Сабақ жоспары
3.1А Компьютер және программалар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
СЫНЫП: 3
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
|
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Компьютердің құрылғылары
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
|
Сабақтың мақсаттары
|
компьютердің негізгі құрылғыларымен таныстыру
енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу
|
Бағалау критерийлері
|
компьютерге ақпаратты енгізу құрылғыларын атайды, олардың қызметін айтып береді;
ақпаратты шығару құрылғыларын және олардың қызметін атайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар осы тақырыпқа байланысты терминалогияларды қолдана отырып компьютердің енгізу, шығару құрылғыларын атап олардың қызметін айтады.
Пәндік лексика және терминалогия:
енгізу құралы, шығару құралы, камера, монитор, пернетақта, жүйелік блок, тінтуір.
Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
Ақпаратты енгізу құрылғыларына … жатады.
Ақпаратты шығару құрылғыларына … жатады.
Пернетақта ... қажет, монитор .. қажет.
|
Құндылықтар
|
Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдыққа, өмір бойы оқуға бағыттау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, бейнелеу, орыс тілі
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Оқушылардың компьютердің құрылғылары туралы түсінігі бар (монитор, пернетақта, тінтуір, жүйелік блок)
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
0-5
|
Ұйымдастыру кезені
Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын көзбен шолу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар мұғалімге бір-бірден жақындап, кеспе қағазын алып, 3 топқа бөлінеді.
(Кеспе қағазында монитор, пернетақта, жүйелік блок бейнеленген болсын).
Мақсатты тұжырымдау
Талқылау арқылы топ ережесін тақтаға жазып қою. (алдын ала плакатқа жазып қоюға да болады)
Бір – бірін тыңдау
Бірлесіп шешу
Өзара көмек көрсету
Ойды ашық айту
Уақыт үнемдеу
Тыныштық сақтау
Топтарға монитор, жүйелік блок, пернетақта бейнеленген парақша таратылып суреттердің атауын ақылдасу арқылы жазады. Оқушылар ақылдасу арқылы сабақтың тақырыбын табады. Алдарына мақсат қояды.
|
Презентация
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
6-37 мин
|
Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі «Зигзаг»
Әр топқа жаңа сабақ бойынша ақпарат жазылған парақша қағаздарын тарату керек. Оқушылар алдымен асықпай оқып танысып, содан кейін өз тобында ақылдасып, ойларын жинақтайды.
Оқушылар тақта алдына шығып оқып білгенін түсіндіреді.
Бекіту
«Сұрақ жауап» ойыны
Оқушыларға сұрақтар дайындап отыру тапсырылады. (егер оқушылар сұрақтар дайындамаған жағдайда, тақта алдындағы оқушылар қаншалықты оларды сынып тындағанын білу үшін сыныпқа сұрақ қояды).
Қалыптастырушы бағалау
«Өзіңді тексер».
Мәтінді оқып бос орынға қажетті сөз тіркестерін жазыңыз.
Дескрипторлар:
-жүйелік блокты атайды
-мониторды атайды
-пернетақтаны атайды
- тінтуірді атайды
Бағалау
Сабақ соңында көп фишка жинаған оқушылар бағаланады. Сабаққа белсенді араласқан оқушылар мадақталынады, белсенділік танытпаған оқушылар болса ескерту беріледі. Оқушыларға саралау жұмысы ретінде (немесе үй жұмысы) «Компьютер құрылғысы» тақырыбына сөз жұмбақ құрастырып келуін ұсыныңыз.
|
Қосымша
Қосымша 2
Қосымша 4
|
Сабақтың соңы
38-40 мин
|
Рефлексия.
«Бағдаршам» әдісі
Оқушыларға сары, қызыл, жасыл түсті жетон таратылады. Егер оқушы бәрін түсінген болса, –жасыл түсті жетонды көрсетеді, егер түсінбей қалған ақпараттар болса,- сары түсті көрсетеді, егер сабақ түсініксіз болса, – қызыл түсті көрсетеді.
Сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсету.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Топтық жүмыс атқарған кезде әр оқушы өз деңгейінде жұмыс жасайды.
Қалыптстырушы бағалау тапсырманың екі жағдайын қарастырады(кесте түрінде және сурет түрінде). Бірінші түрі күрделі болып келеді сондықтан қабілеті жоғары балдарға ұсынуға болады. Егерде екі түрін де қолданса мінсіз болар еді, себебі өзара бағалау кезінде бірнеше нұсқа қарастыруға болады. Білімді жетілдіруге көмектеседі.
|
Тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау, сұрақ-жауап, қалыптастырушы бағалау арқылы қарастырылды. Онда оқушылар еңгізу және шығару құрылғыларын жазып береді.
|
Оқушылармен көзге және қолға арналған жаттығулар өткізіңіз
|
1 қосымша
Сыныпты топқа бөлуге арналған кеспе қағазы
Достарыңызбен бөлісу: |