Квадрат теңдеулер
Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңдеулер»
Сабақтың мақсаты:
а) оқушылардың квадрат теңдеулерді және оған келтірілетін теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;
ә) оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
б) оқушылардың ойын жеткізе білуін және ой өрісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, карточкалар
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Квадрат теңдеулерді және оған келтірілетін теңдеулерді шығара отырып, қатар бойынша 2 топқа бөлініп сайысқа түседі.
4. Әділқазы алқасы сайланып, әр топтың жинаған ұпайын жазып отырады.
I – топ «Алғырлар»
II – топ «Тапқырлар»
5. I бөлім - «Танымдық» сайысы деп аталады. (барлығына ұпайы жазылған сұрақ қойылады, жауап бере алмай қалған оқушы үшін ұпай жойылып, басқа оқушы жауап береді).
I, II топқа:
1) Квадрат теңдеудің анықтамасын айтыңыз (3 ұпай)
2) Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз?(3 ұпай)
3) Квадрат теңдеудің қанша түбірі болуы мүмкін? (4 ұпай)
4) Виет теоремасының тұжырымдалуы? (4 ұпай)
5) Қандай теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды? (3 ұпай)
6) Виет теоремасына кері теорема? (4 ұпай)
7) Бөлшек рационал теңдеуді қалай шешеді? (3 ұпай)
8) Толымсыз квадрат теңдеудің әр түрінің қанша түбірлері болады? (3 ұпай)
6. II бөлім - «Біліктілік» сайысы. ( тақтаға ілінген ұпай саны жазылған ұяшықты таңдау арқылы , оқушылар берілген тапсырмаларға жауап береді).
40 ұпай
1. Теңдеуді шеш:
2. Теңдеуді шеш:
3. Теңдеуді шеш:
30 ұпай
1. Теңдеуді шешіңіз:
2. Сыйлық
3. Теңдеудің түбірлерін табыңыз:
20 ұпай
1. Квадрат теңдеудің коэффициентін атаңыз:
2. Берілген түбірлер бойынша квадрат теңдеу құрыңыз:
3. Теңдеуді шеш:
Отырған оқушыларға деңгейлік тапсырма беріледі, жауабын топ басшысы тексеріп өз ұпайын береді.
7. Сайыстың III бөлімі «Зерде». (Мұнда мақал-мәтелдер айтылады. Оның ішіндегі екі сан есім квадрат теңдеудің түбірлері, яғни Виет теоремасына кері теорема бойынша квадрат теңдеу құру керек. Әр теңдеуге 3 ұпай)
1. Білімді мыңды жығады,
Білекті бірді жығады.
2. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
3. Бір тал кессең, он тал ек.
4. Жігіт бір сырлы, сегіз қырлы
5. Жеті жұрттың тілін біл,
Жеті түрлі білім ал.
6.Алтау ала болса ауыздағы кетеді.
Төртеу түгел болса төбедегі жетеді.
7.Ұлға отыз үйден
Қызға қырық үйден тыю.
7. IV бөлімі «Бәйге» деп аталады. (әр команданың капитан мүшелеріне 10 сұрақ қойылады,1мин жауап беру қажет)
I – топ «Алғырлар»
1. Геометрия сөзін қазақша аударсақ (жер, өлшеу)
2. Екі қабырғасы тең бүйірлі бұрыш? (тең бүйірлі)
3. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы? (180)
4. неге тең? (14)
5.
6. 4+5*2=? (24)
7. Барлық қабырғалары тең параллелограмм? (ромб)
8. 90 –тан кіші бұрыш? (сүйір)
9. D0
5. Үш қабырғасы тең үшбұрыш (тең қабырғалы)
6. неге тең (р- ға тең)
7. Бір бұрышы тік үшбұрыш (тік бұрышты)
8. = ? (18)
9. (трапеция)
10. Әділқазы қорытындылап болғанша үй тапсырмасы беріледі.
Үйге тапсырма:
Бағалау:
Достарыңызбен бөлісу: |