Сабақтың тақырыбы: Жасуша ядросы. Хромосомалар мен гендер. Сабақ мақсаты



Дата08.09.2017
өлшемі134,97 Kb.
#31472
түріСабақ
39 М.Жұмабаев атындағы жалпы орта мектебінің биология пәні мұғалімі Алимкулова Венераның қысқа мерзімді жоспары



сынып

9 «Е»

Сабақтың тақырыбы:

Жасуша ядросы.Хромосомалар мен гендер.

Сабақ мақсаты:

Жасуша ядросы оның құрылымы мен қызметінің,хромосомалар мен геннің атқаратын қызметінің ағза үшін маңызы туралы түсінік қалыптастыру.

Оқу нәтижесі:

А . Ядро құрылысын біледі

В.Жасушадағы ядроның қызметін , хромосома мен геннің қызметін түсінеді.

С.Тұқым қуалаушылықтың себептері туралы ойланады.

Дереккөздер ,құрал-жабдықтар:

Биология 9 оқулығы, видеоролик «Строение ядра»,интернет ресурстар,интерактивті тақта,ноутбук,постерлер, маркерлер,стикерлер,доп.

Әдіс-тәсілдер:

"Ақылды доп" тәсілі,"Ой қозғау","Джиксо" әдісі,серпінді сұрақтар


Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Кіріспе

1 минут
3 минут

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды психологиялық дайындау

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу

Сергіту сәтін ұсыну

Ойсергек:»ауа»,»жер», «су».

Мұғалім оқушыға «ауа» деп допты бағыттайды.

«ауа», «жер», «су», «от» деп топқа бөлінеді.



Сәлемдеседі

Оқушылар шеңбер құрап тұрады.


Оқушы құстың атын айтады да оқушы допты басқа оқушыға «жер» деп лақтырады.Ол оқушы аңның атын айтады , т.с.с

Топқа бөлінеді.




Бағалау парақшалары



А

В

С

2тап

3тап

1
















2
















3


















Әр топқа тастаймын




Білу

7 минут

Үй жұмысын «Ақылды доп» тәсілі арқылы пысықтау

1.Жасушаның құрам бөліктері.

2.Плазмалық жарғақшаның қызметі?

3.Цитоплазмадағы жасуша органоидтары

4.Лизосомалардың қызметі не?

5.Сферосомалар

6.Эндоплазмалық тор , оның қызметі

7.Рибосомалар

8.Гольджи жиынтығы

9.Митохондриялар.



«Ақылды доп» тәсілі бойынша сұрақтарға жауап береді;өз білімдерін саралайды.

Топтар өзара«Басбармақ» әдісімен бағалайды.



Танысты-рылым

4 минут

«Ой қозғау»

«Строение ядра» көрсетілім көру арқылы жаңа сабақпен танысады.

Ядро неден тұрады?

Жасушада ядро қандай қызмет атқарады?

Хромосома мен ген қандай қызмет атқарады?


Бейне көрсетілім арқылы ядроның құрылысын көздерімен көреді.







Негізгі бөлім
Түсіну,

қолдану

9 минут

Жаңа сабақты " Джиксо" әдісі бойынша талдау.Оқулықпен жұмыс.

Әр топқа мәтін бөлініп беріледі.



Оқушылар топ арасында талқылайды , жазады, әр топтан бір оқушы түсіндіреді.

Оқулық



Талдау,жинақтау

9 минут

Постер арқылы қорғау

1-топ Ядро,хроматин

2-топ Хромосома

3-топ Ген

4-топ Тақырып бойынша 10 сұрақтар дайындау.


Кешенді талдау

1-топ ядроның құрылысын түсіндіреді.

2-топ хромосоманы түсіндіреді.

3-топ


Ген

4-топ жалпы 10 сұрақтар

дайындайды


Ақ парақша , жұмыс дәптері,

постер,


маркер

Топтар өзара «Басбармақ» тәсілімен бағалайды.



Қорытынды



5-минут

Серпінді сұрақтар

4-топ дайындаған сұрақтар бойынша сабақты түйіндеу.Серпінді

сұрақтарға жауап береді .







Бағалау

Кері байланыс

3 минут


2 минут

Мұғалім бағалау парақшалары бойынша бағалау қорытындысына жазады.


Стикерге оқушылар пікірін білдіреді





стикер

Критерий бойынша

өзін -өзі бағалау.



Үйге тапсырма

1минут

8.Жасуша ядросы.Хромосомалар және гендер, оқу

Оқушылар күнделіктеріне жазады







Сабақтың талдауы





Сабақ бойынша

өзгертулер




Оқушылардың білім жетістіктерін бағалау критерийлері

Ядроның құрылысы.Хромосомалар мен гендер.

Критерийлер

Жетістік

Дескриптор

А

Білу


0
1
2
3

4



Төменде аталғандардың ешқайсысын білмейді.
Өсімдік жасушасындағы органоидтарды білу
Бұл органоидтардың қызметін білу
Өсімдік жасушасындағы пластидтердің бөліну типтерін білу,олардың маңызын білу.
Лизосомалар мен Гольджи жиынтығының арасында қандай байланыс бар?Митохондриялар неге энергетикалық станция деп аталады?

В

Түсіну



0
1
2
3


Төменде аталғандардың ешқайсысын түсінбеді.
Сабақта аталған терминдерді түсіну
Ядроның құрылысы түсіну
Хроматин , кариотиптің не екенін түсіну.

С

Қолдану


1
2
3


Жасуша тіршілігін басқарудағы ядроның ролі


Хромосомалардың жасуша қызметіндегі маңызы
Тұқым қуалау ақпараттарын таратудағы ядроның құрылымы


Д

Талдау



1

2



3

Ағзаның тәндік жасушалары мен жыныстық жасушаларының айырмашылығы қандай?


Егер жасушада ядро болмаса ол қандай күйде болады?

Ядроның жасушада біреу немесе бірнеше болуының себебі неде?Диплоидты және гаплоидты хромосомалардың айырмашылығы неде?





Оқушылардың өздерін бағалау парақшалары

№ Аты-жөні



Оқу үшін бағалау

Балл

Баға

А

В

С

Д

1






















2






















3






















4






















5






















6






















Бағалау шкаласы

1.«5» - 25-28 балл (90%-100%)



2. «4» - 20-24 балл (75%-89%)

  1. «3»- 15-19 балл (51%-74%)

  2. «2» -1-14 балл (50% төмен)

Оқуды бағалау қорытындысы



Аты-жөні

Оқу үшін бағалау

Балл

Баға

1




А

В

С

Д







2






















3






















4






















5






















6






















7






















8






















9






















10






















11






















12






















13






















14






















15

















































































































































Жұмыстың орындалуы






















Білім сапасы



















Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет