|
|
«Болашақ» жоғары колледжі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні: Абдирахманова З.Б.
|
|
Топ: БББ-11г-17
|
Қатысқандар саны: 21
|
Қатыспағандар саны: 4
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Үлеспен таныстыру әдістемесі. Саның үлесін, үлесі бойынша санды табу.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
3.1.1.5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру
3.1.2.14 санның үлесін табу және үлесі бойынша санды табу
|
Сабақтың мақсаты
|
|
Оқушылардың барлығы:
Барлық оқушылар: Үлесті құру жолын көрсету. Көрнекілік негізінде үлестің пайда болуын көрсету.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көрнекілік негізінде үлестерді көрсету, үлестерді жазу, оқу және салыстыру. Санның үлесін табу.
Өз бетімен фигураны бірдей бөліктерге бөлу, үлестерді ерекшелеу.
|
Кейбір оқушылар:
Санның және шаманың үлесін табуға, үлесі бойынша санды табуға есеп шығару және зерттеу
|
Бағалау критерийлері
|
Білім алушылар санның үлесін оқиды.
Санның үлесін жазады.
Үлестерді салыстырады.
Санның үлесін табады.
Үлесі бойынша санды табады.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар орындай алады:
Үлестердің жасалуын түсіндіру.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
|
үлестердің тұрмыстық атаулары (жарты,ширек, төрттен бір, үштен бір).
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
|
Талқылау:
-Үлес дегеніміз не ?
-Үлесті қалай жазуға болады ?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
1/2 бөлік, 1/4 бөлікті жазыңыздар.
|
Алдыңғы оқу
|
Үлес туралы түсінік.
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрмет, ынтымақтастық, қазақстандық патриоттизм және азаматтық жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болу, еңбек және шығармашылық
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Компьютер, интерактивті тақта, слайд
|
Пәнаралық байланыс
|
АКТ, геометрия, бейнелеу
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал тудыру:
Қайырлы күн досым,
Қайырлы күн болсын.
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең бестік болсын.
Тізбектелген тілек ойыны.
Әр білім алушы тізбектелген тілекті оң жағындағы көршісіне айтады, ол әрі қарай тілекті оң жағындағы көршісіне айтып жалғастырады .
Сол тұрған бойында «Үлес», «Жарты», «Ширек» деп түстес стикерлермен топқа бөлінеді.
Білім алушылар топқа бөлінгеннен кейін алдымен оларға топ ережелерін сақтауды және әр топтан топ басшысын сайлауын айтылады.
Жұмыс ережесін келісу
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап береміз!
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Сабақтың ұранымен танысады:
"Әр сабақ - ілгері қозғалыс, алға ұмтылыс!"
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырамын.
Мақсат қою (мәселелі жағдаят)
– Математика тілінде алманың немесе апельсиннің үлесін (бөлігін) қалай атауға, жазуға болады? (Білмейміз)
– Нені үйрену керек?
Бізге үлестерді атауды, жазуды, салыстыруды үйрену керек.
|
Стикерлер
|
Сабақтың ортасы
1-кезең: Мағынаны ажырату:
- білім алушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады
2-кезең: Ой- толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді
3 – кезең
синтез, бір-бірімен ой бөліседі.
|
Мағынаны ашу
Постермен жұмыс
Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды
тақырып бойынша өз пікрлерін плакат арқылы қорғайды.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» -кері байланыс
Мағынаны тану.
Мағынаны тану үшін білім алушылар тәжірибелік жұмыс орындайды.
Ол үшін әр топқа дайын фигуралар беріледі.
Дөңгелек, Төртбұрыш, Сегізбұрыш
–Екіге бүктеңіз.
– Ашыңыз.
– Қанша бірдей бөлік болды? (2) (Жарты)
–Тағы да ортасынан бүктеуге тура келеді. Сосын оны ашу керек.
– Неше бөлік шықты? Бөлігі қалай аталады: (Ширек).
Тағы бүктеуге бола ма?
– Неше бөлік болды?
Сегіздің бір бөлігі – сегізден бір бөлік.
Басқа тағы қайда пайдаланады екенбіз?
Бөлшектердің атауларын уақыт өлшеген кезде де пайдалануға болады.
Әр топ өздеріндегі бөліктерді бояйды. «Үлес тобы» 3/8 бөлігін, «Жарты» тобы 5/8, «Ширек» тобы 6/8 бөлігін бояймыз.
|