Қызылорда облысы, Арал қаласы №262 мектеп гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Дабылова Альбина Ермекқарақызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
|
Сынып: 9 «В»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Шығарманың мәтініне талдау жасау,кейіпкерлер жүйесіне мінездеме беру
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
|
Әдеби теориялық талдау жасауға машықтандыру.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
Шығармашылық қабілеттерін шыңдау
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Мәтінге талдау жасай алады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Ана ,аққу, тәуіп, қария, жетімкөл.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Ақынның поэмасындағы негізгі арқау болған тақырып не?
|
Автор өзі котерген мәселені қаншалықты аша білді?
|
Ана неге аққуды атпақ болды? Бұл шешімге келу анаға оңайға түсті ме?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
«Аққулар ұйықтағанда»
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі
(Оқушылармен амандасу, түгелдеу, кезекшімен әңгіме) 3 мин
Топқа бөліну.
Үй тапсырмасы
«талқылау каруселі» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту; 5 мин (әр топтан бір оқушыдан шығып сұраққа жауап береді)
|
Қима қағаздар
Сұрақ парақшалары
|
Ортасы
|
Топпен жұмыс
Әдеби –теориялық ұғымдарға талдау
|
Оқулық
Дидактикалық материалдар
|
Аяқталуы
|
«Топтық жұмыс»
Оқушылар мәтінді оқи отырып
1 – Әдеби –теориялық ұғымдарға талдау,тілдік теңеулерді табу.
2 –Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беруі
3 – «бас әріпті бағанда» әдісін қолданамвн. 1-Әйелі мен күйеуі (диалог)
2-Жылкышы мен ана(диалог)
3- Ақын және жетім көл (эпилог)
Сабақты қорытындылау
Үй тапсырмасы
Жұптық жұмыс: Рафт әдісі және попс әдісін қолданамын .
Рефлексия.
«Тазалық» ойыны арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін саралау
|
парақшалар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
|
«Бағдаршам түстері» арқылы бағалау
Мадақтау сөздері
| |
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Мен жоспарлаған жұмыстар тиімді болды деп есептеймін. Уақытты үнемді пайдаландым деп ойлаймын. Өз жоспарыма түбегейлі өзгертулер енгіздім деп ойлаймын.Өйткені менің сабағымда топтық, жеке жұмыс алу мүмкіндігі берілді, оқушылар бойында өзіндік уәжін калыптастыру,зейінін арттыруға зор мүмкіндік туды деп ойлаймын.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Оқушылардың мәтінді жүйелі әрі нақты түсініп,баяндай білгені. Топтық, жұптық жұмыстардың шынайы жүруі.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)?
Топтық жұмыс барысында оқушылардың ауызбіршілікпен орындауы.
Осы тұста өзіме айтар ұсынысым:Оқушылардың жұмыс істеу қабілетін одан әрі дамыту.
|