Сабақтың тақырыбы: Кестелер. Кестелерді құру Сілтеме



Дата26.08.2017
өлшемі113,04 Kb.
#29652
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ Пәні: информатика




Сынып/ күні

Сынып:Күні: 15.02.16ж.




Сабақтың тақырыбы:

Кестелер. Кестелерді құру





Сілтеме:

Әдістемелік нұсқау, 6 сынып оқулығы, интернет беттері, MS Word процессоры лабораториялық практикумы




Жалпы мақсаты:

Сабақтың мақсаты: MS Word редакторында кестелер құру арқылы оқушылардың түсініктерін жүйелеуге және кеңейтуге жағдай жасау. Тақырып бойынша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

Білімділік: Кесте құру мысалдары арқылы оқушылардың MS Word мүмкіндіктері жайлы білімдерін жүйелеу және кеңейту, кесте құру қадамдарымен таныстыру, кесте құру біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру, стандарттан тыс тапсырмаларды орындау заманауи бағдарламалық қамсыздандыруды қолдануды үйрету.

Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту, ой түйіндеуге, пәнге деген қызығушылығын арттыру топпен, жұппен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға, шығармашылықпен жұмыс істеуге жұмылдыру. Ой-өрісін кеңейту.

Тәрбиелілік: Оқушыларды уақытты тиімді пайдалануға, бірін-бірі құрметтеуге, өздеріне деген сенімділікті, жүйелі ойлауға, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.




Күтілетін нәтиже


Қарапайым құрылысты кестелер құру тапсырмаларын орындай отырып, теориялық білімдерін практикада өз беттерінше жұмыс істеуге дағдыланады.




Сабақ түрі:

Өздік жұмыстар сабағы




Сабақтың типі:

Білім мен дағыдыны дамыту сабағы




Оқыту технологиясы:

Ақпараттық- коммуникациялық технология




Жұмыс түрлері:

жұптық, топпен жұмыс, сұрақ- жауап, бағалау, өзін-өзі бағалау




Қажет құрал-жабдықтар:

компьютер, ақпарат парағы, таратпа тапсырмалар, стикер, маркер, слайд, флипчарт

Сабақ кезеңдері

  1. Ұйымдастыру кезеңі

1мин

  1. Өткенді қайталау /тест жұмысы/

4 мин

  1. Кіріспе әңгіме

3 мин

  1. Сабақтың негізгі тақырыбы мен мақсатын анықтау

2 мин

  1. Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруі

10 мин

  1. Жаңа тақырыпты бекіту /практикалық жұмыс/

10 мин

  1. Оқушылардың теориялық білімін тексеру

2 мин

  1. Сергіту жаттығуы

3 мин

  1. Сабақты қорытындылау

5 мин

  1. Бағалау

3 мин

9.Үй тапсырмасы туралы ақпарат

2 мин




Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру кезеңі жаңалыққа құмарлығын арттыру, оқушыларды ынтымақтастыққа, бірігіп, белсенді жұмыс істеуге жұмылдыру;

ІІ. Өткенді еске түсіру

өткенді еске түсіру арқылы өткен тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;




Психологиялық ахуал: Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше Көңіл - күйлеріңіз қалай ?

- Сабаққа дайынсыңдар ма ?

Бағалау: Жарайсыңдар!

Топқа бөлу Оқушылар ортадан карточка таңдайды. Олардың түстері: қызыл, жасыл, көгілдір. Әр карточкада сөздер жазылған. Мұғалімнің қойған сұрағының жауабы қай карточкада сол оқушылар бірігіп бір топты құрайды. Сұрақтар:


  • Тізім түрлерін атаңдар /нөмірленген, маркерленген, көпдеңгейлі /

  • Құжаттың абзацтары қысқа жолдардан болған жағдайда не қолданылады? /көпбағанды стильді/

І топ: ТІЗІМДЕР

ІІтоп: БАҒАНДАР

2 топқа топтастырып, көгілдір түсті карточканы таңдаған оқушы топ басшысы болатынын ескерту.

Топ басшыға бағалау парағы беріледі, бағалау парағына топ мүшелерінің аты-жөнін жазады, жұмыстарын жоспарлайды

-Үй тапсырмасын тексеру мақсатында тест тапсырмасын орындау ұсынылады. Joi Class тестілеу бағдарламасымен 5 сұраққа жауап беруге 4 минут уақыт беріледі.

