Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Өлеңді оқи отырып, қысқаша шолу жасайды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Сұрақ қоя отырып, Шортанбай заман өзгерістерін қалай жырлағанын айтады. Сөздікпен жұмыс жасайды.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Зар заман ақындары шығармаларының басты идеясы анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Өлеңді оқи алады, қысқаша шолу жасай алады, сұрақ қоя алады, сұраққа жауап бере алады, шығарманың басты идеясын анықтай алады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Зар заман, анафора, эпифора, ишан – діні, атақ. Ел билеген, заманақыр, билер, билік, т.б.
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Толғауы тоқсан қызыл тіл» деген ұғымын қалай түсінесің? Тіл туралы қандай мақал-мәтелдерді білесің?Зарзаман ақындары шығармаларының басты идеясы не?
|
Не себепті Зар заман ақындары халқының жай күйін жырлады деп ойлайсыз?
|
Жазылым:Сөздікпен жұмыс.
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу Зар заман ақындары арқылы іске асырылады
|
Пәнаралық байланыс
|
тарих
|
Алдыңғы оқу
|
5-сыныпта осы зар заман ақындарының бірі Дулат Бабатайұлы атамыздың шығармаларымен таныс
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау. «Серпілген сауал» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын. (топ оқушылары бір – біріне сұрақ қояды)
ҚБ: мұғалімнің, топтың қолпаштауы.
|
|
Сабақтың ортасы
|
1. Тапсырма: зар заман мәтінін өз беттерінше оқу.
2.«Жуан және жіңішке сұрақ» әдісі арқылы
1, 2, 3 топқа сұрақ дайындайды, сұрақты араластырып 1,2,3 топқа қайта беріледі, берілген сұрақтарға топ болып жауап береді.
ҚБ:Жұлдызша беріледі
3. Сөздікпен жұмыс.
Кейбір сөздердің мағынасын айтамын, қалғандарын оқушылар «белсенді» тапсырма арқылы (түсіндірме сөздікпен жұмыс) өздері табады
ҚБ:Жұлдызша беріледі
4. «Миға шабуыл» әдісі.
«Толғауы тоқсан қызыл тіл» деген оралым ойына келсе, мұң мен қайғыны сезетіндей жаның жабырқап кететіндей жыр жырлаған кім?
ҚБ: «Шапалақ» әдісі
|
Оқулық
Стикерлер
Сөздік кітабы немсе
АКТ интернет желісін пайдаланады.
А3 қағазы, маркерлер
|
Сабақтың
соңы
|
Постер қоғау
Сондағы зар заман ақындары жырлаған жырдың тақырыбы мен идеясы не? Не себепті Зар заман ақындары халқының жай күйін жырлады деп ойлайсыз?
ҚБ:
Рефлексия
«Көңіл-күй аралдары»
|
Түрлі түсті стикерлер
|