Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектің негізгі қасиеті Оқу мақсаты



Дата17.10.2023
өлшемі393,87 Kb.
#186230
түріСабақ
Байланысты:
5 сынып 17.10 күнге


Мұғалімнің аты-жөні:

Камалова Ш

Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

17.10.2023ж

Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

Оқу мақсаты:

5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолданады; Жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіреді;

Құндылықтарды дарыту

Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру
Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру
Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру.

Бағалау_критериі:_____Уақыты'>Бағалау критериі:




Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




5 минут



Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, көңіл-күйлерін қалыптастыру, сабаққа дайындығын қадағалау.


Үй тапсырмасын тексеру:№
Үй жұмысында оқушылар жіберген қателерді түзету.
Үй тапсырмасын тексеру, қиындық туғызған есептерге нұсқау жасау

Мұғаліммен амандасады, сабққа дайындығын көрсетеді.

Үй жұмысын тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді





Мадақтау





(слайд 1).




5 минут

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ.Видео сабақ. https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1f0eae71-4d73-47ca-9f67-072367b57e45
Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейтсе немесе бөлсе, онда бастапқы бөлшекке тең бөлшек шығады.
Тең бөлшектер – бір санның әртүрлі жазылуы.
Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды.
Бөлшектер алымы мен бөлімі өзара жай сандар болғанға дейін, яғни қысқартылмайтын бөлшек түріне келгенге дейін қысқартылады.
1) = = ;1-мысал. = = ;
2-мысал. = = ; ЕҮОБ(28,12)=4.
Мына тапсырма қалай орындалған түсіндіріңдер:
= = ;

Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.

Слайд





15 минут

Бекіту тапсырмасы

Тапсырмалар. (ауызша)
. 1) = ; 2) = ; 3) = ; 4) = ; 5) = ;
Ұжымдық жұмыс.

  1. Бөлшекті қысқартыңдар:

, , ,
2.Бөлшектердің алымы мен бөлімін жай бөлшектерге жіктеу арқылы қысқартыңдар:
, , ,
3.42 қызыл шар, 54 көк шар және 78 сары әр түсті шарлардың сандары бірдей болатындай неше топқа бөлуге болады?
Жұптық жұмыс.
1. 1) = ; 2) = ; 3) = ; 4) = ; 5) = ;
2. 1) = ; = ; = ; = ; = .






Дескриптор:
1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі.
2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі.
3 балл

Слайд






15 минут




Оқулықпен жұмыс. Жеке жұмыс


Бөлшектерді оқиды, жай бөлшектің алымы мен бөлімін анықтайды, шаршының боялған бөліктерін табады.

Дескриптор
-жай бөлшектің алымын атайды
-жай бөлшектің бөлімін атайды
-шаршының боялған бөлігін жай бөлшекпен жазады
-тең бөлшектерді табады
7 балл



Оқулық




5 минут




Бүгінгі сабақта:
-жай бөлшек ұғымын меңгердім
-жай бөлшектерді оқу және жазуды білдім.
Рефлексия (смс әдісі)
Оқушылар телефон арқылы мұғалімге смс жазады: нені түсінді? Не түсініксіз болды? Не ұнады? Не ұнамады?
Үйге тапсырма.

Тақырыпты меңгергенін анықтау











Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет