Бөлім: «Кеңістік пен уақыт»
|
Мектеп: С.Сейфуллин атындағы МГ
|
Күні: 10.10.2023
|
Мұғалімнің аты-жөні: Зиябекова С.А
|
Сыныбы: 11 Г
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көптен кеткен көмусіз қалар...
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздердің мағынасын ашып,өмірлік тәжірибеде , шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.3.2.1 көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау
|
Сабақ мақсаты
|
«Атау кере» романының кейіпкерлер жүйесін жинақтау және даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; көркем шығармадан алынған үзінділерді ,қанатты сөздерді шығармашылық жұмыста және өмірде қолдану жолдарын түсіндіреді;
Көркем шығармадығы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып баға береді
|
Бағалау крийтерийлері
|
-кейіпкер жүйесін жинақтау және даралайды,өмір шындығын көрсетеді
-дәйексөздердің мағынасын ашады, өмірлік тәжірибеде қалай ,қайда қолдануға болатынын ұсынады
-шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып,баға береді
|
Жоспар
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
ресурс
|
|
Сабақтың басы
5мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал.
Қызығушылықты ояту «Бес қадам» әдісі
3 оқушы өз еркімен шығарады, әр оқушыға бір сұрақтан қояды.Оқушылар едендегі әр табан суреттерін жылдам-жылдам басу арқылы мұғалім қойған сұраққа 5 жауап айтып, сыйлыққа ие болады
Ерікке қатысты 5 эпизодты әңгімелеңіз.
Тағанға қатысты 5 ақпарат айтыңыз.
Айна мен енесінің арасындағы сыйластықты дәлелдейтін 5 аргумент айтыңыз.
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаттары мен критерийлері таныстырылады.
|
«Бес қадам» ойыны
3оқушы өз еркімен шығады.
|
ҚБ
Ең ұтымды толық жауапқа-20т ;
Ұтымды, бірақ толық емес жауап-10т
Толық емес жауап-5т.
|
О.Бөкей шығар
малары
«Ел-шежіре»баспасы 2013ж
|
Сабақтың орта сы
10мин
10мин
5мин
Сабақтың соңы
10мин
5мин
|
ІІ. Мағынаны тану. Ой қозғау сұрағы:кейіпкер жүйесін жинақтау мен даралауды қалай түсінесіңдер?
Көркем әдебиеттегі жинақтау – типке әкелсе, даралау – мінезге әкеледі.
М. Әуезовтің “Абай жолында” ондаған, жүздеген кейіпкер бар; көбі – тип. Мысалға бір ғана Құнанбайды алып қарасақ, ол аса — күрделі мәселе. әбден дарраланған, бүкіл ішкі -тысқы бітімі өзінен өзге ешкімге ұқсамайды. Мінезі де, ақыл-парасаты да ерекше, іс-әрекеті де бірегей, бөлек. Бұл ретте Құнанбайда – жалқы тұлға. Сонымен қатар, ол әбден жинақталған, бір Құнанбайда сол дәуірде өмір кешкен кіллі құнанбайлардың бәріне ортақ мінез, бітім әрекет бар. Бұл ретте Құнанбай – жалпы тұлға, бүтін бір әлеууметтік ортаның әр қилы өзгешеліктерінің жиынтығы.
|