Сабақтың тақырыбы: Көлік.Қала және ауыл көліктері. Негізгі түйінді идея



Дата13.08.2017
өлшемі76,45 Kb.
#23435
түріСабақ
Пән мұғалімі: Слямбекова Каламкас

Сынып:

1 «Д»

Пәні:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

Көлік.Қала және ауыл көліктері.

Негізгі түйінді идея:

Көліктердің адам өміріндегі маңызын білу.

Оқу мақсаты:

Көлік түрлерімен танысу.Қала және ауыл көліктерінің айырмашылығын ашу.





Барлық оқушылар: 25

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

а)Жаңа білімді игереді

ә)Сұрақтарға жауап бере алады

б)Көліктердің түрлерін біледі



а) Мәтін мазмұнын толық меңгереді

ә) Өз ойын еркін жеткізе алады

б) Ауыл және қала көліктерін салыстыра алады.


а) Меңгерген мәтіндіі талдай алады

ә) Көліктердің пайдасы мен зиянын талдай алады

б) Өмірмен байланыстыра алады

в)Тың ойларын ортаға салады



Уа-қыты

Кезеңде-рі

Тапсырма

Мақса-ты

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар

1мин


Ұйым-

дас-


тыру

Шеңбер әдісі.

«Алақан жылуы»





Бір- біріне деген құрме-тін артты-ру

Оқушылардың көңіл-күйін көтереді.Сабақты бастайды.


Бір-біріне алақан жылуын береді.



5 мин


Топқа бөлу



Оқушы-ларға қолдары

на әр түрлі көлік суретін тарату,

сол арқылы оқушы-лар өз тобын табады.


Ынты

мақтас


тық атмос

фера құру





Көлік түрлері арқылы топқа бөлінеді.

I топ «Қала көліктері»

II топ «Ауыл көліктері»

III топ «Су көліктері»

IV топ «Арнайы көліктер»

Топқа бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді.

Бағалау формасы айтылады.

Ұшақ-5

Пойыз- 4


Автобус-3


Көлік суреттері


5 мин

Үй жұмы-

сын тексеру



Адамдар қайда жұмыс істейді?

Сөйлей-тін қабырға

лар


Білім

дерін анық-

тау.


« Кім боламын?» тақырыбына салып келген суреттерін қорғайды.

Оқушылар салып келген суреттерін сөйлетеді,жа-

зып келген эсселерін оқиды.



Әр мамандықсуреттері,

эссе


2 мин

5мин


Қызығушылықты ояту

Мағы-

наны тану

Аудио-таспа: «Қала,әуе және ауыл көлікте-рі» дыбы-

сын тыңдату


Аудито-риямен байла-

ныс


Оқушылардың сабаққа деген қызығушылы-

ғын ояту



Оқушылардан аудиотаспадан қандай көліктердің дыбысын естігенін сұрау.

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқиды

Түсініксіз сөздердің мағынасын ашады.



Естігені туралы ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын тауып, мақсатын ашады.

Оқулық ішінен бүгінгі өтетін жаңа тақырыпты тауып алады.





АКТ
Кітап



15 мин


Негізгі бөлім
Ой толға-ныс



Әр топқа арнайы дайын-далған тапсыр-малар



Оқытуда кедергі-лерді жоюға тапсыр-малар

4 ашық сұрақ әдісі:

І Қала көліктері тобына: Ауыл көліктерінің түрлері?

Шаруашылыққа келтіретін пайдасы туралы айт.

.

ІІ Ауыл көліктері тобына:

Қала көліктерінің түрлері?Қала көліктерінің адамға тигізетін пайдасы мен зияны?


ІІІ Арнайы көліктер тобына: Арнайы көліктердің пайдасы?

ІV Су көліктері тобына: 2) Қандай жол ережелері мен белгілерін білесіңдер?
Топ мүшелерінің жауабын қолдайды, мадақтайды.


Ойланады,жа

уап береді.

Мәліметті оқулықтағы жаңа тақырыптан алады. Топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалайды, көліктің түрлерін береді.


Акт
Көліктің түрлері



2 мин

Сергіту сәті



Бейне-

таспа-


дан үзінді көрсету.

Көңіл күй-

лерін көтеру.



!"Дұрыс,дұрыс емес ойыны.

Жол ережелері



Дұрыс жауапқа қол соғады,

дұрыс емес жауапқа аяқ тарымен еденді тарсылдата-

ды.



АКТ

5 мин



Дәптер-

мен жұмыс



«Сандар реті бойын-

ша сызық жүргіз.»


Өз бетін-

ше жеке дамуына мүмкін-дік беру.



Оқушылардың барлық белсенді қатысуын қадағалайды, мадақтайды, қолдау көрсетеді.


Оқушылар белгілі уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды: сандар реті бойынша сызық жүргізіп, көліктің суретін салады.

Бояйды, ауыл көліктерін жасыл түске, қала көліктерін көк түске.




Дәптер, бояу қарын-даштар.

3 мин


Қоры-тынды-лау


Әңгіме дебат.

Топ басшы-лар өз тобына берілген тапсыр-маны қорғау.




Сыни тұрғы-дан ойлау.

Барлық топтың топ басшысына бір сұрақ қояды Мұғалім топ басшыларының жауаптарын бағалайды.


Әр топ топ басшысы өз ойын ортаға салады.

АКТ

1 мин

Үйге тапсыр-ма


Болашақ-тың көлігі кандай болуы мүмкін?

Эссе жаз.



Оқушы қабіле-

тін шың-


дау.



Түсіндіреді. Тақтаға жазады.

Күнделіктеріне жазып алады

Күнделік, қалам.

2 мин

Рефлек

сия


Кері байла-

ныс


Оқушылардың сабақ барысы туралы пікірін білу.

Түрлі- түсті стикерлерді таратып беру.

Оқушылар бағдаршамға стикерлерді жабыстыра-ды.

Сабақ ұнаса жасыл түс, ұнамаса сары түс



Стикер, бағдаршам

Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар:

Не сәтті болды?






Не сәтті болмады?






Нені жақсартуға болады?






Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?






Нені өзгертуге болады?







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет