Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны : 1
Сабақтың тақырыбы: Жұмбақ айтыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Нұржан мен Сапарғали айтысы мен танысу.
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау.
Тәрбиелік: Айтыс өнерінің мәні мен мақсатын айқындау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру.Әңгімелеу арқылы:
Сапарғали: Нұржаным білдірейін сізге тағы
Құс көрдім өзі жансыз бір аяғы...
Нұржан: Сапеке айтқаныңды қазір табам,
Жансыз құс бір аяқты –оның қалам...
Ән орындайық: Әндерді қайталау
Музыка тыңдау: Сапарғали мен Нұржан айтысы
Музыкалық сауаттылық: Айтыс
Домбыра ойнау: «Шынаяқ тастар» күйі бастапқы буыны
Жаңа сабақты қорыту:
Жұмбақ айтыс дегеніміз не?
Ерекшелігін неде?
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Жұмбақ айтыс, аспапта ойнау
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 2
Сабақтың тақырыбы: Айтыс әунедерін қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өткен айтыстарды қайталап еске түсіру
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Қайталау
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
Өткен айтыстарды айтыс әуеніне салып айту.
Музыка тыңдайық: Айтыстар
Ән орындайық: Әндерді қайталау
Домбыра ойнау: Айтыс әуені, «Кеңес» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
Қайым айтыс дегіміз не?
Түре сүре айтысы, Өтірік өлең , Жұмбақ туралы не білесің?
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Қайталау.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Қайталау сабағы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өткен жыраулардың жырларын еске түсіру
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау
Тәрбиелік: Өсиет сөздерін жадыңда сақтау
Сабақтың түрі: Қайталау
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
Өткен сабақтардағы жараулардың жырларын әуенге салып айту.
Ән орындайық: Қайталау
Домбыра ойнау: Бұқар жырау, Тұрмағмбет жырау.
Жаңа сабақты қорыту: Әр бір балаға тапсырмалар бірілу арқылы
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Жырауларды қайталау
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 4
Күні:
Сағат саны: 2
Сабақтың тақырыбы: Қара қобызды сарнатқан – Жаппас Қаламбаев
Сабақтың мақсаты: Күйші –компазитодың шығармашылығымен танысу
Білімділік: Ықылас шығармашылығымен Жаппас өнері арқылы танысу.
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау
Тәрбиелік: Үлкенге деген құрмет
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Күйшінің суреті, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру.
- Күйшінің өмірдерегі
- күйінің шығу тарыхы
Музыка тыңдайық: Ықыластың күйі «Шыңырау»
Ән орындайық: «Ақ сиса» Ж. Мұса
Музыкалық сауаттылық: Қара қобыз
Домбыра ойнау: «Шынаяқ тастар» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
- Жаппас Қ. домбыра тартуды неше жасынан үйренді?
- қобыз күйлерін кімнен үйренді?
- Ен себепті аңшының атқан оғы дарымайтын болды?
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Күйші Ж. Қаламбаев
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 4
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Әнін көкке қалықтатқан – Ғарифолла Құрманғалиев
Сабақтың мақсаты:Әнші Ғ. Құрманғалиев шығармашылығымен танысу
Білімділік: «Үлке айдай» әнінің аңызымен танысу
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау
Тәрбиелік: Қамқорлыққа ,адалдыққа
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру.
- Әншінің өмірдерегі
- «Үлкен айдай» әнінің шығу тарыхы
Музыка тыңдайық: «Үлкен айдай» әні
Ән орындайық: Әндерді қайталау
Домбыра ойнау: «Шынаяқ тастар» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
Ғарифолла неше жасынан домбыра тартып ән салды?
Ұстазы кімдер?
Мұхит кімнен бата алды?
Не себепті Мұхиттың әні «Үлкен айдай» атанды?
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Ғ. Құрманғалиев, күйді ойнау
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 4
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Күй аңызын ардақтай жеткізген – Дәулет Мықтыбаев
Сабақтың мақсаты: Д. Мықтыбаев күйші –компазиторы шығармашылығымен танысу
Білімділік: «Шыңырау» күйінің аңызымен танысу
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау және домбыра ойнау шеберлігін шыңдау
Тәрбиелік: Қобыз күйлерін қайталап, түйіндеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру.
- Күйшінің өмірдерегі
- « Шыңырау» күйінің шығу тарыхы
Музыка тыңдайық: «Шыңырау» күйі
Ән орындайық: Әндерді қайталау
Домбыра ойнау: Күйдің жалғасы
Жаңа сабақты қорыту:
Дәулет.М. қай ғасырда ,қай жерде дүниеге келді?
Оның ұстаздары кім?
Ықылас «Шыңырау» күйі жайлы не деп әңгімелейді?
Сабақты қорытындылау: Сабаққа қатысқанына сай бағалау.
Үй тапсырмасы: Д. Мықтыбаев, әндерді қайталау
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 4
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Ұстазды ұлы тұтқан күйші – Төлеген Момбеков.
Сабақтың мақсаты: Т. Момбеков шығармашылығымен танысу
Білімділік: Күй аңызы арқылы көне әдет-ғұрыптармен таныстыру
Дамытушылық: Балалардың есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру
Тәрбиелік: Сүгір шығармашылығын жеткізушуі орындаушы –күйші Төлеген өмірімен танысу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру:
- Күйшінің өмірдерегі
- «Қосбасар» күйінің шығу тарихы
Музыка тыңдайық: «Қосбасар» күйі
Ән орындайық: «Ақ көгершін» әні
Домбыра ойнау: «Шынаяқ тастар» күйін білетін жеріне дейін ойнау.
Жаңа сабақты қорыту:
Домбырашылық өнер кімнен дарыған?
Ұстазы кім болған?
«Қосбасар» күй жайлы не деп әңгімелейді?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Т. Момбеков. «Ақ көгершін» әні
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Айтыс өнері, айтыс түрлері – қайым, түре және сүре
Сабақтың мақсаты: Айтыс дәстүрі туралы мағұлмат беру.
Білімділік: Айтыс жанырының ерекшелігемен танысу
Дамытушылық: Домбырада кең тараған айтыс әуенін үйрену.
Тәрбиелік: Айтыс өнерінің мәні мен мақсатын айқындау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Айтыс екі ақынның бір-бірімен өлең -сөз арқылы жарысуы.
Қайым айтыс-қыз бен жігіттің өлеңмен әзілдесуі.
Ақындардың бір ауыз сөзбен қысқаша жауаптасуы- түре айтыс деп айтамыз.
Нағыз ақындардың ұзақ сөйлеп айтысуын –сүре айтыс дейміз.
Сөздік: кәмшат,ұжымақ,хор қызы, сыбыс,ұзату.
Ән орындайық: Қ.Р.М әнұраны, «Қазақ елі»
Музыкалық сауаттылық: Айтыс
Домбыра ойнау: Айтыс әуені
Жаңа сабақты қорыту:
Айтыс дегеніміз не?
Қайым айтыстың ерекшелігі неде?
Қайым айтыспен кімдер айтысқан?
Айтыс қандай түрлерге бөлінеді?
Түре-сүре айтыс дегеніміз не?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Айтыс, Айтыс әуені
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Қысқа қағыспа айтыс
Сабақтың мақсаты: Айтыс дәстүрі туралы мағұлмат беру.
Білімділік: Айтыстың жаңа түрімен танысу
Дамытушылық: Домбырада кең тараған айтыс әуенін үйрену.
Тәрбиелік: Айтыс өнерінің мәні мен мақсатын айқындау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Қысқа қағыспа –Аяқ астынан бір-бірімен сын- сықақ ретінде ұтқыр жауаптасуы. Біржан сал мен қыздың айтысы.
Сөздік: Қатықсыз, басып-басып,жал-жая,сал,кекіреймей.
Ән орындайық: Әнді қайталау
Музыкалық сауаттылық: Айтыс
Домбыра ойнау: айтыс әуені
Жаңа сабақты қорыту:
Қысқа қағыспа айтыс дегеніміз не?
Не себепті қыз Біржанмен айтыса бастады?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Қағыспа айтыс
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Құлыншақ пен Майлықожа
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ақындардың сөз саптау үлгісін үйренуү
Дамытушылық: Аспапта ән –күй ойнау шеберлікткрін шыңдау.
Тәрбиелік: Айтыс өлнңдерінің мән-мазмұнына терең бойлау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Жүйрік ойлы,ұтқыр тілдіатақты құлыншақ ақын қазақ топырағына даңқы жайылған Майлыға кездескенде:
Майлы,Майлы дегенмен май болмадың,
Жұрттан асып жегеннен бай болмадың!-
Дей бергенде , бір шумақ өлеңнің жалғасын Майлықожа:
Сен Құлыншақ болғалы талай болды,
Не құлын,не жабағы, тай болмадың,- деген екен.
Сөздік: Жабағы,құлын, тай, шайыр.
Музыка мыңдайық: Құлыншақ мен Майлықожа айтысы
Ән орындайық: «Ұстазым» әні
Домбыра ойнау: Айтыс әуені
Жаңа сабақты қорыту:
Құлыншақ пен Майлықожаның айтысы айтыстың қандай түріне жатады?
Құлыншақ ақын Майлыға қандай мін тақты?
Майлықожа жауап қайтара алды ма?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Құлынша пен Майлықожа айтысы
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Ұйқас сөздер, 5-7-11 буынды өлең құрау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 5-7-11 буынды өлең құраудың тәсілдерін үйрену
Дамыту: Домбырада күй ойнау шеберлікті шыңдау.
Тәрбиелік: Айтыс дәстүрінің қыры мен сырына терең бойлау.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Өлеңнің көптеген түрлері бар.Олар буын арқылы ерекшеленеді. Өлең 7-8-11 буындық болып келеді. 11 буындық өлең құрау үшін 5 буындық өлең құрап аламыз. «Ғашық» сөзіне
Көңілі ашық,
Тұрған үйі лашық,
Қаладан қашық, еді
Сонда да ғашық.
7 буындық өлеңді құрау үшін еді,деді, болады сөздерін қолданамыз. Содан 11 бунды өлеңге айналдырамыз.
Ән орындайық: Қайталау
Музыкалық сауаттылық: Қара өлең
Домбыра ойнау: «Кеңес» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
Айтыс ақындарының өлеңдері неше буыннан құралады?
Он бір буындық өлеңнің ерекшелігі неде?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Он бір бундық өлең тауып әкелу. Күйдің үйренген буынын қайталау.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны:1
Сабақтың тақырыбы: Жыраулардын хан-сұлтандарға айтқан кеңесі – Асанқайғы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Асан Қайғы, Махамбеттің хан-сұлтандарға айтқан кеңесін тыңдау.
Дамытушылық: Домбырада махам-саз ойнаудағы шеберліктерін шыңдау.
Тәрбиелік: Жыраулар сөзін кеңінен насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Асан Қайғының Жәнібекке айтқаны:
Ей хан ием, хан ием,
Мен айтпасам білмейсің,
Айтқаныма көнбейсің,
Шабылып жатқан халқың бар,
Аймағын көздеп көрмейсің, ...
Музыка тыңдайық: Жыр
Ән орындайық: «Әжеме» әні
Музыкалық сауаттылық: Жыр, мақам, сарын.
Домбыра ойнау: «Кеңес» күйінің жалғасы
Жаңа сабақты қорыту:
Жыраулардың хан-сұлтандардың алдында атқарған қызметі не болды?
Асанқайғы өз жырын кімге арнады? Мазмұны неде?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Асан Қайғы
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Ақтамберді жыраудың батырларға рух беруі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жыраудың батырларға соғыс алдында рух беріп айтқан жырын талдау.
Дамытушылық: Ән айту шеберлікті шыңдау.
Тәрбиелік: Ақтамберді жыраудың жырын насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Ол XVII ғасырда өмір сүрген. 10-11 жасында өлең ге бой ұрған, 17 жасынан бастап соғысқа қатысқан.
Құлатты тауға қол салып,
Садақтың оғын мол салып,
Бетпақтың ен бір шөлінен .
Төтелеп жүріп жол салып,
Қолды бір бастар ма екенбіз?!...
Музыка тыңдайық: Жыр
Ән орындайық: Әнді қайталау
Сөздік: Құлатты
Музыкалық сауаттылық: Жыр
Домбыра ойнау: Күйдің жалғасы
Жаңа сабақты қорыту:
Жыраулар қандай қызмет атқарды?
Неше жасынан өлең жазып, соғысқа араласты?
Қандай жыр айтты және кімдерге арнады?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Ақтамберді
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Бұқар жыраудың халыққа айтқан өсиет сөзі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Өсиет» тақырыбына өлең шығару.
Дамытушылық: Күй ойнау шеберлікті шыңдау.
Тәрбиелік: Бұқар жыраудың өсиет сөзін талдай отырып, кеңінен насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы: «Биік тауға жарасар» атты өсиет өлеңі «панасы» сияқты ұйқасқа құралған.Негізгі мазмұны жарасымдылықты бейнелейді.
Музыка тыңдайық: « Биік тауға жарасар» Бұқар жырау
Ән орындайық: «Құралай» халық әні
Домбыра ойнау: Күйдің жалғасы
Жаңа сабақты қорыту:
Бұқар жыраудың өсиет сөзінің мазмұны неде?
Бұқар жыраудың әкесі кім болған?
Бұқар хандар тұсында қандай қызмет атқарған?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Жырды жаттау
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты: Сыр бойының атақты жырауы Базар жырау мұрасымен, өсиет сөздерімен таныстыру.
Білімділік: Базар жыраудың өмірі мен шығармашылығынан мысал келтіре отырып ,терең түсінік беру. «Айдан ару нәрсе жоқ» өсиет сөзін талдау.
Дамытушылық: жыраулардың өмірінен кездесетін қызғылықты жәйттерді мысалға алып, оны есте сақтауына ықпал ету.
Тәрбиелік: Базар жыраудың өнегелі істерін өсиет ету, насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы: XIX ғасырда өмір сүрген. Жетімдікте өсіп,бұғанасы қатпай жатып,байлардың қозысын баққан. 16 жасында жыраулық даңқы шыққан.
Сөздік: «Маңдайыма», «Таңдайыма»
Ән орындайық: Қайталау «Құралай» әнін
Домбыра ойнау: «Кеңес» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
Сыр бойының атақты жырауы кіммен таныстық?
Жыраулық бала базарға қалай келді?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Базар жырау.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 5
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Ақтан жырау - он жаман.
Сабақтың мақсаты: Ақтан жыраудың өсиет сөздерінің мазмұнын терең талдау.
Білімділік: Өсиет сөздің мазмұнына сай мақал-мәтелмен салыстырмалы түрде талдау, ұйқасына сай 2-4 қатар өлең құрау.
Дамытушылық: Ән мен күйге деген шеберлікті шыңдау.
Тәрбиелік: Өсиет сөзде кездесетін үлгі-өнегелі сөздерге аса мән беру оны насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы: 1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы:
XIX ғасырда өмір сүрген ірі жыраулардың бірі-Ақтан жырау.
Атасы Абдолла айтулы сыншы болған. Абыл мен Нұрым жырауды үлгі тұтқан.Күн көріс үшін бір ноғай саудагеріне жұмысқа жалданады.Ақтан жырау «Не жаман» өсиет сөзінде былай деген:
Біріншіден не жаман-
Білімсіз болған ұл жаман,
Екіншіден не жаман-
Ананың тілін алмаған
Қасарысқан қыз жаман....
Сөздік: Қасарысқан, Парақор.
Музыка тыңдайық: «Не жаман» өсиеті
Ән орындайық: Әндерді қайталау.
Домбыра ойнау: «Кеңес» күйі
Жаңа сабақты қорыту:
-Адам бойындағы ең жаман қасиет не деп ойлайсың?
- сен өз бойыңда жаман қасиет бар деп ойлайсың ба?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Ақтан жырау. «Кеңес» күйі.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Халқы ардақтаған екі алап- Жамбыл мен Дина.
Сабақтың мақсаты: Сөз және саз өнері жайлы әңгіңмелеу.
Білімділік: Жамбыл мен Дина жайлы қысқаша дерек.
Дамытушылық: Әнге деген құштарлықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Өнегелі істерін өсиет ету, насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы: 1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы: Жамбыл мен Динаның шығармашылығы жайлы әңгімелеу.
Музыка тыңдайық: «Жеңіс» күйі
Ән орындайық: Ақан сері «Қараторғай» әні
Музыкалық сауаттылық: Проза, поэзия
Домбыра ойнау: «Бұқар жырау» термесі
Жаңа сабақты қорыту:
«Жыр алыбы» атанған Жамбыл Ұлы Отан соғысында қандай өлең жазды?
Динаның күйлерін ата?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Екі алып, Домбырада ойнау.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Қайран, Нарын
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Махамбеттің жырлары мен күйлері жайлы мәлімет.
Дамытушылық: Домбырада ойнау шеберлікті шыңдау.
Тәрбиелік: Өнеге алу, насихаттау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық: «Қайран Нарын» күйі, «Мен,мен едім, мен едім» толғауы.
Ән орындайық: «Қараторғай» әні
Музыкалық сауаттылық: Толғау
Домбыра ойнау: Терме
Жаңа сабақты қорыту:
Толғаулары мен күйлерін ата?
Мінгені Исатайдың Ақтабан-ай не жайлы жазған?
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы: Махамбет.
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы жайлы бір толғау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Аңыз болған Құлагер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Күйге тіл бітірген Қазанғап
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы:Ән құдіретін асқақтатқан Мұхит сал.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Күй құдіреті
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 2
Сабақтың тақырыбы: Сары даланы сазбен тербеткен.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы жайлы бір толғау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Сабақтың жоспары
Пән: Музыка
Сынып: 6
Күні:
Сағат саны: 1
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы жайлы бір толғау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: Әңгімелеу
Сабақтың көрнекілігі: сурет, домбыра
Сабақтың барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2. Жаңа тақырыпты меңгеру: Әңгіме арқылы
Музыка тыңдайық:
Ән орындайық:
Музыкалық сауаттылық:
Домбыра ойнау:
Жаңа сабақты қорыту:
Сабақты қорытындылау: Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасы:
Достарыңызбен бөлісу: |