Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің тегі, аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Крит-микендік мәдениет туралы мифтер не айтады?
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді меңгеру
|
Берілген сабақта қол жеткізетін оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушылар істей алады:
5.2.2.3 Ежелгі дүниенің мәдениетіне сипаттама беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар істей алады:
Коммуникативті, талдамалы зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған интербелсенді тапсырмалар арқылы криттік-микендік өркениеттің ерекшеліктерін анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушыларды пікірталас диалогқа тарту, сөйлеу, оқу, жазу машықтарын дамыта отыра, қолданылады:
Пәндік лексика және терминология:
Демократия
Олигархия
Мемлекет-қала
Пелопон соғыстары
Лаконика
Спартандық тәрбие
Илоттар
Диалог/жазуға пайдалы сөзтіркестерінің сериясы:
• бір жағынан кейбір адамдар Спартада еркін болған, өйткені.....
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық, тыңдай білу және бірін-бірі тыңдай білу, Ежелгі Грекия өнеріне араласу
|
Бағалау критерийлері
|
Білу және түсіну:
Грекия тарихына қатысты ассоциацияларды(байланыстарды) атайды;
Ежелгі Грекияның географиялық нысандарын дұрыс анықтайды;
Ежелгі Грекия қолөнерінің дамуы туралы миф негізінде шешім шығарады;
Материалды талдайды және Крит пен Микен туралы жалпы ақпаратты анықтайды және негізгісін белгілейді;
Бағалау:
Криттік-микендік өркениетті байланыстыратын 2-3 критерийді анықтайды.
|
Пәнаралық байланыс
|
Бұл сабақ мифпен жұмыс жасаған уақытта әдебиет сабағымен, мәтінмен жұмыс барысында орыс тілімен байланысады.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Визуалды түсінік үшін АКТ пайдалану.
|
Алдын ала білім
|
Осы бөлім 1С бөлімінде Ежелгі Грекияны алдын ала оқытуға негізделген және өткен жаңғыртудағы археологиялық жәдігерлердің маңыздылығы өткен бөлімдерде.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтарда жоспарланған әрекет
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
студенттердің әрекеті
|
Сабақтың басы
5 мин
2 мин
7 мин
2 мин
Сабақтың ортасы
6 мин.
6 мин
5 мин
5 мин.
5 мин.
|
(ПСМ)
Оқушылармен сәлемдесу.
(Г)
Сынып 4 топқа бөлінеді.
Әр топқа жүзім, зәйтүн, арпа, бидай беріледі.
Тақтада ежелгі Грекияның картасы бар плакат ілінген.
Оқушылардың пікірлері мен жауаптары тыңдалады.
Сабақтың тақырыбы, мақсатты тұжырымдау, сәттілік өлшемдері.
(И) Оқушыларға Тесей мен Минотавр туралы аңыздар таратылады.
(П) Сұрақ: Шешімді аңыздың негізінде сенімді деуге болады ма?
Ежелгі гректерде құрылыс, тоқымашылық, кеме жасау және қару-жарақ ісі дамығаны туралы шешімді ненің негізінде жасауға болады?
(У) Археологиялық қазу жұмыстары ежелгі гректердің дамуының дәлелі болды, оның нәтижесінде бай сарайлар, фрескалар, тасты қоршаулар мен алтын бұйымдар табылды.
ежелгі грек өркениетінің іздерін бірінші болып зерттеген археолог, арнайы білімі болмаған, бірақ балалық шағынан бастап Гомерді оқып, ежелгі Троя табуды армандаған. Оның есімі Генрих Шлиман
(И) Мәтінмен жұмыс.
Микен мәдениетімен қатар бір уақытта Крит аралының өркениеті өмір сүрген. Бұл ееі өркениеттің ортақ сипаттамалары болғандықтан, ғалымдар «Криттік-микендік өркениет» терминімен жалпы атап кеткен. Венн диаграммасымен жұмыс.
Мәтіннің негізінде оқушылар диаграмманы толтырады.
(К) Микен мен Крит өркениеттеріне ортақ жайлар туралы топтық талқылау жүргізілді.
(П) Қандай крийтерийлерге байланысты бұл екі өркениетті бірыңғай криттік-микендік етіп біріктірген?
Сайт тапсырмалары бойынша бекіту http://bilimland.kz/ru#lesson=17262
|
Оқушылардың сабаққа дайындығы
Топтарға тапсырма:
1.Картаны мұқият қарау
2.Ежелгі Грекияның басты географиялық нысандарын анықтау (Балқан түбегі, Эгей, Жерорта, Ион теңізі)
3. Грекия тарихымен байланысты ассоциацияларды суретке жазу.
Оқушылар 3 тұжырымды түсіндіре отырып, географиялық нысандардың бірінде өздерінің ассоциацияларын орналастырады:
Берілген географиялық нысан ежелгі Грекиямен қалай байланысады.
Өсімдік пен Грекия суреті арасында қандай байланыс бар.
Ассоциация мен ежелгі Грекия тарихы арасындағы байланысты табу.
Тапсырма.
Аңызды оқыңыздар.
Ежелгі гректерде қандай кәсіп дамығаны туралы шешім жасаңыздар
Дескрипторлар:
Кәсіптің 3 түрін айтады;
Кәсіптің 4 түрін айтады;
3 дәлелді келтіре отырып, кәсіптің дамуы туралы шешім жасайды;
4 дәлелді келтіре отырып, кәсіптің дамуы туралы шешім жасайды.
Оқушылар сұрақтарды талқылайды.
Сұхбат, жеке көзқарастан пікір айту.
Тапсырма.
Мәтінді оқу.
Археологиялық қазбалар арқылы Крит пен Микен туралы не әйгілі болды?
Оқушыларға арналған дескрипторлар:
Криттегі археологиялық қазбаларды сипаттайды (Кносс, лабиринты, фрески)
Крит өркениетінің даму деңгейі туралы шешім жасайды, 2-3 дәлел келтіреді
Микендегі археологиялық қазбаларды сипаттайды (бекіністер, арыстан қамаулар, алтын жерлеу маскалары, қарулар)
Микен өркениетінің даму деңгейі туралы шешім жасайды, 2-3 дәлел келтіреді
Бұл өркениеттердің дамудағы ерекшелігі мен ортақтастығын табады.
Оқушыларға арналған дескрипторлар:
2 ерекше өзгешеліктерін анықтайды;
2 жалпы ерекшеліктерін анықтайды.
Оқушыларға екі өркениетті біріктіруге болатын критерийлерді анықтау ұсынылады.
Дескрипторлар:
Ортақ криттік-микендікке біріктірілген бұл екі өркениеттер бойынша оқушылар критерийлерді анықтайды.
Мысалы мынадай критерийлер:
- мемлекеттік билік
- шаруашылық
- сәулет өнері
- мифология и жазба
- сауда
- әскери іс
Оқушылар сайтта берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Өтілген материалдар бойынша өзін-өзі тексеру.
|
ПрезентацияСлайд 1
1, 2 қосымша
http://turbina.ru/guide/Mikines-Gretsiya-134993/Foto/Mikeny-odno-iz-mistitcheskikh-mest-drevney-Gretsii-42005/#feed
|
Оқушылар үлестірме материалдармен жұмыс жасайды.
Слайд 2,3
http://www.teremok.in/Mifologija/Mifo_Gresija/Tesei_minotavr.htm
Слайд 4.
3 қосымша.
Слайд 5
Слайд 6-8
Слайд 9
4 қосымша
Слайд 10.
Слайд 11.
|
Сабақтың соңы
2 минуты
|
«Сәттілік баспалдағы» Рефлексия
|
Тілдік дайындық бойынша тапсырмалардың (жаңа тақырыпты оқыту) дифференциациясы
|
Сәттілік өлшемдеріне сәйкес бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тақырыптық түсінік барлық оқушыларда болады, бірақ белсенді оқушылар криттік-микендік мәдениетті бағалау және салыстыру дағдыларының жоғары деңгейін көрсетіп, ықпал туралы аналитикалық шешім жасайды және ерте кезеңдегі Крит пен Микеннің ұқсас критерийлері мен даму деңгейі туралы шешім жасауда жасырын дифференциация байқалады.
Белсенділік таныта қоймаған оұушыларға мұғалім тарапынан тапсырманы талқылауға жұптық және жеке жұмыста жеке қолдау көрсетілсе, сыныптастары тарапынан да қолдау көрсетіледі.
|
Сабақ барысында дескрипторлар ұсынған тапсырмаларды орындауымен балалардың әрекетін бақылау жолымен бағаланады, орындаған жұмыспен келісу және оны мақұлдау, кері байланыс құру, жеке оқушыларды ынталандырып олардың іс әрекетіне бағыт беру
|
Қауіпсіздік техника ережесін сақтау
|
(Сабақтың мақсаты болды ма?/Оқытудың мақсаты шындыққа жанасты ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сыныпта қандай көңіл-күй болды? Мен өткізген дифференциация іске асты ма? Мерзімінде үлгердім бе? Сабақтың жоспарынан қандай шегіністер болды және неге?
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың мақсаты болды ма?/Оқытудың мақсаты шындыққа жанасты ма?
Барлық оқушылар сабақтың мақсатына жетті ме?
Болмаса, неге?
Сабақтың дифференциациясы дұрыс өткізілді ме?
Сабақтың уақытша кезеңдеріне төзімділік танытты ма?
Сабақтың жоспарынан қандай шегіністер болды және неге?
|
.
|
Жалпы бағасы
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту тәрізді оқуды да ойлап көріңіз)?
1: Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын көрсеткен «шақыру» кезеңі жақсы өтті.
2: Оқушылар мәтінмен ойдағыдай танысты және ғалымдардың ғылымға қосқан үлесін анықтады.
Сабақты жақсартуға мүмкіндік берген не? (оқыту тәрізді оқуды да ойлап көріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жетістіктер / оқушылардың жеке қиындары туралы нені анықтадым? келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?
|
Самой известной войной наполненной различными мифами и легендами, является Троянская война. Это событие имеет две пересказанные истории, первая, пожалуй, является более правдоподобной исторической информацией, а вторая скорее похожа на миф, наполненный романтизмом и героизмом.
И так, первая история гласит, что троянская война происходила в промежуток между 1240 и 1230 годах до нашей эры. Причиной развязывания такого продолжительного конфликта послужило то, что, Троя препятствовала прохождению торговых кораблей и взимала значительные налоги. Такое положение не устраивало греков, и они решили объединить усилия и оказать сопротивления Трои. Однако, Троянцы оказывали очень хорошее сопротивление и прочно удерживали свои границы.
Греки терпели поражения как в количестве воинов, так и в количестве сажённых троянцами кораблей. Также греки потеряли в сражениях своего главного героя Ахилла. Эти события очень вымотали их и тогда прибегнув к изощрённой хитрости, греками было придумано построить деревянного коня. Этот конь должен был выступить в качестве дара богов для троянцев.
И когда конь оказался внутри города, под покровом ночи из него выбрались самые лучшие греческие воины. Они открыли ворота и впустили армию, которая и одержала победу над потерявшими бдительность троянцами. Город был сожжен, люди были убиты, а некоторые взяты в плен.
По другой легенде, причиной конфликта послужила украденная Парисом жена царя Спарты Елена. Мифы также гласят, что Парис взял не только прекрасную царицу, но и ухватил некоторые ценные вещи царя. Это и стало причиной развязывания войны. Все греки объединили свои усилия, так как существовал такой контракт, который гласил, что все претенденты на руку Елены должны были защищать её и её мужа.
Кносский лабиринт (др.-греч. Λαβύρινθος) — в древнегреческой мифологии сложное сооружение со множеством запутанных переходов, спроектированное легендарным изобретателем и инженером Дедалом на острове Крит.
Согласно афинской мифологии лабиринт в Кноссе был построен Дедалом для царя Миноса. Он был так хитро построен, что сам его создатель едва смог сбежать оттуда.[1] В лабиринте заключили чудовище-людоеда Минотавра, на съедение которому афиняне должны были отправлять семь юношей и семь девушек ежегодно. Предназначение лабиринта состояло в том, чтобы удерживать чудовище и не дать ему выбраться наружу. Позднее на остров в числе юношей для Минотавра прибыл герой Тесей. Его полюбила Ариадна, дочь Миноса, и, чтобы помочь выбраться из Лабиринта, дала ему с собой клубок ниток. Тесей привязал конец нити к двери у входа в лабиринт и, убив Минотавра, благополучно выбрался из запутанных ходов.[2] В кносской мифологии центральную роль занимает не победа героя Тесея над Минотавром, а критские мотивы: условное изображению лабиринта и сам Минотавр — атлетически сложенный мужчина с бычьей головой.[3] Главным божеством Крита был бык, а среди минойских сюжетов не было ни Миноса, ни Ариадны, ни Тесея.[4] Существуют также теории, что Лабиринт был построен Дедалом задолго до жизни царя Миноса по подобию египетского лабиринта.[5]
На критских монетах в течение длительного времени, от архаики до позднего эллинизма, встречаются изображения, отсылающие к афинскому мифу. Хотя на ранних Критских монетах демонстрируются ветвящиеся ходы под стать их литературному описанию, изображение Лабиринта упростилось до ставшего классическим критским, без тупиков и разветвлений. Такой вид изображения стал использоваться для иллюстрирования Лабиринта ещё в 430 годах до н. э.[6] и стал широко использоваться для его визуального отображения.
Вероятно, прототипом для легендарного лабиринта стал Кносский дворец, который считался таким же вымыслом, что и лабиринт, вплоть до самого конца XIX века, когда он был обнаружен сначала Миносом Калокериносом, а затем Артуром Эвансом.[7][8] Сложный комплекс жилых и хозяйственных помещений Кносского дворца напоминает лабиринт, пещерный, подземно-наземный, состоящий из нескольких этажей.[4]
Достарыңызбен бөлісу: |