Сабақтың тақырыбы: Кан жүйесіне әсер ететін дәрілер Сабақтың түрі: аралас



бет1/2
Дата12.03.2018
өлшемі314,65 Kb.
#38741
түріСабақ
  1   2
Тобы:

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Кан жүйесіне әсер ететін дәрілер

Сабақтың түрі: аралас

Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:



  • Сыни тұрғыдан оқыту технологиясы.

  • Интерактивті оқыту технологиясы.

  • Дамыта оқыту технологиясы.

Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:

  • Сабақта жалпы топпен жұмыс істеу – Детектив әдісі

  • Көрнекілік құралдарды қолдану арқылы түсіндіру –РАФТ әдісі

  • Интерактивті тақтадан жұмыс істеу- Слайд-шоу,анимациялық фильм

  • Пысықтау – рөлдік ойындар: Дәрігер –медбике -пациент

  • Сараптау, саралау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Кан жүйесіне әсер ететін дәрілерді ұғындыра отырып жедел жағдайларда медбикелік дәрілік көмек көрсету және олардың асқынуларын алдын алудағы медбикенің ролін жете түсіндіру.

Тәрбиелік: Оқушыларды болашақ маман ретінде тәрбиелеу, мамандығына деген жауапкершілігін, сүйіспеншілігін, төзімділігін қалыптастыру, адамгершілікке үйрету.

Дамыту: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіріп, теориялық білімін тереңдете отырып, тәжірибемен ұштастыру, оқушылардың оқуға деген қабілетін дамыту, бәсекеге қабілетті маман болуға баулу.

Сабақтың өзектілігі: жедел жағдайлар кезінде медбикелік үрдіс бойынша шұғыл дәрілік көмек көрсету




Студент білуі тиіс:

-теміртапшылық анемияда қолданатын дәрілер

-пернициозды анемияда қолданатын дәрілер

-макроцитарлы анемияда қолданатын дәрілер

-лейкопоэзді ынталандыратын дәрілер

-лейкопоэзді тежейтін дәрілер

-гемостазға әсер ететін дәрілер

-қан тоқтататын дәрілер

-коагулянттар және антикоагулянттар

-фибринолитикалық және антифибринолитикалық дәрілер
Сабақтың жабдықталуы:
Көрнекі құралдар: плакаттар, таблицалар, үлестірмелі материалдар:
Техникалық оқу құралдары: компьютер, интерактивті тақта, CD, DVD.

Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:

Негізгі: «Дәрістер жинағы +СД» «Қан жүйесіне әсер ететін дәрілер» тақырыбы
Қосымша:

М. Султанов «Фармакология» оқулығы

М.Д. Машковский «Лекарственные средства»

Н. Федюкович «Фармакология»


Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:

- студенттердің сыртқы келбетіне, формасына қарау, аудитория тазалығына және сабаққа дайындығына қарау.

- Студенттерді түгелдеу, журнал толтыру және студенттердің зейінін сабаққа аудару - 3 минут.

II. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау:

- тақырыпқа сипаттама беріп, маңыздылығын айту, сабақтың жоспарымен таныстыру – 5 минут.



Сабақтың хронокартасы



1

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут

2

Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау

2 минут

3

Сергіту сәті –«Рецепт на каждый день»

5 минут

4

Үй тапсырмасын сұрау – детектив әдісі бойынша

30 минут

5

Жаңа сабақты түсіндіру –РАФТ әдісі, анимациялық фильм

30 минут

6

Сабақты бекіту: дәрігер-медбике-пациент ролдік ойындар

15 минут

7

Қорытындылау.

3 минут

8

Үйге тапсырма.

2 минут

3. Сергіту сәті – «Рецепт на каждый день»

«Берем день и хорошо очищаем его от зависти, ненависти, огорчений, жадности, упрямства, эгоизма,равнодушия.

Добавляем три полные ложки (с верхом) ложки оптимизма, большую горсть веры, ложечку терпения, несколько зерен терпенпия,и, наконец, щепотку вежливости и порядочности по отношению ко всем!

Всю получившуюся смесь заливаем сверху ЛЮБОВЬЮ!

Теперь когда блюдо готово, украшаем его лепестками цветов доброты и внимания.

Подавать ежедневно с гарниром из теплых слов и сердечных улыбок, согревающих сердце и душу!»


Оқушыларға сергіту сәттері ауадай қажет: сүйіспеншілікке, төзімділігін қалыптастыру, адамгершілікке үйрету

4. Үй тапсырмасын сұрау: Оқушыларды кіші 3топқа бөлу (тақырыпқа қысқаша мәлімет беру).

Шағын 3 топқа бөліп, оларды бір-бірімен таныстыру.

1. Эритроциттер тобы

2. Лейкоциттер тобы

3. Тромбоциттер тобы


Үй тапсырмасын сұрау детектив әдісі бойынша жүргізіледі.Детектив әдісі – берілген ткстті бөліп,қиып беру.Әр топ өз бетінше оларды біріктіреді. Мақсаты –оқушы өз бетінше де топпен бірге де шұғыл іс-әрекет жасай алатынын дәлелдеу - рецепттер жазу.

Әр топқа препараттардын аттары жазылып, бөліктерге бөліп қиып ұсынылады, оқушылар оларды біріктіріп, тақтаға шығып, препараттарға рецепттер жазады.

Миометрийге әсер ететін дәрілер тақырыбындағы препараттарды жасырып, берілген қиықшалардан препараттардың атын тауып, оларға рецепттер жазу:

– толғақ шақыру және қуаттандыру үшін, босанғаннан кейінгі жатырдан гинекологиялық қан кетуді тоқтату үшін қолданатын препарат (жауабы: окситоцин –oxytocinum 1 мл ампулада 5% глюкоза500мл ерітіндісімен көк тамырға тамшылап енгізеді)

-босануды күшейту үшін трансбуккальды(шайнамай және жұтпай ұртында сіңіруі қажет әр 30 мин) препарат( жауабы:дезаминоокстоцин

Desaminooxytocinum таблетка 50 ӘБ)

-мезгілінен бұрын босану қауіпінде қолданатынтоколитикалық препарат (жауабы:партусистен –Рartusisten құрғақ зат ампулада5% глюкоза500мл ерітіндісінде ерітіп көк тамырға тамшылап енгізеді

- босанғаннан кеійнгі гипо жәнеатониялық қан кетуді тоқтату үшін, түсіктен кейінгі жатырдың қайта дамуын тездету үшін утеротониалық препарат(жауабы: метилэргометрин–Methylergometrinum таблетка 0,000125 г; 0,025 % 10 мл ерітінді флаконда тамшы; 0,02 % 1 мл ампулада ерітінді 40% 20мл глюкоза ерітіндісімен көк тамырға тамшылап енгізеді)

- босануды қоздыру және қуаттандыру үшін және жүктіліктің соңғы айларында(13-25 апта аралығында) жүктілік і тоқтату үшінқолданатын препарат(жауабы.динопрост -Dinoprost 0,001 г құрғақ зат ампулада 0,9% натрий хлорид ерітіндісінде ерітіп көк тамырға тамшылап енгізеді).

- толғақты күшейту үшін, жатырданқан кетуді алдын алу және емдеу мақсатында қолданатын препарат (жауабы:питуитрин – Pituitrinum 1 мл ампулада

Бұл қолданылған әдіс оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіреді.


4. Жаңа сабақты түсіндіру

Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет