Сабақтың тақырыбы Ұлтаралық қақтығыстар себебі мен салдары Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата03.04.2024
өлшемі19,82 Kb.
#200496
түріСабақ
Байланысты:
Ұлтаралық қақтығыстар
Новый документ-3

Тексерілді_______________
ДОІЖО: А.Ж.Гульджикова

Бөлім:

ҮІІІ тарау. Әлемдік қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис

Педагогтің аты-жөні

Г.Туржупарова

Күні:

03. 04. 2024

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұлтаралық қақтығыстар себебі мен салдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.6.1 қоғамдық-саяси,ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау,орта көлемді монолог дайындау:
9.4.4.4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу,қолдану.

Сабақтың мақсаты

-мәтінмен танысады,көтерілген мәселелерге анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастырады,комуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап,орта көлемді монолог дайындайды.
- аралас құрмалас сөйлем құрайды, синтаксистік талдау жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І.Ұйымдастыру



Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Амандасады







ІІ. Жаңа білімді игерту
1. Білу
2. Түсіну

Мұғаімнің түсіндірмесі: Аралас құрмалас сөйлем
Жай сөйлемдері бір-бірімен өзара салаласып та, сабақтасып та байланысады. Ерекшеліктері:
-аралас құрмаласа сөйлемде білдіретін ой күрделі
-салаласа да , сабақтаса да байланысып кемінде 3 жай сөйлемнен;
-құрамында жалғаулықты да, жалғаулықсыз да сөйлемдер болады.
-тыныс белгілері ережесі сақталады;
Мәтінді оқымас бұрын сұрақтарға жауап береді.
Білу. Оқылым мәтінін оқу.
169-170-беттер.
2-тапсырма
Мәтінді оқып,талқылау сұрақтарын құрастырыңдар.



1-тапсырма.
1.Достарыңмен көбінесе қандай мәселе жөнінде келісе алмай қаласыңдар?
2.Достарыңның арасындағы түсініспеушіліктің соңы қалай аяқталады?
3.Достар арасындағы түсініспеушілікті жойып, араздықты болдырмаудың қандай жолдары бар?


2-тапсырма
1.Қазіргі заманда ұлтаралық қақтығыстың басты себептері не?
2.Арабтар мен еврейлердің қақтығысы не үшін жалғасып келді?
3.Саяси тұрақтылықты сақтау үшін не істеу керек?

Сұрақтар
ға жауап береді.
1 ұпай
Оқылым мәтіні
бойынша сұрақтар құрастырады. 2ұпай

Оқулық, қазақ тілі, 9-сынып

3 Қолдану

Оқулықтағы 3-тапсырма
Мәтіннің мазмұнын негізге алады. Қоғамдық-саяси, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап,орта көлемді монолог жазады.

3-тапсырма.
Аралас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып,монолог жазады.
1 Қақтығыс-------------Себебі-----------Салдары

Аралас құрмалас сөйлемдер жазады
2ұпай

Қосымша материал

4. Талдау

4-тапсырма.
Сызбалар бойынша аралас сөйлемдер құрастыр.Тыныс белгілерін қойып, дәптерге орындап, синтаксистік талдау жаса.
Синтаксистік талдау жаса.

4-тапсырма.
Бағыныңқы----басыңқы---басыңқы
Басыңқы----бағыныңқы-----басыңқы
Ұлтаралық қақтығыстар қатысушы топтардың өшпенділігі мен жауығуы жағдайында өрши түседі.

Барлығы дұрыс жауапқа 2






5. Жинақтау
6. Бағалау



Топтық тапсырма. Ойталқы.
5-тапсырма. Кестеде берілген қақтығыстарды шешу жолына өзіндік пікірлеріңді білдіріп, тұжырым жасаңдар.



5-тапсырма.

Қақтығыстарды шешу жолдары

Өз пікірлерің мен тұжырымдардың

1-топ. Қарулану жолы




2топ.
Келіссөздер жолы




3топ
Бітімгерлердің араға түсуі







Дискриптор:
Топта талқылайды 1ұ , өзіндік пікірлерін білдіреді 1ұ тұжырым жасайды.1ұ
3 ұпай




Оқу тапсырмасы

Оқулық 6-тапсырма. Екі тапсырманың бірін орындаңдар

1.Әлемдегі ұлтаралық қақтығыстардың салдары туралы суреттік иллюстрация жасаңдар.
2.«Ұлтаралық қақтығыстар болмас еді..» тақырыбында аргументті эссе жазыңдар.Екі жұлдыз, бір тілек







Рефлесия

Сабақтың екі сәтті тұсын атап, бір ұсыныс айту.

.Екі жұлдыз, бір тілек.








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет