Сабақтың тақырыбы
|
Кері пропорционал шамалар
|
Мақсаты
|
Кері пропорционал шамалар мүшелерін табу, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру
|
Күтілетін нәтиже
|
А.Пропорцияның мүшелерін айыра алады.
В. Тең порпорциялар жаза біледі.
С.Белгісіз мүшені табуда кері пропорцияны құрып, шығарады.
|
Керекті жабдықтар
|
Презентация, интернет материалдары, интеллект карта
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Жаттығу.
-Балалар көңіл күйлеріңіз қалай?
Сабақты басталар алдында жаттығу жасап, сергіп алайық
«Жұмыр қылыш» әуеніне сергіту жасау.
Түстер арқылы топқа бөліну.
Сары, ақ, жасыл, көк
|
Амандасады. Сабаққ дайындалады.
Әуенмен бірге бейне роликтегі жаттығуды қайталайды.
Оқушылар кестені суыру арқылы түстерді таңдайды. Түстердің маңызын айтады.
Ақ –қыс белгісі
Сары –күз белгісі
Жасыл –жаздың белгісі
Көк-көктем белгісі
|
Тұсаукесер
|
Қызығушылығын арттыру.
Оқушылар біздер бір-бірімізге көмекке дайынбыз ба?
Әрине, әр уақытта көмектесеміз. Ал , енді мына есепті қарайық, талдайық.
Есеп. Армат 5 м жерді 5 сағатта қазады, Асхат екеуі 5 м жерді неше сағатта қазады. Қайрат үшеуі ше?
-Сонда бұдан қандай қорытынды шығарар едіңдер?
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
-Жұмыла істеген жүк жеңіл деген осыдан қалған сияқты.
-Келісесіздер ме?
Үй тапсырмасын тексеру.
№99 1) х=4 2)х=0,8 3)х=0,6 4)х=7,2
№107 1) х=9 2) х=1,4 3) х=3 4) х=5
|
Мысалдың мағынасын түсіндіреді. Балалар көбейген сайын сағат азаяды.
Мақалдың мағынасын түсінеді.
Сабақтың мақсат –міндеттерін алады.
Сабақтың табыс критерийлерін алады.
|
Негізгі бөлім
|
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтағы тақырыпты өз беттерімен оқып шығады. Кері пропорционал шамалар тақырыбын оқу.Тақырыпқа интеллект карта жасау
Интеллект картаны бағалау критерийі
1)Тақырып мазмұнын ашуы
2)Шығармашылығы.
Презентация арқылы тақырыпты пысықтау.
Егер бірінші шама бірнеше есе артқанда (кемігенде) екінші шама сонша есе кемитін (артатын) болса,онда мұндай шамалар кері пропорционал деп аталады.
Топпен есептер шығару.Дәптермен жұмыс
№141
8см________6 см
16см_______х см
8см______6 см
Хсм_______4 см
№143
108 бөлшек_____5 сағ
60 бөлшек______х сағ
№150
60км/сағ-------3,5 сағ
70км/сағ------х сағ
1- топ Кестені толтыр S= 120 км S=*t
643 км-сағ
|
10
|
20
|
30
|
40
|
12
t cағ
|
|
|
|
|
2-топ Кестені толтыр S= 150 км S=*t
653 км-сағ
|
10
|
25
|
30
|
50
|
15
t cағ
|
|
|
|
|
3-топ Кестені толтыр S= 180 км S=*t
632 км-сағ
|
20
|
30
|
60
|
90
|
9
t cағ
|
|
|
|
|
4-топ Кестені толтыр S= 210 км S=*t
732,1 км-сағ
|
10
|
30
|
70
|
100
|
21
t cағ
|
|
|
|
|
|
Тақырыпты өз беттерімен оқиды
Топпен интеллект карта жасайды.
«Галерея» әдісі бойынша қорғайды, қалған топтар екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды.
Жаңа сабақты презентация арқылы пысықтап , интербелсенді тақтамен жұмыстанады.
Дәптерлеріне күннің жадын жазып, тақырыпты жазады.
Ережені дәптерлеріне жазады.
Мысалдарды талдайды.
Жұптарымен есептерді шығарады. Тақтада «Брейнтинг» әдісі бойынша есептерді шығарады.
Оқушылар бір-бірін бағалау критерий бойынша бағалайды.
Оқушылар қосымша жұмыс дәптерлерімен жұмыстанады.
|
Қорытынды
|
Бағалау.
Бағаларын тыңдаймын, оқушы бағаларына түсініктеме бере отырып, түсіндіретін, дамытатын ұсыныстар беремін.
Сабақты бағалауда «бағдаршам» әдісі арқылы көрсетеді.
Үйге тапсырма: №142 №151 №155
Рефлексия:
Бүгінгі сабақтың идеясын кім айтады?
Бұл тақырыпты білу бізге не үшін қажет деп ойлайсындар?
|
Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін бір-біріне сұрақтар беру арқылы қорытындылайды. Сабақты менгергендігін білдіру үшін бағдаршам түстерін көрсетеді.
Сабақ туралы өз ойларын айтады.
|
Сабақтың талдауы
|
|
|
Сабақ бойынша өзгертулер
|
|
|