзін-өзі бағалау «Құстұмсық» әдісі бойынша.
Саралау-диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша.
w=
Қолдау көрсету үшін формуланы беру:
-
3.Жеке жұмыс.
Қалыптастырушы бағалау.
Ақтөбе облыстық денсаулық сақтау басқармасының 2018 жылғы статистикалық мәліметі бойынша 500 туылған балалардың 240 қыз бала. Қыз балалардың тууының жиілігін табыңыз.
Дескриптор:
-абсолюттік жиілік пен эксперимент санын ажыратады,
-оқиғаның жиілігін табады.
Бағалау- «+», «-» әдісі бойынша.
Саралау- қарқын тәсілі бойынша.
Қосымша тапсырма: (-1;6) интервалынан бүтін сан кездейсоқ таңдалады. Осы сан х3 -5х2+х=0 теңдеуінің түбірі болуының ықтималдығын табыңдар.
4.Сыныппен жұмыс.
Венн диаграммасы /салыстыру, салғастыру органайзері/.
Классикалық Статистикалық
ықтималдық
Бағалау- топтық бағалау.
«Стикер» әдісі. Көк түс- келісемін. Қызыл түс- келіспеймін.
1 топ мүшелері 2 топ мүшелерін бағалайды.
2 топ мүшелері 1 топ мүшелерін бағалайды.
Саралау- қорытынды тәсілі бойынша
|
АКТ
/ноутбук/
http://g.engime.org/kombinatorika-itimaldi-jene-statistika.html?page=24
Тиындар
Сызба
Көк,қызыл түсті
стикерлер
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Үйге тапсырма:
Ықтималдықтар теориясы бойынша қысқаша ғалым-математиктер туралы Хабарлама дайындаңдар.
Кері байланыс. «Тазалық» әдісі.
|
Суреттер,
стикер
|
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен қолдау көбірек көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
-жіктеу тәсілі
- дереккөздер тәсілі
- диалог және қолдау көрсету тәсілі
- қарқын тәсілі
- қорытынды тәсілі
|
- Үш шапалақ бойынша.
Барлығын дұрыс орындаса- 3шапалақ,
Екі тапсырма дұрыс орындаса-2 шапалақ,
Бір тапсырма дұрыс орындаса-1 шапалақ.
-«Бір минут» әдісі.
ынтыландыру сөздері:«жарайсың!», «жақсы», «талпын»
- «Құстұмсық» әдісі.
өзара және өзін-өзі бағалау.
-«+», «-» әдісі .
қалыптастырушы бағалау.
- «Стикер» әдісі. топтық бағалау.
Көк түс- келісемін.
Қызыл түс- келіспеймін.
1 топ мүшелері 2 топ мүшелерін бағалайды.
2 топ мүшелері 1 топ мүшелерін бағалайды.
|
Қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
|