Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата20.11.2023
өлшемі0,84 Mb.
#191978
түріСабақ
Байланысты:
10 апта 8-9
Металды0 байланыс, ХПЖ 1 сабақ, 60 топ мунай

Тексерілді:

Мектеп:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А Квадрат теңдеулер



Педагогтің аты-жөні:




Күні:

15.11.2023

Сыныбы:

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу

Сабақтың мақсаты:

Квадрат теңдеулерді формула бойынша шешеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Амандасу. Сыныпты түгендеу.
Өткен сабақты еске түсіру.
1.Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?
2. Квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент a ≠ 0 шарты не үшін қажет?
3. Қандай сандарды квадрат теңдеудің түбірлері деп атайды?
4. Квадрат үшмүше дегеніміз не?



Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.



Жарайсыңдар мадақтау



.

Сабақтың ортасы










Дескриптор:


-теңдеудің түбірлерін табады
2 балл
Бағалау крптерийі:
Квадрат теңдеулерді формула бойынша шешеді
Дескриптор ;
Ұқсас мүшелерді біріктіріп теңдеу шешеді – 1
Квадрат теңдеуді бөліп алу тәсілімен шешеді - 1
Жақшаларды ашып, теңдеуді шешеді -1



Есепті шығарудағы белсенділігіне, біліміне қарай бағалап отыру



Сабақтың соңы



Рефлексия




Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерінің кері байланысын береді.



Оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.

classroomscreen

Жаңа сабақты бекіту










Learning apps

Үй тапсырмасы

2.40





Мектеп: №168 Қ.Қатықбаева атындағы мектеп-гимназия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер

Педагогтің аты-жөні:

Құлмаханова Ұлдана

Күні:

15.11.2023

Сыныбы:

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессия

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.3.4сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;

Сабақтың мақсаты:

Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын пайдалану арқылы тақырыппен жұмыс істеуді анықтайды

Сабақтың барысы




Сабақтың уақыты
Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлеметсіздер ме!
Атмасфералық жағдайды қалыптастыру.
«Кім жылдам ?» сұраққа жауап

  1. Сан тізбегі деген не?

  2. Сан тізбегінің мүшелері қалай жазылады ?

  3. Сан тізбегінің қандай берілу тәсілдері бар?

  4. Қандай жағдайда тізбек өспелі тізбек деп аталады?

  5. Қандай жағдайда өспейтін тізбек деп аталады?

  6. Қандай тізбек кемімелі тізбек деп аталады?

  7. Қандай тізбек кемімейтін тізбек деп аталады ?

  8. Қандай тізбектер бірсарынды тізбектер деп аталады?










Сабақтың ортасы

https://youtu.be/FTTojwir1oA Видео сабақ.
Прогрессия тарихынан мағлұмат
Прогрессия –(латын сөзі) алға қарай қозғалыс, өрлеу деген мағынаны білдіреді. Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы нысаны мысырлықтар мен вавилондықтардан басталды.
Ә)Айталық 3-ке бөлгенде қалдығы 1-ге тең натурал сандар тізбегін қарастырайық.
1; 4; 7; 10; 13 ; 16; ...... Не байқадыңдар ?
Бұл тізбек 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге 3-ті қосу арқылы алынатынын көреміз. Бұл тізбек арифметикалық прогрессияға мысал бола алады.
Анықтама егер а12,...аn,.. тізбегінің 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз.
Яғни, кез-келген п натурал саны үшін ап+1= ап+d `(1)теңдігі орындалса, онда тізбегін арифметикалық прогрессия деп, d санын арифметикалық прогрессияның айырмасы деп атайды.
Сонымен арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін d=ап+1п(2)теңдігі орындалады.
Жоғарыда келтірілген мысалдан ап=3п-2 , ап+1=3n+1 болғандықтан,
d=an+1-an=3n+1-(3п-2)=3
a2=a1+ d
a3=a2+d=(а1+d)+d=a1+2d
a4=a3 +d=(а1+2d)+d=a1+3d
a5=a4 +d=(а1+3d)+d=a1+4d
Екінші мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін, нөлден өзге

1
қандай да бір тұрақты q санға көбейткенде шығатын bn сандар ізделінді геометриялық прогрессия деп атайды, q саны геометриялық прогрессияның еселігі дейді q bn1 b2bn b ,b2,b3,bn ,геометриялық прогрессияның мүшелері.

Егер q>1 және b1>0 болса, геометриялық прогрессия өседі;


егер 01>0 болса, ол кемиді;


егер q<0 болса, прогрессия бірсарынды (монотонды) емес.

.
an=
Енді осы формулаға бірнеше мысалдар қарастырайық
1-мысал а1=-2 d=0.5 арифметикалық прогрессияның 25- мүшесін табу керек
Шешуі : a25=a1+24d= -2+24*0.5=10
2-мысал 9 және 5 сандарының арасына осы сандармен бірге арифметикалық прогрессия құрайтындай етіп жеті сан жазу керек.


Сұрақтарға жауап бер


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады






https://youtu.be/FTTojwir1oA



Сабақтың соңы

Тапсырмалар. №1
1) 19,15,11,... арифметикалық прогрессияның бесінші мүшесін табыңдар.
а1=19 a2=15 d= a2- a1=15-19=-4 a5=a1+4d=19+4*(-4)=3 Жауабы . 3
2) -1;3; 7; .... а5-?
d=3+1=4 a5=a1+4d=-1+4*4=15 Жауабы: 15
2 арифметикалық прогрессия, алғашқы 4 мүшесін жазыңдар.

  1. a1=10 d=0.7 болса, а11= a1+10d=10+10*0.7=17

  2. a1=186 d=-0.5 , a20=a1+19d=186+19*(-0,5)=176.5


Оқулықпен жұмыс. №1.



Кез келген есептерді шығару тәсілдері мен анықтамалар
ды пайдаланады




Дескриптор:


-Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады.


Дескриптор:
-Есептегі негізгі ойды анықтайды.




Сабақтың соңы

1. Не білдім?
2. Қандай көмегі болды?
3. Маған ұнады немесе ұнаған жоқ.
4. Болашақта қолдана аламын

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Сабаққа қатысқанына қарай 10 баллдық жүйемен бағалаймын




Жаңа сабақты бекіту







Bamboozle платформасы бойынша тапсырмаларды орындайды




https://www.baamboozle.com/game/754195

Үй тапсырмасы

3,67 есеп











Мектеп: № 168 Қ.Қасылқатықбаева атындағы мектеп-гимназия

Бөлім:

9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер

Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты




Пән/Сынып:

9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

15.11.2023

Сабақтың тақырыбы:

Қозғалыс және оның қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару;

Сабақтың мақсаттары:

-параллель көшіру, бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу жолы.

Сабақ барысы:

Уақыты
Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Қозғалыс және оның қасиеттері тақырыбын қарастырамыз
1.Параллель көшіру қозғалыс болады.
2.Параллель көшіргенде,нүктелер параллель түзу бойымен бірдей қашықтыққа жылжиды.
3.Параллель көшіруде әрбір түзу оған параллель түзуге көшеді
4.ХжәнеХ нүктелері қандай болса да Х нүктесінХ нүктесіне көшіретін жалғыз ғана параллель көшіру бар болады.
6.Әртүрлі фигураларды параллель көшіруге мысал келтіру.

Амандасады, тақырыпты жазады.







Сабақтың ортасы

Параллель көшіру
Параллель көшіру кезінде нүктелер параллель (немесе беттесетін) түзулер бойымен бір бағытта бірдей қашықтыққа жылжиды.

Параллель көшіру үшін бағыт пен қашықтықты білу керек.
Бұру

Жазықтықта O нүктесі және α бұрышы берілген. Осы жазықтықта әрбір A нүктесі үшін OA сәулесін белгілі бір бағытта O нүктесінің маңында 
α бұрышына бұрғанда A нүктесі A1 нүктесіне ауысады.
OA = OA1 және 
теңдігі орындалады. Жазықтықта барлық нүкте бір бағытта орын ауыстырады, ал O нүктесі өзіне-өзі көшеді.
⠀Жазықтықта осындай түрлендіру бұру деп аталады. O нүктесі – бұру центрі, ал α бұру бұрышы деп аталады.
O нүктесінің айналасында α бұрышына бұру түрлендіруінде: O нүктесі өзіне-өзі көшеді (орнында қалады);

  1. F фигурасының кез келген A нүктесі F фигурасының A1 нүктесіне көшеді. OA = OA1 және AOA1 = α теңдіктері орындалса, F фигурасының бұру түрлендіруі деп аталады.




Тапсырма: Карточка №1
Кеңістіктегі А(1,-3,0),В(-2,-4,1)кесіндісінің арақашықтығын тап.
Карточка №2
Үшбұрыш төбелер берілген А( 4,4,-1), В (7,8,-1), С( 4,-4,-1) үшбұрыш периметрін есепте.
Карточка №3
Кеңістіктегі параллель көшірудің 5-ші қасиетін дәлелде.
Қасиеті:Кеңістікте параллель көшіргенде,әрбір жазықтық не өзіне,не оған параллель жазықтыққа көшеді.


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.

№4. Шешуі: 2=3+а


а=-5
0=2+в в=-2
-1=-1+с с=0
Координаттар басы О (-5;-2;0) нүктесіне көшеді.


Дескриптор: -Берілген есепте параллель көшіру ережесін қолданады.
дескриптор: -Координаталық жазықта нүктелерді белгілейд
Дескриптор:
-Бұру ережесін қолданып, сызбаны салады.


Сабақтың соңы

Рефлексия




Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерінің кері байланысын береді.



Оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.

classroomscreen

Сабақты бекіту

Бекіту сұрақтары.
1. Бұру түрленуі дегеніміз не? Ол қалай анықталады?
2. Қандай фигураларды бұру түрлендіруі арқылы өзіне – өзін бейнелеуге болады?
3. Фигураны бұру түрлендіруге үнемі бола бере ме?
4. Параллель көшіру түрлендіруі кезінде сәйкес нүктелердің ара-қашықтығы өзгере ме?
5.Мысал келтіріңдер.

Оқулықтағы
Тапсырманы орындайды

Дескриптор:
-Бұру ережесін қолданып, сызбаны салады.
Дескриптор: -Берілген есепте параллель көшіру ережесін қолданады.




Үй тапсырамсы







2.16


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет