Сабақтың тақырыбы: Композиция. Ашық және тұйық композициялар. Күні



Дата22.08.2017
өлшемі68,9 Kb.
#24201
түріСабақ

Пәні:

Бейнелеу өнері

Сабақтың тақырыбы:

Композиция. Ашық және тұйық композициялар.

Күні:

Мұғалімнің есімі: Бердиярова Лаура Расілқызы

Сынып: 3 «А,Ә»

Қатысқандар саны:24

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Компазициялық ой өрісті жетілдіру, сызықтық переспектива ережелері негізінде пейзаж салуды және пейзаждағы компазициясының түрлерін (ашық және тұйық) анықтауды үйрету.Танымдық қызығушылықтарын, бақылай білу, талдау, корытынды жасай алу,

өз бетінше жұмыс дағдыларын дамыту.



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

  • Композиция. Ашық және тұйық композиция туралы біледі




Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыпты түсініп, салыну жолдарын

біледі




Кейбір оқушылар:

  • Алған білімді өмірде қолдана алады.

  • Өз бетінше композицяны орындай алады

Жетістік критерийлері

Композиция . Ашық және тұйық композицияларды есте сақтай алады.

Пейзаж салуда перспективалық ережелерді сақтай отырып, сурет бейнелейді



Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Математика, дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Бейне жазба, электронды оқулық

Тілдік құзыреттілік

Композиция –құрастыру-Compositio

Ашық және тұйық композиция

Пейзаж –табиғат көрінісі

Көкжиек –горизонт –horizon

Cызық – линя

Жыл мезгілдері –времена года –seasons

Бояулар –краски-paints





Негізгі сөздер мен тіркестер:

Композиция,перспектива ережелері, ашық, тұйық,горизонт,формат,қарындаш, акварель, гуашь бояулары






Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

    1. Композиция дегеніміз не ?

    2. Олардың түрлерін ата

Сіз неліктен композиция екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ашық және тұйық композицияда жыл мезгілдерінің суретін бейнелейді.

Алдыңғы оқу Композиция. Ашық және тұйық композиция түрлерін

біледі


ЖОСПАР

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Сіз осы тапсырманы орындауға ниеттенетін уақытты айқындаңыз


2 минут



1.Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-

жағым


2.Топқа бөлу.

Қылқалам, қарындаш, бояулар, палитра суреттерін таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді.

Топ басшыларын топтар сайлап алады.

Бағалау парақшасын беру

3.Үй тапсырмасын бекіту.


Интербелсенді тақта

Суреттер арқылы

топқа бөлінеді


Ортасы /Даму

3 минут


3 минут

10 минут
5 минут

4 мину

15 минут


Ұжымдық жұмыс

«Ғажайып түстер» ойыны

Әр түстердегі сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады

Композиция. Ашық және тұйық композиция

1.Реңк дегеніміз не?

2. Пейзаж дегеніміз не?

3.Суық түстерге қандай түстер жатады?

4.Жылы түстерге қандай түстер жатады?

5.Кескіндеме дегеніміз не?

6. Негізгі түстерді ата

7.Түстер неше түрге бөлінеді?

8. Перспективалық бейнелеу дегеніміз не?

9. Перспективаның бірінші ережесін айт

10. Перспективаның екінші ережесін айт

4. Жаңа сабақ

Композиция. Ашық және тұйық композиция

Электронды оқулық арқылы түсіндіру. Мұғалімнің түсіндірмесі.

Композиция. Ашық және тұйық композиция туралы түсінік беру



5. Оқулықпен жұмыс

«ДЖИГСО» әдісі бойынша орындату үшін топтарға мәтін сөздерін таратамын.Оқушылар өзара талқылайды.Әр топтан бір скиперлер шығып басқа топтарға барып түсіндіреді.

6. Жеке жұмыс. «Кеңейтілген

тапсырма.»

Жаңа тақырып бойынша термин сөз жазылған үлестірме парақшалар беремін.Әр оқушы сол термин сөзді орысша және ағылшын тілдерінде айту



7.Жұптық жұмыс. «Тез құрастыр!» Оқушыларға әр түрлі геометриялық фигуралар салынған үлестірме беремін. Сол фигуралардан композициялық сурет құрастыруу.

Бағалау. «Басбармақ»

8.Сергіту сәті. «Суретті ата» ойыны

Шығарманың атын, авторын табу

9.Топтық жұмыс.

«Ойлан ,бірік, бөліс.»

Жыл мезгілдерінің көрінісін әр түрлі композицияда бейнелеу. Шығарманы үш тілде қорғау.



10.Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс.»

Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы жауап береді

Оқушылар өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру

Электронды оқулық

Суретшілер шығармаларын көрсету

Тапсырмалр


Геометриялық фигуралардан композиция салу
Плакат, акварель,гуашь

бояулары


Аяқталуы/Пленарий
3 минут

11. Кері байланыс. «Бақыт ағашы.»

1. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Несімен ұнады?

12. Үйге тапсырма: Өз ойларыңнан композиция құрастырып, суретін салу

13.Бағалау. Топта бағалау.


Смаийликтер

Оқушылар стикерге жазау



Қосымша ақпарат


Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс (тәрбие)



Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен көрсеткен суреттерді көпшілігін есте сақтай алады



Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-бірлеріне көңіл–күйлерін білдіреді(қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

Математика,дүниетану сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу



Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Оқушылар композиция туралы, олардың түрлерін, сурет салу жолдарын меңгерді.

Оқушылар сабақта белсенділік танытты. Барлық оқушылар қызығушылықпен қатысты.


Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1)
2)


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

1)
2)


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет