Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: Координация және реттелу
|
Мектеп: Мағжан Жұмабаев атындағы гимназия
|
Күні: 11.02.2022
|
Практиканттың аты-жөні: Бектемир Мехри Абдимауленқызы
|
Сынып: 7-Г
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері мен қызметі. Нейронның құрылысы мен қызметтері (жаңа тақырыпты меңгерту)
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
7.1.7.2 -жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау;
7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін анықтау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: Жүйке жүйесінің және жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін , жаңа ұғымдарды атайды.
Оқушылардың басым көпшілігі орындай алады:Жүйке жүйесінің және жүйке жасушасының құрылымымен қызметіндегі терминдерді ажыратады.
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:Жүйке жүйесінің және жүйке жасушасының қызметін талдайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Жүйке жүйесінің және жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін біледі.
Жүйке жүйесінің және жүйке жасушасының құрылымымен қызметіндегі терминдерін анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминдер мен ұғымдар: аксон, дендрит, нейрон ,нейроглия.
Диалогқа қолданылатын сөйлемдер:
Нейрондар-жүйке .......
Жүйке жүйесінің қызметі-.....
Жүйке ұлпаларының қосымшажасушалары ...... деп аталады.
Қысқа тармақталған өсінді ...... деп аталады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ қезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Оқыту көздері мен ресурстар
|
мұғалім іс-әрекеті
|
оқушы іс-әрекеті
|
бағалау
|
Сабақтың басы
0-6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі /амандасу, сынып түгендеу/
Өткен тақырыпты пысықтау
Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Сұрақтар
Тұщы су гидрасының жүйке жүйесі қандай?
-диффузды
Түйінді жүйке жүйесі қай жануарларға тән?
-құрттар,ұлулар, буынаяқтыларға
Бағанды типті жүйке жүйесі қандай жануарларға тән?
-жалпақ құрттарға
Түтікті жүйке жүйесі қай жануарларға тән?
-желілі жануарларға
|
Дескриптор
Өткен сабақты еске түсіреді
Әр дұрыс жауапқа 1 балл
|
1-2 слайдтар
|
Сабақтың ортасы 6-15 мин
|
Жаңа сабақты түсіндіру:
Оқушыларға презентация ұсынылады.
Оқушыларға жүйке жүйесі мен оның құрам бөліктері туралы ақпаратты таныстырып, нейронды, оның құрылысын сипаттайды.
|
Слайдтан жүйке жүйесінің құрам бөліктері мен қызметі жайлы, нейронның құрылысы мен қызметтерін қарастырады.
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
|
Дескриптор
Жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау
|
3-11 слайдтар
|
16-34 мин
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары беріледі
|
1 тапсырма: Суреттен жүйке бөліктерін атау
2 тапсырма: Суреттен нейронның бөліктерін атау
3 тапсырма. Кестені дәптерге сызып сәйкестендіру.
|
2 балл
3 балл
|
12- слайд
13- слайд
14- слайд
|
Сабақтың соңы
|
|
|
35-40 мин
|
Кері байланыс
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
|
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.
|
15-слайд
|