Сабақтың тақырыбы: Көшер кезде Сабақтың мақсаты



Дата11.01.2017
өлшемі39,57 Kb.
#7166
түріСабақ
Күні:

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сынып: 3 «д»

Сабақтың тақырыбы: Көшер кезде

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға романнан үзіндіні оқып, мазмұнын талдауға, тақырыбы мен идеясын ашуға мүмкіндік жасау.

Дамытушылық: шығармашылық жұмыстарды өмірмен байланыстыра отырып, білімдерін бекітуге жағдай жасау.

Тәрбиелік: әңгімедегі кейіпкер сезімдері арқылы табиғатты, жаратылыстың барлық иелерін аялау, жанашырлықпен қарау сияқты мінез құлықтарға тәрбиеленуге негіз дайындау.

Сабақтың әдіс - тәсілдері: әңгіме, сұхбат, түсіндіру, талдау.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, салауаттану, еңбек.

Көрнекіліктер: оқулық, Б. Соқпақбаевтың суреті және шығармалары, иттің түрлерінің суреті, бөлшектерден құрастырма, бейнетаспа.

Сабақтың барысы:

I. Психологиялық дайындық:

Мұғалім сөйлемдер оқиды, оқушылар «Шындық», «Өтірік» деп жауап береді.

− Күн жерді айналады (өтірік)

− Күн кешке батыстан шығады, таңертең шығысқа батады (өтірік )

− Бір жылда төрт мезгіл бар (шындық)

− Мұхит өзенге құяды (өтірік)

− Бозторғай үй құсы (өтірік)

− Бозторғай қыста ұя салады (өтірік)

− Ит адамның досы (шындық)

II Үй тапсырмасын сұрау:

III Жаңа сабақ:

− Балалар сендердің алдарыңда бөлшектер жатыр. Осы бөлшектерден үй жануарының бейнесін құрастырыңдаршы.

−Қандай үй жануарының бейнесі шықты?

−Иттің.


−Ендеше ит туралы не білеміз?

−Тақтаға немесе плакатқа оқушылардың сөздері тізбектеліп жазылады.

Ит: дос, көмекші, құтқарушы, иісшіл, ақылды, иесін жақсы көреді, т. б.

−Ит, балалар жеті қазынаның бірі. Ертеде жорыққа шыққанда, аңшылық кезінде итті бірге ертіп жүрген.

−Иттің қандай түрлерін білесіңдер? ( Суретпен жұмыс)

- Иттің бірнеше түрлері тақтаға ілінеді, олардың тұқымдары туралы қысқаша мәлімет беріледі.

−Ит адамның досы дегенге сенесіңдер ме?

−Иә.


−Иттің қалада және ауылда асырауын салыстырып айтайықшы.

IV Автор жайында мәлімет:

Бүгін, біз Б. Соқпақбаевтың «Өлгендер қайтып келмейді» романынан үзінді «Көшер кезде» мәтінін оқып, әңгімелейміз.

Аты - жөні: Бердібек Соқпақбаев

Туған жері: 1924жылы 15 қазанда Алматы обл, Нарынқол ауылында туған.

Дарындылығы: «Қазақ әдебиеті» газетінде, «Балдырған» журналында, Ш. Айманов атындағы «Қазақфильм» киностудиясында істеген.

Шығармашылығы: 1950ж. «Бұлақ» атты жыр жинағын шығарған. Кейін балалар мен жасөспірімдерге арналған 20 - дан астам әңгіме, повесть, роман кітаптарын ұсынды. «Менің атым Қожа», «Балалық шаққа саяхат», «Бозтөбеде бір қыз бар», «Өлгендер қайтып келмейді» және «Қайдасың Гауһар» секілді туындылар.



Оқулықпен жұмыс:

а) мұғалімнің мәнерлеп оқуы

ә) оқушылардың мәтінді дауыстап, тізбекпен оқуы.

Мәтінмен жұмыс:

Мәтін бойынша мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беру.

−Бұл мәтін не жайында айтылған?

−Иттің атын ата?

−Майлыаяқты кім алып кетпекші болды?

−Иесі Майлыаяқты неге өзімен бірге алып кетпеді?



Мәтінді талдау:

а) Мәтіннің ішінен Майлыаяқты сипаттаған жерін тауып оқы.

ә) Майлыаяқтың өзінің иесін қимайтынын жазушы қалай суреттегенін тауып оқы.

V Сергіту сәті:

Күн ұйықтайды

Күн оянады

Жел соқты

Жаңбыр жауды

Бұлт шатырлады

Күн ашылды

Жел басылдыи



Бейнетаспадан үзінді:

Ит қайғыра біле ме? Осы сұрақтың жауабын Жапонияда түсірілген, «Хатико» деп аталатын ағылшын фильмінен үзінді көрсеткім келеді.

«Ха»- Жапон тілінде 8 - санын білдіреді. Қазақ халқында 7 - саны киелі болса, Жапонияда 8 - саны екен.

«тико»- «еркелету» сөзінің мағынасы.

(Осы фильмді көргеннен кейін оқушылардан алған әсерлерін, қандай сезімде болғандарын сұрау, айту).

VI Дәптермен жұмыс:

Иттің жағымды жақтарын тізбектеп айтқан болатынбыз, енді жағымсыз жақтарын атап шығып сақтану ережелерін құрайық:

− ауру иттен сақ болу

- ит ұстағаннан кейін қолды жуу

- көктемде және күзде иттер көбінесе «құтыру» ауруына тап болады, қасына жоламау.

VII Үй тапсырмасы: Мазмұндап келу.

VIII Қорытынды:

− Енді бүгін өткен жаңа сабағымызды қорытындылайық. Қалай ойлайсыңдар, Майлыаяқтың тағдыры ары қарай қалай болар екен? Өздерің

жалғастырып көріңдерші.

− Бұл мәтіннің қай түріне жатады? Түсіндіру



IX Бағалау. Білімдерін бағалау

Сынып жетекші Жылқыбаева Б

Машықкер Абдина З

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет