Сабақтың тақырыбы Күн тәртібім. Модаль сөздер. Мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі89,55 Kb.
#29349
түріСабақ
нақыл сөздер.

«Дем алғың келсе, уақытыңды рәсуә етпе»

В.Франклин

«Режим мен еңбек – денсаулық кепілі»

И.П.Павлов


8 «в» сынып



Күні: 01.04.2013жыл.

Сабақтың тақырыбы

Күн тәртібім. Модаль сөздер.

Мақсаты

Оқушыларға күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру, өз уақыттарын дұрыс пайдалануға үйрету. Гигиеналық ережелер мен мінез-құлық мәдениетінен білім беру

Күтілетін нәтиже

А

Оқушылар күн тәртібі туралы біледі, күн тәртібі

туралы түсінік қалыптасады.

В

Өзіндік пікір қалыптасады.Модаль сөздерді ажырата



алады.

С

Өзінің өмірге деген шынайы көзқарасы туралы ойын



жинақтап,қазіргі өмірімен салыстыра біледі.

Керекті жабдықтар

Оқулық, ресурс парақтары, АКТ, флипчарт

Қолданылатын әдістер

Топтық ойталқы, АКТ(кинофильм ), «Брайн-райтинг» әдісі, "Әліпби желісі" әдісі, бағалау әдісі (өзін- өзі, өзара, топтық бағалау, екі жұлдыз, бір ұсыныс, мадақтау сендвичі, бағалау ағашы )

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Уақыты

минут


Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

10

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
Оқушыларды ортаға шақыру ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңберіне» тұрып арқылы топқа бөлінеді.

Топқа бөлу : "БІРЛІК", "АДАЛДЫҚ" сөздері бойынша оқушыларды топтастырамын.
Өткен тарау бойынша білімдерін қорытындылап, жаңа сабақ арасында үндестік барын айтамын.

-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.

Баршамызға қажетті қасиеттердің бірін айту, ең қажеттісін таңдау арқылы топтасады,

Өткен сабағымызда өткен тақырып бойынша қайталау.

Тест тапсырмасы үлестіріледі. Оушылар орындайды, көршісімен алмасып «Брайн райтинг» әдісі арқылы бағалайды.

8 сұрақ- (бір дұрыс жауап - 2 балл.


Смайликтер арқылы бағалау.


Тұсаукесер

7

1) АКТ әдісі: "Менің күн тәртібім" туралы үзінді көрсетемін.

Түрткі болу әдісі арқылы:

1) Бұл бейнежазбадан не көрдіңіз?

2) Көргеніңіз туралы не айтасыз?

3) Қосарыңыз бар ма Нәтижесінде, сабақтың тақырыбы анықталады:

Бүгінгі сабағымыздың лексикалық тақырыбы:

« Күн тәртібім», ал грамматикалық тақырыбымыз «Модаль сөздер» Модаль сөздер адамның өзі айтпақшы болып отырған ойына қалай қарайтынын, көзқарасын, қандай пікірі барлығын білдіреді. Мысалы: терезені ашу керек, терезені ашу қажет деген сөйлемдердегі керек, қажет сөздері арқылы сөйлеген адам терезені ашудың керек, қажет екендігін айтады. Қазақ тіліндегі модаль сөздер: бар, жоқ, керек, көп, аз, әрине, бәсе, мүмкін, бәлки, әлбетте, қажет. Модаль сөздер сөйлеушінің айтылу әрекетіне қатынасты сөздер. (Модальные слова выражают отношение говорящего к высказыванию, достоверность и оценку его содержания, обозначают чувства, которое вызывает у него сообщаемое и т.д) Модаль сөздері қазақ тілінде аса көп емес. (Модальные слова в казахском языке немногочисленны): бар, жоқ, керек, қажет, көп, аз, әрине, бәсе, мүмкін, тиіс, бәлкім, ғой, әлбетте, шынында, рас, расында, сияқты, секілді.


Тамашалаған бейнеролик туралы баяндайды.

Өткен материалды еске түсіреді, өз жауаптарын түзетеді, нақтылайды.


Оқушылар берілген жауаптарды тыңдап, қолпаштап, қол шапалақтайды, сенім білдіреді.

Негізгі бөлім

20

Жеке және топтық жұмыс

Жеке жұмыс: оқулығымыздың 210- бетінде берілген мәтінмен жұмыс, оқу. Оқушыларға флипчарт үлестіріледі. Екі топқа нақыл сөздері жазылған алдарына ресурс беріледі.

Топтық жұмыс постер қорғау.

Зерттеушілік әңгіме ақылы жаңа сабақты жан- жақты саралайды.

Топтарға тапсырмалар беріліп, уақыты айтылады.



  1. Постер безендірілуі.

  2. Мазмұны, маңыздылығы

Жеке жұмыстанады.Мәтінмен танысады.

Топ мүшелері барлығы қатысып, дайындалады.


