Қысқа мерзімдік жоспар
|
Мектеп: №1 Дінмұхамед Қонаев атындағы мектеп- гимназиясы КММ
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Координация және реттелу
|
Сабақтың тақырыбы: Жүйке жүйесінің құрам бөліктері.
|
Күні: пәні: биология
|
Мұғалімнің аты-жөні: Байгелова К.Е
|
Сынып: 7 с
|
Оқушылардың саны:22
|
Сабақта жоқ оқушылардың саны:0
|
Сабақтың оқу
мақсаттары
|
7.1.7. 2.– жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау. 7.1.7.3.- жүйке жасушасының компоненттерін анықтау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Жүйке жүйесінің ағзада атқаратын маңызын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Жүйке ұлпасының қызметін түсінеді.
Кейбір оқушылар:
Нейрондардың құрылысын анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Жүйке жүйесінің ағзада атқаратын маңызын айта біледі.
Жүйке ұлпасының қызметін түсінеді.
Нейрондардың құрылысын сипаттап береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика және терминология: нейрон,нейроглия,аксон,дендрит.
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшын
|
нейрон
|
нейрон
|
neuron
|
нейроглия
|
нейроглия
|
neuroglia
|
аксон
|
аксон
|
axon
|
дендрит
|
дендрит
|
dendrite
|
|
Құндылықтарды дамыту
|
Мәңгілік Ел стратегиясының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың ең маңызды шарттарының бірі салауатты өмір салтын дұрыс ұстанады.
|
Пəнаралық байланыс
|
6.4.2.9.
Жүйке жүйесі жайлы жалпы түсініктері қалыптасқан.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері.
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-2 мин
2-4 мин
5- мин үй тапсырмасы
3-мин
Ортасы
жаңа білімді меңгереді
5-мин
2-мин
1- мин
әр топтың қорғауына
1-1,5 мин
Сергіту сәті
1- мин
5-7 мин
Соңы
|
Ұйымдастыру кезеңі :
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
Сәлем достым!
Сен қалайсың?
Қайда болдың?
Мен сені сағындым!
Сен келдің бе?
Жақсы болды!
термин сөздерді қапшықтан алу арқылы топқа бөлінеді:
І топ - нейрон ІІІ топ - аксон
ІІ топ - нейроглия ІV топ - дендрит
Сабақтың бағалау критериімен таныстырамын.
Бағалау парақтарын таратамын.
БББ кестесі :
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
БББ кестесінің білемін,білгім келеді бөлімін толтыру арқылы жаңа сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижені анықталады.
Үш шапалақ әдісі арқылы бағалау:
Ойлан жұптас бөліс әдісі: Мәтінмен жұмыс.
мәтінді жеке түсініп оқиды
жұппен талқылайды
топпен талдайды
І топ- Жүйке жүйесінің қызметі.
ІІ топ - Жүйке ұлпаларының құрылысы мен қызметі.
ІІІ топ - Нейрондардың құрылысы.
ІVтоп- Жүйке ұлпасының тіршілік әрекетінің ерекшеліктері.Постер құрып ,қорғайды.
Үш шапалақ әдісі арқылы бағалау:
"Әліпби жүйесі "
Мысалы: А -аксон,Б -белсенді,В,Г- глиальды, Д-дендрит т.б.с.с.(әр топтан бір оқушы шығады дұрыс жауап бергені алдыға бір қадам жасайды,мәре сызығына бірінші жеткен оқушыға )
" Синквейн"
"Контекст" әр оқушы өзі қалаған әдісті пайдаланып,
"Фишбоун" нейрон,аксон,дендрит ,нейроглия сөздеріне талдау жасайды,әр топтан 1 - 2 оқушы оқиды.
Серпілген сауал
БББ кестесі :
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
БББ кестесінің білдім бөлімін толтыру арқылы жаңа сабақтың мақсатының жүзеге асуы мен күтілетін нәтижеге жеткені анықталады.
Кері байланыс: "Бағдаршам "
|
топ ережесі
бағалау парақтары
Үлестірмелі кеспе,плакат,желіммаркер.
БББ кестесі
Оқулық үлестірме материалдар
Оқулық дәптер
Оқулық үлестірмелі материал
А4 қағаз, оқулық
|