6.1.6.1 – тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
6.5.1.5 - етістіктің шақтарының (нақ осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырыпқа қатысты жаңа атауларды меңгереді.
Нақ осы шақты сөйлемде қолдана алады .
Оқушылардың басым бөлігі:
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді.
Кейбір оқушылар: Мұғалімнің көмегімен тыңдаған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, суреттермен жұмыс жасай алады.
Бағалау критерийлері
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді .
Тыңдаған мәтін мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап береді, сәйкес суреттер таңдайды;
Сөйлеу барысында алған ақпарат бойынша сөздер мен сөз тіркестерін қолданады және құрастырады;
Берілген суреттерге қарап отырып, өздері еркін сөйлем құрайды
Құндылықтар
Сабақ барысында қамтылатын білім беру құндылықтары:
мәдениет
тарихқа құрмет
Жауапкершілік
Пәнаралық байланыс
Тарих
Тілдік мақсаттар
Жауынгер –воин
Жәдігер- экспонат ,реликвия
Ауыстыру- обменять,переменить
Ежелгі және орта ғасыр тарихы -древняя и средневековая история
Осыған дейін меңгерілген білім
Астана туралы біледі.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
Дереккөздер
Сабақтың басы
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау
Қызығушылығын ояту. Оқушылардың жаңа сабақ бойынша білімін анықтау мақсатында «Қызық суреттер» тәсілімен бүгінгі тақырып не туралы болатынын болжайды.
суреттер
Сабақтың ортасы
Мәтіналды жұмыс.
Мұғалім интерактивті тақтадағы тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасады .
«Кім тез» ойыны.
Мұражай, музей, (грек тілінде museіon – муза сарайы) – тарихи-ғылыми дерек ретіндегі ескерткіштерді, өнер туындыларын, мәдени құндылықтарды, т.б. мұраларды сақтап, жинақтап, ғылыми-танымдық қызмет атқаратын мекеме.
Топтық жұмыс Мәтіналды жұмыс .
Айтылым
Мұражай –қандай мекеме?
Мұржайға қандай заттар қойылады?
Өз өлкеңде мұражай бар ма ?
Жазылым. 2-тапсырма Жеке жұмыс
Оқулықтағы тапсырманы орындатады.
Дескипторлары;
«Мұражай » тақырыбына диалогты құрады.
Сөйлемде нақ осы шақ етістіктерін қолданады
Тыңдалым 3-тапсырма
Дескрипторлары ;
Тақырып бойынша сұраққа жауап береді
Тақырыпты еркін түсінеді.
«Айналмалы сұрақтар» әдісі
Тыңдалым сұрақтары
Ұлттық музей қай қалада орналасқан
Ұлттық музейдің экспозициялық кешендерін ата
Музейдің басты атриумы не?
Сергіту сәті .
Мұғалім оқушылардың бой жазуы үшін слайдтарды көреді . «Мұражай »
Оқылым
4-тапсырма
Дескритор
Мәтінді сауатты оқиды.
Мазмұнын түсінеді.
2 сұрақ қояды
Мәтін (оқылым)
Мен Ақтөбе облыстық тарихи-өлкетану музейіне бардым. Музейде«Ежелгі тас ғасыры» экспозициясы, «Біздің өлкеміздің жануарлар әлемі» экспозициясы, «Орта ғасырлардағы біздің өлке» экспозициясылар бар.
Этнография залында қазақтың ұлттық киімдері мен әшекей-бұйымдарын көріп, ата-бабаларымыздың тұрмысымен танысуға болады. Музейде 29 зергерлік әшекейден тұратын бай зергерлік коллекция жасақталған.
Кері байланыс
Бағдаршам
Сары – көмек керек
Қызыл – түсінбедім
Жасыл - түсіндім
Стикерлерге жазады.
Ресурс.
Суреттер
Түсіндірме және аударма сөздіктер
Мысалдар
Аудиомәтін тыңдалым
Мәтінмен жұмыс
Сабақтың соңы
Рефлексия
Сабақ соңында әр оқушы «Еркін микрофон » әдісімен өз ойларын айтады . (Тақырып бойынша )
«Автор орындығы » әдісі