Топ ішінде оқушылар мәлімет ұсынады, әркімнің идеясын мұқият бағалайды, бір- біріне сұрақ қояды, ойларын дәлелдейді, келісімге ұмтылады, топ мүшелері постер қорғайды Топтан бір тұсаукесерші шығып қорғайды.

Келесі топ оқушылары "Мадақтау сендвичі" әдісі арқылы бағалайды.


Қорытынды

8

Кері байланыс : "Әліпби желісі" әдісі бойынша лексикалық тақырыппен грамматикалық тақырыпты байланыстырып,сөйлем құру, міндетті түрде модаль сөздерді пайдалану. сабақты қорытындылау.

Берілген тапсырманы орындау.

Үй тапсырмасы:

2-тапсырма (диалогті толықтыру), 3-тапсырма жаттау.



Әліпби тәртібімен кезек-кезекпен жаңа тақырып бойынша сөйлем құрады.
Тапсырманы орындау барысында оқушылар сөйлем құрып, аяқтайды және сабақта өткенді қорытындылайды.

Жаңа сабақты «Бағалау ағашы» бойынша бағалайды.

Рефлексия парағы толтырылады.
Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.


.

1.Б. Соқпақбаевтың “Ағаштар неге ашуланды?”шығармасындағы кейіпкерді табыңдар

А)Қожа Б)Ақан С)Алмабек

2.Әлемдегі ең терең көл қайда орналасқан?

А)Қазақстанда Б) Ресейде С) Украинада

3.Өзен қайдан бастау алады?

А) Бұлақтан Б) тік ,жылдам ағатын бастауын таудан С)жазық жерден

4.Шың дегеніміз не?

А) Таудың етегі Б) көлдің жағасы С) таудың ұшар басы

5.Қазақстанда ..... көл бар?

А) 48 мыңнан астам Б) 50 мыңнан астам С) 40 мыңнан астам

6.Ең құрғақ жер қалай аталады?

А) көл Б) шөл С) орман

7. “Қызыл кітапқа” Қазақстан аумағында мекендейтін қанша аң-құс түрі енген

А) 24 түрі Б) 25 түрі С) 30 түрі

8. Табиғат сөзін аудар

А) лес Б) природа С) вода

9. Мекенжай ауыстыра бермейтін құсты ата

А) Бұлбұл Б) Тырна С) Бүркіт

10. Таза болса ..... , аман болар адамзат

А) ауа Б) Қазақстан С) табиғат

1.Б. Соқпақбаевтың “Ағаштар неге ашуланды?”шығармасындағы кейіпкерді табыңдар

А)Қожа Б)Ақан С)Алмабек

2.Әлемдегі ең терең көл қайда орналасқан?

А)Қазақстанда Б) Ресейде С) Украинада

3.Өзен қайдан бастау алады?

А) Бұлақтан Б) тік ,жылдам ағатын бастауын таудан С)жазық жерден

4.Шың дегеніміз не?

А) Таудың етегі Б) көлдің жағасы С) таудың ұшар басы

5.Қазақстанда ..... көл бар?

А) 48 мыңнан астам Б) 50 мыңнан астам С) 40 мыңнан астам

6.Ең құрғақ жер қалай аталады?

А) көл Б) шөл С) орман

7. “Қызыл кітапқа” Қазақстан аумағында мекендейтін қанша аң-құс түрі енген

А) 24 түрі Б) 25 түрі С) 30 түрі

8. Табиғат сөзін аудар

А) лес Б) природа С) вода

9. Мекенжай ауыстыра бермейтін құсты ата

А) Бұлбұл Б) Тырна С) Бүркіт

10. Таза болса ..... , аман болар адамзат

А) ауа Б) Қазақстан С) табиғат

1.Б. Соқпақбаевтың “Ағаштар неге ашуланды?”шығармасындағы кейіпкерді табыңдар

А)Қожа Б)Ақан С)Алмабек

2.Әлемдегі ең терең көл қайда орналасқан?

А)Қазақстанда Б) Ресейде С) Украинада

3.Өзен қайдан бастау алады?

А) Бұлақтан Б) тік ,жылдам ағатын бастауын таудан С)жазық жерден

4.Шың дегеніміз не?

А) Таудың етегі Б) көлдің жағасы С) таудың ұшар басы

5.Қазақстанда ..... көл бар?

А) 48 мыңнан астам Б) 50 мыңнан астам С) 40 мыңнан астам

6.Ең құрғақ жер қалай аталады?

А) көл Б) шөл С) орман

7. “Қызыл кітапқа” Қазақстан аумағында мекендейтін қанша аң-құс түрі енген

А) 24 түрі Б) 25 түрі С) 30 түрі

8. Табиғат сөзін аудар

А) лес Б) природа С) вода

9. Мекенжай ауыстыра бермейтін құсты ата

А) Бұлбұл Б) Тырна С) Бүркіт

10. Таза болса ..... , аман болар адамзат

А) ауа Б) Қазақстан С) табиғат




Дұрыс жауабы

1

С

2


А

3

Б

4

С

5

А

6

Б

7

А

8

Б


9


С

10

С



Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет