Сабақтың тақырыбы Ivтарау. Орталық Азиядағы ежелгі мемлекеттер. §11. Ежелгі Бактрия Мақсаты



Дата01.06.2017
өлшемі149,09 Kb.
#17442
түріСабақ
Атырау облысы, Атырау қаласы

28 жалпы білім беретін орта мектебінің



тарих пәні мұғалімі

Сыралиева Акбота Адилетовна

Ежелгі дүние тарихы бойынша қысқа мерзім жоспарлары





Пәні

Сыныбы

Күні

Пән мұғалімі

Ежелгі дүние тарихы

6 «А.Б»

26.11.15

Сыралиева Ақбота

Әділетқызы



Сабақтың тақырыбы

Ivтарау. Орталық Азиядағы ежелгі мемлекеттер. §11.Ежелгі Бактрия

Мақсаты

Ежелгі Бактрия мемелекетінің тарихымен таныстыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

Сілтеме

6-сынып оқулығы.

Ресурстар

АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.

Үйге тапсырма

§11

Уақыты

Тапсырма түрі

Бағалау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

5-минут

І.Ұйымдастыру

ІІ.Өткенді қайталау.

1. Парсы тайпаларын қандай ру көсемдері басқарды?

2.Парсы патшылығы қалай құрылды?


Өзара бағалау

Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты үш топқа бөлу.

Үй тапсырмасы «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрау




Оқушылар өткен тақырып «Ежелгі Парсы патшалығы» тақырыбын еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді

15-минут

Топтық жұмыс

1. Ежелгі Бактрия шаруашылығы

2.Ежелгі Бактрия мәдениеті.

3.Тәуелсіздік үшін күресі




Топтық бағалау

«Ежелгі Бактрия» тақырыбы бойынша бағыт-бағдар беру



Әр топ берілген тақырып бойынша постер қорғайды.

10-минут

Топтық жұмыс. «Дананың кілт»

«Сұрақтар кілт»

Жауап: Бактрия


Топтық

бағалау

Тапсырманың орындалысын бақылау

Оқушылар тақырып бойынша сұрақтар әзірлейді.

10 минут

Жеке жұмыс: Анықтама бер

Мың қала елі-

Ай Ханум-

Окс храмы-

Евтидем-



Өзара бағалау

Өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау

Жеке жұмыс жасауға дағдыланады.

5-миунт

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма?

Мен жаңаша не білдім?





Оқушылардың жұмысын бағалау

Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.





Пәні

Сыныбы

Күні

Пән мұғалімі

Ежелгі дүние тарихы

6 «А.Б»

03.12.15

Сыралиева Ақбота

Әділетқызы



Сабақтың тақырыбы

§12. Ежелгі Кушан патшалығы

Мақсаты

Ежелгі Кушан мемелекетінің қалыптасуымен таныстыру

Күтілетін нәтиже

Кушан мемлекетінің әлсіреп, құлауына негіз болған жағдайларға сипаттама береді.

Сілтеме

6-сынып оқулығы.

Ресурстар

АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.

Үйге тапсырма

§12

Уақыты

Тапсырма түрі

Бағалау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

5-минут

І.Ұйымдастыру

ІІ.Өткенді қайталау.

1. Бактрия қазіргі қандай мемлекеттер жерінде орналасқан?

2.Бактриялықтар қандай кәсіптермен айналысқан?

3.Бактрия қалаларының ерекшеліктері неде?



Өзара бағалау

Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты төрт топқа бөлу.


Оқушылар еске түсіреді, талдайды.

15-минут

Топтық жұмыс

1.Кушан патшалығының қалыптасуы

2.Кушан мемлекетінің гүлденуі және құлауы.

3.Экономикалық қатынастары.

4.Діни көзқарастары


Топтық

бағалау

Оқушыларға Кушан тақырыбы туралы бағыт-бағдар беру

Тақырып бойынша постер қорғайды.

10-минут

Жеке жұмыс: Картамен жұмыс

1.Кушан саудагерлері қай жолмен сауда жасады?

2.Ежелгі Кушан қазіргі қандай мемлекеттер жерінде орналасқан?

3.Сасанилер мемлекеті қай жерде құрылды?



Өзара бағалау

Оқушылардың білімін зерделеу

Талдау жасайды.

10 минут

Жұптық жұмыс. «Дананың кілт»

«Ортақ белгі» - кілті



Бактрия

Кушан

Екі мемлекетте Орталық Азиядағы ежелгі мемлекеттер





Өзара бағалау

Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді

Берілген сұрақтарға жауап береді.

5-миунт

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма?

Мен жаңаша не білдім?





Оқушылардың жұмысын бағалау

Әр оқушы өз ойымен бөліседі.





Пәні

Сыныбы

Күні

Пән мұғалімі

Ежелгі дүние тарихы

6 «А.Б»

10.12.15

Сыралиева Ақбота

Әділетқызы



Сабақтың тақырыбы

§12. Кушандық өнер мен мәдениет. Діни наным сенім

Мақсаты

Ежелгі Кушандықтардың өнері мен мәдениеті,діни көзқарастары туралы оқушыларға түсінік беру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

Сілтеме

6-сынып оқулығы.

Ресурстар

АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.

Үйге тапсырма

§12

Уақыты

Тапсырма түрі

Бағалау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

5-минут

І.Ұйымдастыру

ІІ.Өткенді қайталау.

1.Кушан мемлекеті қалай құрылды?

2.Кушан мемлекетінің тарихы мағызы неде?

3.Кушандықтардың саудасының дамуына Ұлы Жібек жолы қалай әсер етті?



Өзара бағалау

Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты екі топқа бөлу. Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбы мен және мақсатымен таныстырады.


Оқушылар интерактивті тақтадан кез- келген ұяшықты тайдайды да, топ мүшелері кезектесіп жауап береді.

15-минут

Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс

  1. Кушандықтардың діни көзқарастары

  2. Кушандықтардың өнері мен мәдениеті

Топтық

бағалау

Кітаппен жұмыс жасату.Постер арқылы тақырыптарын қорғату.

Ақпаратты өз бетімен меңгереді.

Тақырып бойынша постер қорғайды.



10-минут

Топтық жұмыс. «Ассоциация» кестелі органайзерде жазу


«Жеңімпаз Қанышке храмы»


Топтық

бағалау

Оқушылардың білімін зерделеу

Тақырып бойынша кестелі сызбада өз білімін көрсетеді.

10 минут

Жұптық жұмыс. Қатені тап

1.Кушандық дәуірде дүниеге келіп,кең таралған бір дін – Будда діні

2.Заратуштра,будда,манихей діндері Орта Азияда гректер жаулағанға дейін өмір сүрді.

3.Сурх-Котал төбесінде «Жеңімпаз ІІ Қатпыз храмы» деп аталған сарай қазылып зерттелді.






Өзара бағалау

Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді

Оқушылар жіберілген қатені табады

5-миунт

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма?

Мен жаңаша не білдім?





Оқушылардың жұмысын бағалау

Әр оқушы өз ойымен бөліседі.





Пәні

Сыныбы

Күні

Пән мұғалімі

Ежелгі дүние тарихы

6 «А.Б»

24.12.15

Сыралиева Ақбота

Әділетқызы



Сабақтың тақырыбы

§13. Парфия патшалығы

Мақсаты

Парфия патшалығының қалыптасу тарихымен және басқару жүйесі туралы анықтама беру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Алған білімдерін практикада қолдануға үйренеді.

Сілтеме

6-сынып оқулығы.

Ресурстар

АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.

Үйге тапсырма

§13

Уақыты

Тапсырма түрі

Бағалау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

5-минут

І.Ұйымдастыру

ІІ.Өткенді қайталау.

1.Кушандықтарда қандай діни түсініктер болы?

2.Манихей діні деген не?

3.Мүсіндеу өнері қалай дамыған?




Өзара бағалау

Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты төрт топқа бөлу.


Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

15-минут

Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс

1.Парфия патшалығының құрылуы

2.Парфиядағы басқару жүйесі

3.Көшпелілер мен Парфия

4.Парфияның римдіктерді талқандауы


Топтық

бағалау

Жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше дайындық жасату.

Барлық жұмыс жасау процесінде жаңа ақпаратқа мұқият болады. Тапсырманы постер арқылы қорғайды.

10-минут

Топтық жұмыс.Венн диаграммасы



Көшпелілер

Парфия










Топтық

бағалау

Топтық жұмысты қадағалау.

Меңгеретін тақырыбы бойынша өз білімін талдайды.

10 минут

Жеке жұмыс. Тарихи диктант

Біздің заманымыздан бұрынғы ІІІ ғасырда қазіргі Иранның солтүстігінде _____пайда болды. Мемлекет жері бірнеше әкімшілік аймақтарына бөлінді.Оларды ____ басқарды.Рим әскербасы Красс ______ Парфияға үлкен жорыққа шықты.




Өзара бағалау

Тапсырманың орындалысын бақылау.

Оқушылар қалдырылған бос орынға сөздер толтырады.

5-миунт

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма?

Мен жаңаша не білдім?





Оқушылардың жұмысын бағалау

Әр оқушы өз ойымен бөліседі.





Пәні

Сыныбы

Күні

Пән мұғалімі

Ежелгі дүние тарихы

6 «А.Б»

24.12.15

Сыралиева Ақбота

Әділетқызы



Сабақтың тақырыбы

§14. Орта Азия халықтарының грек-македондық басқыншыларға қарсы күресі

Мақсаты

Орта Азия халықтарының Александр Македонскийге қарсы күрестегі ерліктері туралы баяндау.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар тақырыптың мағынасы туралы біледі. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.

Сілтеме

6-сынып оқулығы.

Ресурстар

АКТ, Флипчарт,маркер,түрлі-түсті стикерлер, карта.

Үйге тапсырма

§14

Уақыты

Тапсырма түрі

Бағалау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

5-минут

І.Ұйымдастыру

ІІ.Өткенді қайталау. Кім шапшаң?

1.Парфия патшалығының қандай билеушілерін білесіңдер?

2.Патшаның билігі неге шектеулі болды?

3.Парфиялықтар римдіктерді қалай талқандады?




Өзара бағалау

Сәлемдесу, түгендеу,сыныпты екі топқа бөлу.


Берілген сұрақтарға жауап береді.

15-минут

Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс

1.Александр Македронскийдің Орта Азияға басып кіру.

2.Спитамен-тәуелсіздік үшін күрестің даңқты басшысы.


Топтық

бағалау

Тапсырманың орындлысын қадағалау.

Ақпаратты өз бетімен меңгереді.

Тақырып бойынша постер қорғайды.



10- минут

Жұптық жұмыс:

Тұлғаны таны:

Томирис –

Шырақ –

Ескендір Зұлқарнайын-



Өзара бағалау

Оқушыларға бағыт-бағдар беру

Тақырып бойынша оқушы өз білімін жинақы көрсетеді.

10 минут

Жеке жұмыс .Тест тапсырмасы

1)Орта Азия халықтарына шабуыл жасаған грек-македондық даңқты қолбасшы

А) Александр Македонский Б) КирВ)ІІІ Антиох

2.Соғды елінің астанасы

А) Хорезм Б) СамарқанВ)Ай Ханум

3.Грек-Македондықтардың басқыншылығына қарсы күресті бастаған қолбасш кім?

А)ҚанышкеБ)ЕвтидемВ)Спитамен.

4. Көтерілісте соғдылықтарға көмекке келген халық

А)БактриялықтарБ)СақтарВ)Кушандар



Өзара бағалау

Өз бетімен жұптық жұмыс істеуін қамтамасыз етеді

Берілген сұрақтарға жауап береді.

5-миунт

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма?



Мен жаңаша не білдім?




Оқушылардың жұмысын бағалау

Әр оқушы өз ойымен бөліседі.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет