Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік техниканың даму үрдісі. Ашық сабақ



Дата09.06.2017
өлшемі75,43 Kb.
#18270
түріСабақ

Маңғыстау облысы

Атамекен селосы

“№7 жалпы орта білім беретін мектеп” КММ



Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік техниканың даму үрдісі.

Ашық сабақ




Информатика пәні мұғалімі: Сарсенова К.Б.

Сыныбы: 6 «ж»

Күні: 15.10.2016ж.

Сабақ жоспары «БЕКІТЕМІН»

______________

Оқу ісінің меңгерушісі

«___»__________2016ж.

Пәні: Информатика

Сыныбы: 6«ж»- 15.10.2016

Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік техниканың даму үрдісі

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың есептеуіш техникасының даму тарихымен, есептеудің ыңғайы мен құрылысын, ЕТ дамуына үлесін қосқан ғалымдар туралы ұғымдарын қалыптастыру 

Күтілетін нәтиже: Оқушылардың  есептеу техникасының дамуы туралы түсінігін қалыптастыру, Эем кезеңдерімен толық танысады.

Оқыту технологиясы: Ақпараттық технология (АКТ), СТО

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі: Білім мен білікті тексеру сабағы

Сабақтың әдіс – тәсілі: Топтық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ – жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, слайд.

Техникалық құралдар: Компьютер, оқулық, интерактивті тақта, слайд.

Сабақтың жоспары

Уақыты

Сабақты ұйымдастыру формасы

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

2 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Сыныптағы оқушыларды тексеру

Мұғаліммен амандасу

2 мин

Топтасу

Топқа бөлу

1-топ «Ақпаратты сақтау» тобы

2-топ «Ақпаратты өңдеу» тобы

3-топ «Ақпаратты қабылдау» тобы

Оқушылар үш топқа болініп орналасады

3 мин

Үй тапсырмасы

Оқушыларға өтілген сабақ бойынша сұрақ- жауап алқылы сұрау.

  1. Информатика нені зерттейтін ғылым?

Информатика – ақпаратты алу, жинақтау, сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану тәсілдері туралы ғылым.

  1. Ақпаратты біз неден қорғаймыз?Вирус дегеніміз не?

  2. Вирусқа қарсы программа?

  3. Ақпараттық үдерістер дегеніміз не?

  4. Ақпаратты сығу, мұрағаттау программалары?

Оқушылар сұрақ – жауап арқылы өз білімдерін тексеру

10 мин

Мағынаны тану

Адамдар есептеуді жүргізуді есептеу аспаптары мен құрылғылары пайда болмай тұрып бастаған. Ол үшін олар қол саусақтарын, тастарды, ағаш таяқшаларды пайдаланды. Олар тастарды үйіп, заттардың санын жерге сызған сызықшалармен немесе жіптерге түйілген түйіншектермен есептеген. Бірақ бұл есептеулер көлемінің артуы есептеу құралдарының пайда болуына себепші болды. Ең бірінші пайда болған есептеу құралы ол есепшот болды. Есепшоттың жасы 2000 – 5000 жылдар шамасында.
1642 жылы француз математигі Блез Паскаль дүние жүзінде бірінші рет қосу машинасын жасап шығарды. Ол жетектер мен дөңгелектерден тұратын механикалық машина болатын. Онда көп мәнді есептерді қосу мүмкін болды. 
1694 жылы неміс математигі Лейбниц механикалық есептеу машинасы арифмометрді құрастырып жасады. Онда дөңгелектердің орнына цифрлар жазылған цилиндр қолданылды. Онда көбейту, бөлу, квадрат түбірін табу амалдарын орындау мүмкін болды. Есептеуіш автоматтың алғашқы авторы Чарлз Бэббидж болған. Адамдар оны компьютердің атасы деп атайды. 1833 жылы бағдарлама арқылы басқарылатын «Аналитикалық машина» жобасын жасады. Оған дүние жүзі алғашқы 1846 жылы Бэббидж машинасына бағдарлама жазған Ада Лавлейс болды. Ол ең бірінші бағдарламалаушы деп саналады.  

ЭЕМ – нің дамуы бірнеше буындарға бөлінеді. 
І. ЭЕМ-нің бірінші буыны (1946-1958). Электронды шамдармен жұмыс істеді.

1946 жылы АҚШ – тың Пенсильван университетінде ENIAC (Эниак)деп аталатын бірінші электрондық есептеуіш машина жасалды. Оның салмағы – 30т
ІІ. ЭЕМ-нің екінші буыны (1958-1964). Жартылай өткізгіш элементтер – транзисторлар
ІІІ. ЭЕМ-нің үшінші буыны (1964-1972)- Кіші көлемдегі интегралды микросхемалар.

IV. ЭЕМ-нің төртінші буыны (1972- ). Микропроцессорлардан

V. ЭЕМ-нің бесінші буыны
Мақсат – жасанды интеллект қызметін атқаратын суперкомпьютер құрастыру 

Соңғы уақыттарда компьютерлік техниканың дамуының басты үрдісі ЭЕМ – нің экономикаға, саясатқа, ғылымға, білімге, денсаулық саласына, әскери мақсаттарға және күнделікті өмірге кеңінен енгізілуі болып табылады.Компьютер өміріміздің бір бөлшегіне айналды. Оның қолданылу саласы ұлғая түсуде. Компьютерлер кеңседе де, үйде де негізгі құрал ретінде пайдаланылуда.




10 мин

«Жас техник» 

Шығармашылық жұмыс

Егер сенің қолыңда болса, 5- буынды компьютерді сен қандай етіп жасар едің? 
Әр топ бірлесе ойланып, 5 буынды компьютердің жобасын құрып, мүмкіндіктерін сипаттайды. 




9 мин

Кім жылдам

Компьютерде практикалық жұмыс жасау




2 мин

Сергіту сәті

Көңілді күн

Орындарынан турып видео роликтегі іс-қимылды қайталау

3 мин

Сабақты бағалау

Оқушыларды сұрақ – жауап бойынша, шығармашылық жұмыс бойынша көрсеткен натижелеріне байланысты бағалау.




3 мин

«Бестік» Кері байланыс парағы

ҚАҒАЗДЫҢ БЕТІНЕ ӨЗ ҚОЛЫҢЫЗДЫҢ САУСАҚТАРЫН АЙНАЛДЫРА СЫЗЫҢЫЗДАР. 
Әр саусақтың –ішіне өз ойларыңызды айтасыздар. 
Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық 
Сұқ саусақ – маған қиын болды 
Ортаншы саусақ – маған жеткілікті болмады 
Төртінші саусақ – менің көңіл күйім 
Бесінші саусақ – менің ұсынысым Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу

Әр саусақтың ішіне оз ойларын жазады.

1 мин

Уйге тапсырма:

Тапсырманы түсіндіру

Үйге:§2,3


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет