Сабақтың тақырыбы Жай бөлшектің негізгі қасиеті



Дата07.02.2022
өлшемі123,1 Kb.
#87026
түріСабақ
Байланысты:
Сабденбекова Мадина ҚМЖ


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1С

Мектеп: А.Суханбаев атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сабденбекова Мадина Есенбековна

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектің негізгі қасиеті



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.14
жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;



Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдануды тапсырмалар орындау арқылы үйрету

Бағалау критерийі

Бөлшектің негізгі қасиетін қолдана отырып, бөлшектерді қысқартады

Тілдік мақсаттар



Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз: бөлшектің негізгі қасиетін бөлшектерді қысқартуда және ортақ бөлімге келтіруде қолданады;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
-бөлшектерді қысқарту;
-бөлшектің негізгі қасиеті;
-қысқартылмайтын бөлшек;
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, ... берілген бөлшектің ... ауыстыруға болады;



Құндылықтарға баулу


Топтық жұмыстар арқылы қарым –қатынас жасау қабілетін жақсарту жолға қойылады
Қазақстан Тәуелсіздігі және Астана құндылығы 2-тапсырма арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Тақырып бойынша алдыңғы білім



Натурал сан ұғымын білу және натурал сандарға қолданылатын арифметикалық амалдарды орындай алу.




Сабақ барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар







Сабақтың басы



Оқушыларды топқа бөлу және «жақын арадағы даму аймағын» анықтау үшін оқушыларға әртүрлі геометриялық фигуралар (шаршы, шеңбер, тіктөртбұрыш) таратылады. Фигуралардың түріне Сәйкес 3 топқа бөлінеді
Оқушылардың назарын шоғырландыру үшін «Қорытынды шығару және есте сақтау» әдісі бойынша: алған фигураларын тең екі бөлікке бөліп, бір бөлігін бояйды және жай бөлшек түрінде жазады. Сосын тең төрт бөлікке бөліп, боялған бөлігін анықтайды және жай бөлшек түрінде жазады. Оқушылар алдыңғы бөлшек пен кейінгі бөлшекті сәкестендіреді және қорытынды жасайды, оны жазумен көрсетеді.
-Тең екі бөлікке бөліп, бір бөлігін бояғанда қандай жай бөлшек шықты?
-Төрт бөлікке бөлгенде ше?
-Осы екі жай бөлшектің айырмашылығы неде?
- Ұқсастығы неде?
-Екі жай бөлшек неліктен тең болады?
Оқушылар бөлшектің негізгі қасиетін түсінуге бағытталған сұрақтар арқылы заңдылықты анықтайды. Оқушылар бөлшектің алымы мен бөлімінің бірдей санға есе артатыны (кемитіні) туралы қорытынды жасайды. Оны ереже түрінде тұжырымдайды.
Күтілетін нәтиже:
- бөлшектің негізгі қасиетін түсінеді;
- бөлшектерді қысқарта алады;

Әртүрлі фигуралар







Сабақтың ортасы

1-тапсырма: «Джигсо» әдісі бойынша тақырыпты жеке оқып, жұппен, топпен талқылап, алған мағлұматтарды талқылайды, постер қорғайды
І топ. Жай бөлшектің негізгі қасиеті
ІІ топ. Жай бөлшектерді қысқарту
ІІІ топ. Қысқартылмайтын бөлшек
Әр топ бір –бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалайды

2-тапсырма Жұптық жұмыс
«Сәйкестікті тап» әдісі бойынша оқушылар берілген бөлшектің ішінен тең бөлшектерді сәйкестендіреді және қандай сөз жасырылғанын табады



Бөлшек



Тең бөлшек




1



1



А

2



2



Т

3



3



А

4



4



С

5



5



Н

6



6



А


«Мен саған, сен маған» әдісі бойынша жұптар бір бірін бағалайды

3-тапсырма Топтық жұмыс «Конверт» әдісі бойынша іске асады. Оқушылар конверттерде берілген есептерді топпен шешеді
1-топ №294 есеп 1) ) ; ; ; ; ;
2-топ №295 есеп 1) ) ; ; ; ; ;
2-топ №295 есеп 2) ) ; ; ; ; ;
Топтар бір-бірін «Карусель» әдісімен бағалайды

4-тапсырма Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды

Оқушылар өзін-өзі дескрипторлар бойынша бағалайды

Постер

Сәйкестендіру кестесі



Конвертке салынған тапсырмалар
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары







Сабақтың соңы



Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы «БББ» әдісі арқылы алынады

Білемін

Білгім келеді

Білдім





















«БББ» кестесі







Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау











Қарқын тәсілі бойынша жылдам жұмыс істейтін оқушыларға 2-тапсырма бойынша қосымша тапсырма беремін
Тапсырма: Жай бөлшектердің ішінен тең бөлшектерді тап: ; ; ; ; ; ; ; ;

Тапсырма тәсілі бойынша 3-тапсырмада оқушылардың деңгейіне қарай, олардың қажеттіліктерін қанағаттандыратын тапсырмалар беремін
1-тапсырма: Бөлшекті қысқарт
1) 2) 3)
2-тапсырма:Теңдік дұрыс болатындай х-тің мәнін тап:

  1. =

  2. =

  3. =


«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі кейбір оқушыларға тапсырмаларды орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек беру үшін сұрақтар қоямын
Бағалау тәсілі әр тапсырманың соңында әдімтер арқылы жүргізіледі
Әр топ бір –бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалайды
«Мен саған, сен маған» әдісі бойынша жұптар бір бірін бағалайды
Топтар бір-бірін «Карусель» әдісімен бағалайды
Оқушылар өзін-өзі дескрипторлар бойынша бағалайды
«БББ» әдісі арқылы алынады


Әр топ бір –бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалайды
«Мен саған, сен маған» әдісі бойынша жұптар бір бірін бағалайды
Топтар бір-бірін «Карусель» әдісімен бағалайды
Оқушылар өзін-өзі дескрипторлар бойынша бағалайды
«БББ» әдісі арқылы алынады


Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.
Кабинетте таза ауа мен тазалықты сақтау







Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


















Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет