Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сынып: 5 «Д» пән: қазақ тілі күні: 23.11.2015
Сабақтың тақырыбы: Мақал-мәтелдер
Сабақтың мақсаты : Мақал-мәтелдер туралы түсінік беру
Сабақтың міндеттері:
Мақал-мәтелдер туралы түсінік алады.
Мақал мен мәтелдің өзіне тән белгілерін біледі
Топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс жүргізеді.
Табыстылық критерийлері: Топ мүшелері өз ойларын жеткізеді, тақырып бойынша тұжырым жасайды.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, блум таксаномиясы, шығармашылық жұмыс, ВЕНН диаграммасы.
Дереккөздер: Бейне таспа, А3 форматты ақ түсті қағаз, қызыл, көк, жасыл түсті маркерлер, бағалау парағы, кері байланыс, слайд.
Сабақтың барысы:
№
|
Сабақ кезеңдері
|
уақыт
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
|
А
|
В
|
С
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
5 мин
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, топқа бөлу, психологиялық дайындық.
І топ: Еңбек
ІІ топ: Өнер
ІІІ топ Білім
ІҮ топ: Бірлік
|
|
|
|
2
|
Блум бойынша ойлау деңгейі
Білу
|
7 мин
|
Үй тапсырмасы
122-- жаттығу Төменде берілген сөздердің тұрақты сөз тіркес түріндегі синонимдері мен антонимдерін жазыңдар
123-жаттығу Өз досыңа немесе әдеби шығармадағы бір кейіпкерге фразеологиялық тіркестерді пайдалана отырып мінездеме беріңдер
" Автор орындығы"әдісі арқылы сұрау
|
Жаттығуды түсініп,толық орындайды
|
Жаттығудың шартын түсінеді,орындай алады.
|
|
3
|
Түсіну
Қолдану
|
10 мин
|
Болжамдау әдісін қолдану арқылы жаңа тақырыпқа бағыттау.
ЭО СБР №4374 мақал-мәтел туралы мәлімет тыңдау.
126-жаттығу Мына мақал-мәтелдерді аяқтаңдар
127-жаттығу Мақалдарды бір бөлек,мәтелдерді бір бөлек көшіріп жазыңдар
128-жаттығу(ауызша) Қанатты сөздерді тауып, мағынасын түсіндіріңдер
|
Мақал-мәтелдерді толық түсінеді,өзіне тән белгілерін біледі,мақал мен мәтелдің белгілерін ажыратады.
|
Мақал-мәтелдермен таныс,өзіне тән белгілерін біледі
|
Мақал-мәтелдермен танысады
|
4
|
Талдау
Жинақтау
|
8 мин
|
Түсініктеме күнделігі
Берілген мәтіннің мағынасына қарай мақал-мәтел жазу,оның мағынасын түсіндіру,мақал немесе мәтел екенін анықтау.
Венн диаграммасы
МАҚАЛ ортақ МӘТЕЛ
қасиеті
|
Мәтін мағынасына сәйкес мақал-мәтел біледі,айырмашылығы менмағынасын түсіндіре алады.
|
Мақал мен мәтелдің айырмашылығын біледі,мәтін мағынасын түсінеді.
|
Топ мүшелеріне қол ұшын беріп, көмектесіп отырады.
|
5
|
Сергіту сәті
|
2мин
|
|
|
|
|
6
|
Бағалау
(8 минут)
|
8 мин
|
Сабақта айтылған мақал-мәтелдерді пайдалана отырып,мәтін құрау
|
Мақал-мәтелдерді пайдаланып,мәтін құрайды
|
Мәтін құрай алады,мақал-мәтелдің мағынасын түсінеді.
|
Топ мүшелеріне қол ұшын беріп, көмектесіп отырады.
|
7
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
131-жаттығу Өзің қалаған мақал я мәтел негізінде ребус құраңдар
|
|
|
|
8
|
Бағалау
|
2 мин
|
Бағалау критерийі:
|
|
|
|
9
|
Рефлексия
|
2 мин
|
Кері байланыс парағы
«+»
(Сабақ ұнады. Себебі.... )
|
«-»
(Сабақ ұнаған жоқ. Себебі.....)
|
«И»
(Сабақ қызықты өтті. Несімен ....қызықты болды.)
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |