Атырау облысы, Атырау қаласы
№28 жалпы білім беретін орта мектебінің
тарих пәні мұғалімі
Сыралиева Акбота Адилетовна
Ежелгі дүние тарихы бойынша қысқа мерзім жоспарлары
|
Пәні
|
Сыныбы
|
Күні
|
Пән мұғалімі
|
Ежелгі дүние тарихы
|
6 «А.Б»
|
26.11.15
|
Сыралиева Ақбота
Әділетқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ivтарау. Орталық Азиядағы ежелгі мемлекеттер. §11.Ежелгі Бактрия
|
Мақсаты
|
Ежелгі Бактрия мемелекетінің тарихымен таныстыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Сілтеме
|
6-сынып оқулығы.
|
Ресурстар
|
АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.
|
Үйге тапсырма
|
§11
|
Уақыты
|
Тапсырма түрі
|
Бағалау
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
5-минут
|
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткенді қайталау.
1. Парсы тайпаларын қандай ру көсемдері басқарды?
2.Парсы патшылығы қалай құрылды?
|
Өзара бағалау
|
Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты үш топқа бөлу.
Үй тапсырмасы «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрау
|
Оқушылар өткен тақырып «Ежелгі Парсы патшалығы» тақырыбын еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді
|
15-минут
|
Топтық жұмыс
1. Ежелгі Бактрия шаруашылығы
2.Ежелгі Бактрия мәдениеті.
3.Тәуелсіздік үшін күресі
|
Топтық бағалау
|
«Ежелгі Бактрия» тақырыбы бойынша бағыт-бағдар беру
|
Әр топ берілген тақырып бойынша постер қорғайды.
|
10-минут
|
Топтық жұмыс. «Дананың кілт»
«Сұрақтар кілт»
Жауап: Бактрия
|
Топтық
бағалау
|
Тапсырманың орындалысын бақылау
|
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар әзірлейді.
|
10 минут
|
Жеке жұмыс: Анықтама бер
Мың қала елі-
Ай Ханум-
Окс храмы-
Евтидем-
|
Өзара бағалау
|
Өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау
|
Жеке жұмыс жасауға дағдыланады.
|
5-миунт
|
Рефлексия.
Сабақ ұнады ма?
Мен жаңаша не білдім?
|
|
Оқушылардың жұмысын бағалау
|
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.
|
|
Пәні
|
Сыныбы
|
Күні
|
Пән мұғалімі
|
Ежелгі дүние тарихы
|
6 «А.Б»
|
03.12.15
|
Сыралиева Ақбота
Әділетқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
§12. Ежелгі Кушан патшалығы
|
Мақсаты
|
Ежелгі Кушан мемелекетінің қалыптасуымен таныстыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Кушан мемлекетінің әлсіреп, құлауына негіз болған жағдайларға сипаттама береді.
|
Сілтеме
|
6-сынып оқулығы.
|
Ресурстар
|
АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.
|
Үйге тапсырма
|
§12
|
Уақыты
|
Тапсырма түрі
|
Бағалау
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
5-минут
|
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткенді қайталау.
1. Бактрия қазіргі қандай мемлекеттер жерінде орналасқан?
2.Бактриялықтар қандай кәсіптермен айналысқан?
3.Бактрия қалаларының ерекшеліктері неде?
|
Өзара бағалау
|
Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты төрт топқа бөлу.
|
Оқушылар еске түсіреді, талдайды.
|
15-минут
|
Топтық жұмыс
1.Кушан патшалығының қалыптасуы
2.Кушан мемлекетінің гүлденуі және құлауы.
3.Экономикалық қатынастары.
4.Діни көзқарастары
|
Топтық
бағалау
|
Оқушыларға Кушан тақырыбы туралы бағыт-бағдар беру
|
Тақырып бойынша постер қорғайды.
|
10-минут
|
Жеке жұмыс: Картамен жұмыс
1.Кушан саудагерлері қай жолмен сауда жасады?
2.Ежелгі Кушан қазіргі қандай мемлекеттер жерінде орналасқан?
3.Сасанилер мемлекеті қай жерде құрылды?
|
Өзара бағалау
|
Оқушылардың білімін зерделеу
|
Талдау жасайды.
|
10 минут
|
Жұптық жұмыс. «Дананың кілт»
«Ортақ белгі» - кілті
Бактрия
|
Кушан
|
Екі мемлекетте Орталық Азиядағы ежелгі мемлекеттер
|
|
Өзара бағалау
|
Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді
|
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
5-миунт
|
Рефлексия.
Сабақ ұнады ма?
Мен жаңаша не білдім?
|
|
Оқушылардың жұмысын бағалау
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
|
|
Пәні
|
Сыныбы
|
Күні
|
Пән мұғалімі
|
Ежелгі дүние тарихы
|
6 «А.Б»
|
10.12.15
|
Сыралиева Ақбота
Әділетқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
§12. Кушандық өнер мен мәдениет. Діни наным сенім
|
Мақсаты
|
Ежелгі Кушандықтардың өнері мен мәдениеті,діни көзқарастары туралы оқушыларға түсінік беру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Сілтеме
|
6-сынып оқулығы.
|
Ресурстар
|
АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.
|
Үйге тапсырма
|
§12
|
Уақыты
|
Тапсырма түрі
|
Бағалау
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
5-минут
|
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткенді қайталау.
1.Кушан мемлекеті қалай құрылды?
2.Кушан мемлекетінің тарихы мағызы неде?
3.Кушандықтардың саудасының дамуына Ұлы Жібек жолы қалай әсер етті?
|
Өзара бағалау
|
Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты екі топқа бөлу. Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбы мен және мақсатымен таныстырады.
|
Оқушылар интерактивті тақтадан кез- келген ұяшықты тайдайды да, топ мүшелері кезектесіп жауап береді.
|
15-минут
|
Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс
Кушандықтардың діни көзқарастары
Кушандықтардың өнері мен мәдениеті
|
Топтық
бағалау
|
Кітаппен жұмыс жасату.Постер арқылы тақырыптарын қорғату.
|
Ақпаратты өз бетімен меңгереді.
Тақырып бойынша постер қорғайды.
|
10-минут
|
Топтық жұмыс. «Ассоциация» кестелі органайзерде жазу
«Жеңімпаз Қанышке храмы»
|
Топтық
бағалау
|
Оқушылардың білімін зерделеу
|
Тақырып бойынша кестелі сызбада өз білімін көрсетеді.
|
10 минут
|
Жұптық жұмыс. Қатені тап
1.Кушандық дәуірде дүниеге келіп,кең таралған бір дін – Будда діні
2.Заратуштра,будда,манихей діндері Орта Азияда гректер жаулағанға дейін өмір сүрді.
3.Сурх-Котал төбесінде «Жеңімпаз ІІ Қатпыз храмы» деп аталған сарай қазылып зерттелді.
|
Өзара бағалау
|
Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді
|
Оқушылар жіберілген қатені табады
|
5-миунт
|
Рефлексия.
Сабақ ұнады ма?
Мен жаңаша не білдім?
|
|
Оқушылардың жұмысын бағалау
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
|
|
Пәні
|
Сыныбы
|
Күні
|
Пән мұғалімі
|
Ежелгі дүние тарихы
|
6 «А.Б»
|
24.12.15
|
Сыралиева Ақбота
Әділетқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
§13. Парфия патшалығы
|
Мақсаты
|
Парфия патшалығының қалыптасу тарихымен және басқару жүйесі туралы анықтама беру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді.
|
Сілтеме
|
6-сынып оқулығы.
|
Ресурстар
|
АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.
|
Үйге тапсырма
|
§13
|
Уақыты
|
Тапсырма түрі
|
Бағалау
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
5-минут
|
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткенді қайталау.
1.Кушандықтарда қандай діни түсініктер болы?
2.Манихей діні деген не?
3.Мүсіндеу өнері қалай дамыған?
|
Өзара бағалау
|
Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты төрт топқа бөлу.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
15-минут
|
Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс
1.Парфия патшалығының құрылуы
2.Парфиядағы басқару жүйесі
3.Көшпелілер мен Парфия
4.Парфияның римдіктерді талқандауы
|
Топтық
бағалау
|
Жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше дайындық жасату.
|
Барлық жұмыс жасау процесінде жаңа ақпаратқа мұқият болады. Тапсырманы постер арқылы қорғайды.
|
10-минут
|
Топтық жұмыс.Венн диаграммасы
|
Топтық
бағалау
|
Топтық жұмысты қадағалау.
|
Меңгеретін тақырыбы бойынша өз білімін талдайды.
|
10 минут
|
Жеке жұмыс. Тарихи диктант
Біздің заманымыздан бұрынғы ІІІ ғасырда қазіргі Иранның солтүстігінде _____пайда болды. Мемлекет жері бірнеше әкімшілік аймақтарына бөлінді.Оларды ____ басқарды.Рим әскербасы Красс ______ Парфияға үлкен жорыққа шықты.
|
Өзара бағалау
|
Тапсырманың орындалысын бақылау.
|
Оқушылар қалдырылған бос орынға сөздер толтырады.
|
5-миунт
|
Рефлексия.
Сабақ ұнады ма?
Мен жаңаша не білдім?
|
|
Оқушылардың жұмысын бағалау
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
|
|
Пәні
|
Сыныбы
|
Күні
|
Пән мұғалімі
|
Ежелгі дүние тарихы
|
6 «А.Б»
|
24.12.15
|
Сыралиева Ақбота
Әділетқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
§14. Орта Азия халықтарының грек-македондық басқыншыларға қарсы күресі
|
Мақсаты
|
Орта Азия халықтарының Александр Македонскийге қарсы күрестегі ерліктері туралы баяндау.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Сілтеме
|
6-сынып оқулығы.
|
Ресурстар
|
АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.
|
Үйге тапсырма
|
§14
|
Уақыты
|
Тапсырма түрі
|
Бағалау
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
5-минут
|
І.Ұйымдастыру
ІІ.Өткенді қайталау. Кім шапшаң?
1.Парфия патшалығының қандай билеушілерін білесіңдер?
2.Патшаның билігі неге шектеулі болды?
3.Парфиялықтар римдіктерді қалай талқандады?
|
Өзара бағалау
|
Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты екі топқа бөлу.
|
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
15-минут
|
Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс
1.Александр Македронскийдің Орта Азияға басып кіру.
2.Спитамен-тәуелсіздік үшін күрестің даңқты басшысы.
|
Топтық
бағалау
|
Тапсырманың орындлысын қадағалау.
|
Ақпаратты өз бетімен меңгереді.
Тақырып бойынша постер қорғайды.
|
10- минут
|
Жұптық жұмыс:
Тұлғаны таны:
Томирис –
Шырақ –
Ескендір Зұлқарнайын-
|
Өзара бағалау
|
Оқушыларға бағыт-бағдар беру
|
Тақырып бойынша оқушы өз білімін жинақы көрсетеді.
|
10 минут
|
Жеке жұмыс .Тест тапсырмасы
1)Орта Азия халықтарына шабуыл жасаған грек-македондық даңқты қолбасшы
А) Александр Македонский Б) КирВ)ІІІ Антиох
2.Соғды елінің астанасы
А) Хорезм Б) СамарқанВ)Ай Ханум
3.Грек-Македондықтардың басқыншылығына қарсы күресті бастаған қолбасш кім?
А)ҚанышкеБ)ЕвтидемВ)Спитамен.
4. Көтерілісте соғдылықтарға көмекке келген халық
А)БактриялықтарБ)СақтарВ)Кушандар
|
Өзара бағалау
|
Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді
|
Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
5-миунт
|
Рефлексия.
Сабақ ұнады ма?
Мен жаңаша не білдім?
|
|
Оқушылардың жұмысын бағалау
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі.
|
Достарыңызбен бөлісу: |