Ақтөбе қаласы № 36 қазақ орта мектебінің
музыка пәнінің мұғалімі
Иманалина Нургул Кубаевна
Сабақтың тақырыбы: Көгершін - бейбітшілік құсы.
Мақсаты: Қазақ сазгерлерінің шығармашылығын басқа халықтардың шығармашылығы- мен байланыстыра отырып, тақырып бойынша әндерді үйрену, орындау, салыстыру, талдау. Көгершін- бейбітшілік құсы екенін музыка тілімен жеткізу.
Тәрбиелік мәні: Бейбітшілік, береке, тыныштық, киелі сөздерінің мән- мағынасын сабақ барысында ұғындыра отырып, музыка арқылы өз бойына сіңіре білуге және өмірмен байланыстыру арқылы өз қажетіне жарата білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық мәні: Сабақ барысында музыкалық талдаулар жасай отырып, оқушылардың музыкалық сауаттарын дамыту. Хормен ән айту дағдыларын одан әрі жетілдіру және есту, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілдері: венн диаграммасы, талдау, баяндау, салыстыру
Көрнекілігі: слайдтар, сырнай аспабы, үнтаспалар, қосымша кеспелер т.б
С а б а қ т ы ң ө т у б а р ы с ы :
Ұйымдастыру бөлімі: (музыка ойналып тұрады)
Мұғалім: - Саламатсыздар ма, оқушылар? Орнымыздан тұрайық. Көзімізді жұмамыз.
(Көздерін ашқанда тақтадан 1-ші слайд шығады.)
- Тақтадағы суретке қарайықшы. Керемет көрініс бейнеленген. Біз ойша осы жерде жүрміз. Көңіліміз көтеріңкі. Енді бір- бірімізге шын жүрегімізге жылы сөздер мен тілектер айтайық.
( Алақандарына журек бейнесін ұстаған оқушылар бір- біріне құстардың теңеуіне байланысты жылы сөздер айтады)
Мұғалім: - рахмет, оқушылар! Отыра қойыңыздар! «Жақсы сөз- жарым ырыс»- дегендей бұл айтқандарыңыздың бәрі орындалсын!
Олай болса, бүгінгі сабағымызды құстардан бастайық.
(2- ші слайд)
- Құстар туралы не білесіңдер?
- Қандай киелі құстарды білесіңдер?
- Қай ел қандай құсты киелі санайды?
(Оқушылардың жауаптарын тыңдау)
Мұғалім:-"Көк құрақ – көлдің сәулеті, құс пен аң – ердің дәулеті" дегендей, халықтың хайуанаттар ішіндегі ең жақсы көретіні - құстар. Пайдасы болмаса, зияны жоқ осы бір тіршілік иелерін құрметтеген адамзат баласы бағзы замандардан-ақ құстарды жақсылықтың нышанына балаған. Мәселен, дана қазақ аққуды – махаббаттың, қарлығашты – мейірімнің, бүркітті – ер жүректіктің нышаны ретінде қараған. Осындай құстардың бірі әрі бірегейі, бейбітшілік құсы – көгершін.
(3- ші слайд. кітаппен жұмыс)
Көгершін- көп халықтарда бейбітшіліктің белгісі, ол жер бетіне тыныштық пен береке әкелетін құс деп саналады.
(4-ші слайд. дәптермен жұмыс)
Мұғалім: -дәптерімізге бүгінгі сабақтың тақырыбын жазып қояйық.
Көгершін- бейбітшілік құсы.
Музыка тыңдау: Летите, голуби.
Сөзін жазған: М. Матусовский
Әнін жазған: И. Дунаевский
(5- ші слайд «Летите, голуби» әніне талдау жасау)
1. Өлшемі қандай? ¾ өлшемді
2. Екпіні қандай? орташа
3. Құрылымы қандай? шумақтық
4. Әнді кім орындады? хор
5. “Несите, голуби, несите,
Народам мира наш привет!” сөзін қалай түсінесің? (2-3 оқушы жауабын тыңдау)
(6- шы слайд. А. Жұбанов шығармашылығы)
(7- ші слайд. «Ақ көгершін» әніне талдау жасау)
Дауыс жаттығуын жасау: дыбыс қатарын бірнеше тоналдықта қайталау.
(8-ші слайд. «Ақ көгершін» әнінің сөзі жазылған)
Ән үйрету: Ақ көгершін
Сөзін жазған: Н. Баймұхамедов
Әнін жазған: А. Жұбанов
1. Ақ көгершін, көгершін,
Қолғанат құс сен едің.
Бар, кезіп кайт ел үшін,
Кең дүниенің көлемін.
Әділеттің құсы деп,
Көз алмастан жолыңнан,
Бақыт болып қоншы деп,
Ұшырамын қолымнан.
Қайырмасы:
Ел тілегін алып ұш,
Адамзаттың бағына.
Қара бұлтты жарып ұш,
Мұхиттың арғы жағына.
Сенен көзін алмайды,
Ақ нитетті бар адам,
Ақ қанатың талмайды
Әділеттен жаралған.
Тыныш бейбіт өмірдің,
Белгісі боп қанат қақ.
Әлемге ортақ көңілдің
Қайт шыңына қонақтап.
Қайырмасы.
Әнді үйретудегі орындалатын іс- әрекеттер:
Сөзін оқып талдау
Әнді өзім орындап беремін
Әуенімен үйретемін
Топпен орындау
Қатармен орындау
Тізбектеп орындау
(9- шы слайд. Сергіту сәті)
Сергіту сәті: Ал, балалар тұрайық,
Бір тынығып алайық.
Әсем қимыл біз жасап,
Құстай қанат қағайық!
Бойымызға күш жинап,
Бір демалып алайық!
(10-шы слайд. Н. Тілендиевтің «Аққу» күйінің ырғағына би қимылдарын жасау)
Мұғалім: - Оқушылар, сіздер би қимылдарын жасаған музыканы естіп көрдіңдер ма?
Бұл музыкада ненің бейнесі бар?
(оқушы жауабын тыңдау)
Мұғалім: (11- ші слайд)- Оқушылар, бұл күй Н. Тілендиевтің «Аққу» күйі болатын. Қазақ халқы аққу құсты киелі санайды. Оларды әсемдіктің, сұлулықтың, шынайылықтың, бақыттың белгісі деп атаған. Олардың мүсіндері домбыра және қобыз аспаптарына ұқсас.Жапондықтар- ақ тырналарды бейбітшілік белгісі десе, үнді халықтары тауыс құсын бейбітшілік белгісі деп атайды.
(12 слайд. Қортынды сұрақтары)
Бүгінгі сабақтан не білдің?
Сабақтың қай бөлімдері ұнады?
Қандай музыкалық шығармалармен таныстың?
Егер де көгершін сенін қасыңа келсе не айтар едің?
(13- ші слайд. Бағалау Оқушылардың жауабына қарай бағалау.
(14- ші слайд. Үй тапсырмасы)
“Бейбітшілік” тақырыбына ой толғау жазу;
“Ақ көгершін” әнін жаттау;
1-тапсырманы және 2- тапсырманы дәптерге жазып орындау;
Мұғалім:- Сабақ аяқталды, сау болыңыздар!
Достарыңызбен бөлісу: |