Исаева Қарлығаш.
Сыныбы: 11 «Ә»
Сабақтың тақырыбы
|
Кайнозой заманында тіршіліктің дамуы
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушыларға кайнозой заманы, оның кезеңдері, ондағы ірі
ароморфоздар туралы мағлұмат беру; жер тарихы, оның кезеңіндегі өзгерістер туралы білімдерін дамыта жетілдіру;
|
Күтілетін нәтиже
|
Кайнозой заманындағы тіршіліктің дамуы туралы мәлімет алады.
Үштік және төрттік кезеңдерін ажырата алады.
Нәтижесінде организмдер жер шарына кеңінен таралып, осы күнгі биогеоценоздардың түзілуіне себепші болатынын түсінеді, біледі.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ
Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер
|
Менталь картасы, Ой қозғау, тірек – сызба, термин сөздермен жұмыс, Семантикалық карта, Тұжырымдамалық кесте, сәйкестендіру тесті.
|
Қолданылатын ресурстар
|
А3 қағазы, стикерлер, маркер, проектр, тақта, А4, оқулық, қалам, дәптер.
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің сі – әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасу, журнал бойынша түгендеу.
Топқа бөлу, топбасшысын сайлау.
Бағалау парағын тарату.
|
Мұғаліммен амандасады, кезекші мәлімет береді.
Екі топқа бөлінеді, топбасшы сайлайды.
Бағалау парағын толтырады.
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
«Менталь картасы» әдісі арқылы үйге берілген замандар туралы сұрау
Әр заманның климатына, органикалық дүниесіне сипаттама беру
|
Осы әдіс бойынша замандарды тізбектеп атап шығады
Әр замандағы климат пен жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне сипаттама береді
|
«Ой қозғау» әдісі
|
-Біздің, яғни, адамдардың қазіргі таңдағы өмір сүруіне осы аталған төрт замандардағы жер тарихы дамуы жеткіліктіме? Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашу
|
Қойылған сұраққа өз ойларын айтады, бұл төрт аталған заманның жеткіліксіз екендігін, одан кейінде даму сатысының жүргенін айта келе кайнозой заманының бар екендігіне тоқталады
|
Жаңа сабақ
|
Жоспары:
§ 39. Кайнозой заманында тіршіліктің дамуы.
1.Кайнозой (грекше kainos – жаңа, zoe – тіршілік,өмір) жаңа өмір заманы.
2.Үштік кезең – палеоген
3.Төрттік кезең – мұздық ғасыр – плейстоцен, соңғы ғасыр – голоцен.
Слайд арқылы кайнозой заманының үштік және төрттік кезеңдеріне түсінік беру
Кайнозой заманы
↓ ↓
Үштік Төрттік
↓ ↓
Палеоцен Плейстоцен
Эоцен Голоцен
Олигоцен
Миоцен
Плиоцен
Оқушыларға топтық тапсырма беру
1-топ: «Семантикалық карта» әдісі арқылы үштік және төрттік кезеңдерді оқулықты пайдалана отырып сызба – кестені толтыру тапсырылады
2-топ: «Тұжырымдамалық кесте» әдісі арқылы бейнетүсірілімнен дыбыссыз қарау арқылы кесте сызбаны оқулықтың көмегінсіз өз тұжырымдарымен толтырады
|
Жаңа тақырыпты, күннің жадын дәптерлеріне жазады.
Тақырыпты зейін қойып тыңдайды
Термин сөзді дәптерлеріне жазады
Тірек сызбаларды дәптерлеріне сызып түсіріп алады.
Топтық тапсырмалар орындай отырып жаңа сабақты әдістер арқылы түсіндіріп шығады
1-топ: «Семантикалық карта» әдісі арқылы үштік және төрттік кезеңдерді оқулықты пайдалана отырып сызба – кестені толтырады
2-топ: «Тұжырымдамалық кесте» әдісі арқылы бейнетүсірілімнен дыбыссыз қарау арқылы кесте сызбаны оқулықтың көмегінсіз өз тұжырымдарымен толтырады
|
Сабақты бекіту
|
1.Сәйкестендіру тесті
1
|
Омыртқасыздардың даму кезеңі
|
Силур
|
А
|
2
|
Ең алғаш құрлыққа шыққан өсімдік
|
Юра
|
Б
|
3
|
Сауытты балықтар пайда болды
|
Гаттерия
|
В
|
4
|
Тірі қазба
|
Девон
|
Г
|
5
|
Археотерикс шықты
|
Псилофиттер
|
Д
|
6
|
Қырықбуын, плаун, қырықжапырақтар пайда болды
|
Кембрий
|
Е
|
7
|
Үш башпайлы жылқылар
|
Гиппариондар
|
Ж
|
8
|
Аймақтардың кеңеюі, ағза құрылысының күрделенуі
|
Дивергенция
|
З
|
9
|
Белгілердің ажырауы
|
Кайнозой
|
И
|
10
|
Жаңа өмір заманы
|
Ароморфоз
|
К
|
Жауабы:
2.«Менталь картасы» әдісі арқылы жер тарихындағы жаңа өмір заманына өзгеріс әкелген салалар туралы өз ойларын жеткізуін, талқылауын қадағалау
Заманға өзгеріс әкелген салалар
↓ ↓
Ғылым Мәдениет
1-топ «Ғылым» саласын талдайды
2-топ «Мәдениет» саласын талдайды
|
Сәйкестендіру тестін жеке орындайды, сәйкес санмен әріпті белгілейді
Жауабын тақтадан тексереді.
«Менталь картасы» әдісі арқылы жер тарихындағы жаңа өмір заманына өзгеріс әкелген салалар туралы өз ойларын жеткізеді, талқылайды
|
Рефлексия
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазғызу
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, оқиды
|
Үйге тапсырма
|
Жаңа тақырыпты өз бетінше тағы бір оқу, «Қазіргі заманның дамуы неге тәуелді?» тақырыбында эссе жазу
|
Үй тапсырмасын пысықтап алады.
|
Бағалау
|
Бағалау бетшесіндегі жауап сандарына байланысты топбасшысының бағалауымен салыстырмалы түрде бағалау
|
Алған бағаларын күнделіктеріне қойғызады
|