Сабақтың номері 8
|
Сынып 11
Кезеңі 1
|
Бала саны:
|
Пәні: информатика
|
Мұғалім аты жөні: Байдарманова Л.Н.
|
Жоқтар
|
Сынып жетекшісі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кестелік, иерархиялық, желілік деректер қоры
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.
Логикалық қабілеті дамиды.
|
Қолданылатын ресурстар
|
үлестірме қағаздар, тестілеу бағдарламасы, таймер, проектор, интерактивті тақта
|
Мақсатқа жетудегі сабақ модульдері
|
Кіріспе
жағымды психологиялық ахуал
|
Білім өзектілігін дәйектеу
|
Жаңа материал оқу
|
Проблемаларды талқылау және шешу
|
Оқу есептерін шешу
|
Бақылау және кері байланыс
|
Сұрақтар құрастыру мен оларды қоя білу дағдылары
|
Қолданылатын стратегиялар
|
Көбелектер тарату,
сергіту
|
«ИЯ-ЖОҚ»
|
Мәнмәтінмен жұмыс
|
Постер қорғау
|
Компьютерде тәжірибелік жұмыс
|
Рефлексия
Жиынтық қалыптастырушы
|
|
Сабақтың жоспары
|
1 Ұйымдастыру 2 Топқа бөлу 3«ИЯ-ЖОҚ» Қауіпсіздік ережелеріне тапсырма 4 Мәтінмен жұмыс 5 Компьютермен тәжірибелік жұмыс Сергіту 6 постер қорғау 7 Компьютерлік тест Activote 9 Бағалау 10 Рефлексия
|
Сабақтың барысы кезеңдері мен уақыттары тапсырмалары
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Блум
|
Пайдаланыл-ған ресурс
|
Бағалау
|
Ескертулер
Өзгерістер мен қолд. Страт. Тиімд.
|
АВС әрекеті
Сөйлеуі мен өз ойын дәйектей алу
Оқушының жазу сауаттылығы тәртібі, ынтасы,
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасып, көбелектер арқылы топқа бөлу.
|
Алтын ережелерді жазу
Тақтаны сүрту
Бағалау парағын таратады Аты мен жақсы бір қасиетін жазады.
|
|
Журнал
ереже
|
2 минут
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.
«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.
|
Қалыптастырушы бағалауы керек
|
ахуал
|
|
5 минут
|
|
|
Негізгі бөлім
Мәнтмәтінмен жұмыс
|
Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.
|
Жауап береді немесе дұрыстығын растайды
|
Білу
|
кітап Тірек материалдар
|
8 минут
|
|
|
Компьютермен тәжірибелік жұмыс.
|
Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды
|
Дәптермен жұмыс
|
|
|
8 минут
|
|
|
Сергіту сәті
|
Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.
|
Сұрақтарға жауап беру.
|
|
|
3 минут
|
|
|
Постермен жұмыс
|
1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.
2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі элементтері»
|
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі
|
Түсіну
|
Дәптер
Үлестірме кітап
|
8 минут
|
|
|
Қорытынды бөлім.
|
Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.
|
Тест 10 сұрақтан тұрады
|
|
90-100 бес
70-90 торт
40-70 уш
|
5 минут
|
|
|
Бағалау
|
Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.
|
Тапсырманы орындау
Өзін бағалалау
|
|
Компьютерде жұмыс ОЖ
|
Жиынтық бағалау
|
|
|
Рефлексия
|
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы
|
Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру
|
|
|
|
|
|
|