Болған соң топ басшылары тестен алған топ мүшелерінің ұпайларын бағалау парағына жазады


-Керемет! (қолдарын көтеру)

- Тамаша! (шапалақ)

Оқушылар жауаптарын айтады, қолдарындағы жауаптары бойынша топтасып отырады.

Компьютерге отырып 7 сұраққа жауап береді


ІІІ. Кіріспе әңгіме

- ойлау жұмысына ынталандырылады;




Тақырыпқа шығу:

  • Біз бүгінгі сабағымызда денсаулық туралы сөз қозғаймыз.

  • Осы сыныптағы қандай құрылғылар сендердің денсаулықтарыңа әсер етеді?

  • Ұялы телефондарға тоқталайық.

Оқушылар жауабы /Дербес компьютер, проектор, ұялы телефондар, интерактивті тақта/

  • Сендерде қандай фирмалардың телефондары бар?

Оқушылар ұялы телефондардың фирмаларының аттарын айтады

  • Тақтаға назар аударайық

  • аты, шыққан жылы, өндіруші ел, операциялық жүйесі жазылған

Тақтадағы слайдты қарайды

  • Алдарыңдағы файлдағы мәтінді оқып ұялы телефонның адам денсаулығына тигізетін әсері туралы әртүрлі елдердің ғалымдары жүргізген зерттеулерден алынған мақаланы оқи отырып біле аласыңдар.

Алдарындағы папкадан мәтінді алып оқиды

  • Мәтінмен таныстыңдар ия? Ендеше келесі мәтін соңындағы сұрақтарға жауап берейікші:




  • Осы ақпарат қандай түрінде берілген?

Оқушылар жауабы /мәтіндік/

  • Мәтіндік ақпаратты басқа түрде ұсынуға бола ма? Қандай?

Оқушылар жауабы

Өз ойларын айтады



  • Мәтінде берілген шамаларды салыстырыңдар. Берілген ақпаратты есте сақтау оңай ма? Осы мәтін күйінде берілген ақпаратты біз бірден қабылдай аламыз ба?

Оқушылар жауабы

Өз ойларын айтады



  • Осы мәтінге қарай отырып қай телефонның сәулеленуі басым, қайсысынікі әлсіздеу екенін бірден біле аламыз ба?

Оқушылар жауабы


Проблемалық сұрақ

  • Мәтіндік ақпаратты тағы қандай түрде ұсынуға болады?

Кесте түрінде

  • Мәтінде берілген ақпаратты қандай түрде ұсынар едің?

Кесте түрінде қолайлы

  • Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен?

Сабақтың тақырыбы «Кестелер. Кестелер құру»

  • Сабақта алған білімдеріңді қайда қолдана аласыңдар?

Сабақ материалын қабылдау мен оқушылардың сабақта оқу әрекетіне қызығушылық танытулары. Өз ойларын ортаға салады.

ІҮ. Сабақтың негізгі тақырыбы мен мақсатын анықтау

мақсат қою:

  • енді осы тақырып бойынша әркім дәптерлеріңе 2 сөйлеммен мақсат жаза қойыңдар

Әр оқушы дәптерлеріне бүгінгі сабаққа мақсаттарын жазады

Кесте ұғымына анықтама беріп көріңдерші.

  • Кесте – бұл жолдар мен бағандарда реттеліп берілген ақпарат. Жолдар мен бағандар қиылысып, ұяшық құрайды.

Әр оқушы дәптерлеріне жазады

1,2 оқушыға оқыту



  • Кестені кірістіру қалай жүзеге асырылады керектігін біліп алу үшін оқулықтағы ақпаратпен танысып алайық.

Оқушылар оқулығындағы ақпаратпен танысады

Ү. Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруі

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;



Мәтінмен жұмыс. «Көршіңе айтып бер» әдісі бойынша жұбымен кесте құру алгоритмін құру, «Кір жайатын жіп» әдісі бойынша орындау ұсынылады.

Жұппен жұмыс. Оқушылардың кесте құру туралы ойларын білу, ой бөлісу

  1. Құжатқа 3 бағанды, 5 жолды кесте қосыңдар

  2. Кестені кірістіру бұйрығының көмегімен 4 баған және 10 жолдан тұратын кесте қосыңдар

  3. Егер сурет салуды жақсы көрсеңдер онда кестені жай қарындашпен салуға болады.

Жұбымен алгоритмін талдайды.

Ұтымды жағын қолдау және өз ұстанымдарына сәйкес ұсыныстарын ортаға салу.


ҮІ. Жаңа тақырыпты бекіту /практикалық жұмыс/

І міндетті, ІІ лайықты, ІІІ жоғарғы деңгей таратпа №1-3 тапсырманы орындау ұсынылады

Бағалау парағына алған ұпайлары жазылады бағалау



Компьютерде орындайды, нәтижесін алып қорытынды жасайды.

Топ басшысы бағалау парағына алған ұпайлары жазады



ҮІІ. Оқушылардың теориялық білімін тексеру

І топ: Кубизм. Сәйкестігін тап таратпа тапсырманы орындау ұсынылады /флипчартта орындау/


1

Tab пернесі




1

Кестенің ұяшықтарын дайын шаблон бойынша әдемілеп әрлеу үшін пайдаланады

2

Shift+Tab




2

Жаңа кестені ... тіркеме парағының бұйрығымен құрады

3

Кірістіру-Кестелер-Экспресс кестелер бұйрығы




3

тінтіуір немесе меңзерді басқару пернелері көмегімен жылжиды

4

Кірістіру-Кесте




4

Ұяшықтар бойымен жылжу және жаңа жол қалыптастыру үшін қолданылады

5

Кесте ұяшықтары




5

Меңзерді алдындағы ұяшыққа ауыстыру үшін қолданылады

ІІ топ: Ақпараттық диктант /флипчартта орындау/

1. Кестені даярлау үшін... /Кесте > Кесте қосу/
2. Ұяшықтарды біріктіру үшін... /Кесте > Біріктіру/
3. Кесте құру батырмасы қай қатарда орналасқан?

/Стандартты/

4. Ұяшық дегеніміз не?../Баған мен қатардың қиылысуы/
5. Жаңа жол қосу үшін қолданатын перне..... /Тab/


.



ҮІІІ. Сергіту сәті

жұмбақ шешу


«Қалт етпей қағып ал, жауабын тауып ал». Жеті ырыстың бірі көңіл-күй, сабағымыз көңілді өтуі үшін жұмбақтар шешіп көрейік.

І топ: Тұрады ол жолдармен бағандардан,

Және тұрар ұяшықтар ағымынан.

Кәне ойланып көрейік ол не екен,

Баған менен жолдарды қиылыстырған.

(Кесте)

ІІ топ: Кестенің бір негізгі элементі,

Көлденең ұяшық құру қызметі.

Ұяшық емес, баған емес ол не екен?

Кестенің негізгі болған қызметі.

(жол)


ІХ. Қорытынды

Рефлексия


Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін қорытындылау.

- Бүгінгі сабақта нені білдіңдер?

- Тағы не туралы білгілерің келеді?

-сы тақырып бойынша не ой түйдіңдер?

Сабаққа балалардың эмоционалдық жағдайын анықтау /Күншуақ/.


  • Күннің суретіне назар аударыңдар. Оның бетіне қараңыз, сол және оң жақ беті әртүрлі: сол жақ қуаныштың белгісі, оң жақ көңілсіз. Егер сіздерде сабақтан кейін жақсы көңіл-күйлеріңіз қалса, онда сол жақ бетіне өз аттарыңды жазыңдар. Егер жоқ болса, оң жағына жазыңдар.

Бағалау: барлық жұмыстарыңа рахмет!

Оқушының пікірі, сабақ тақырыбының мақсатына жетуі-жетпеуі/ туралы жазады

І топ: 5 жолдық өлеңдерін жазып оқиды, постерге іледі.

ІІ топ: дәптерлеріне қолдарын салып нұсқау бойынша сабақты қорытындылайды


Х. Бағалау

Бағалау жинаған ұпайлар саны бойынша жүргізіледі.

Топ басшысы жинаған ұпайларын айта отырып бағалап шығады.

ХІ. Үй тапсырмасы туралы ақпарат


§ 22 оқып келу.

«Ұялы телефонның адам денсаулығына тигізетін әсері» зерттеу



  • Ұялы телефонды қалай пайдалану керек?

  • Ұялы телефон денсаулыққа әсер етуі

  • Ғалымдар пікірі

Күнделіктеріне бағаларын қойғызып, үй тапсырмасын жазады.

Пән мұғалімі: Д.К.Кенжебаева

Тексерілді: К.К.Оразбаева

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет