Сабақтың тақырыбы Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет cұлтанға айтқаны» Сабақтың түрі



Дата07.02.2022
өлшемі112 Kb.
#94617
түріСабақ
Байланысты:
222махамбет қмж





Пән: Қазақ әдебиеті

Мектеп: «Қасымбек ауылындағы орта мектеп» КММ




Күні: 22.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Утебаева Ж.К.




Сынып: 9 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:




Бөлімі



Тарихи шындық пен көркемдік шешім






Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет cұлтанға айтқаны»




Сабақтың түрі

Жаңа сабақ




Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.




Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: әдеби шығарманы түсініп оқиды, талдайды.
Көптеген оқушылар: ақын өлеңіне сюжеттік талдау жасайды.
Кейбір оқушылар: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды




Бағалау критерийлері



  • көркем шығармадағы ақынның айтар ойын анықтайды;

  • өлең идеясына сай кейіпкерлерді анықтай отырып, ерекшелігін ажыратады.




Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: қалыңсыз, қара қазан, сары бала, нарқоспақ, еп, қайраң, тоқым, жабы, кілегей
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: ақын арманы, өзекті мәселелер, ғаламдық тұрғыда талдау, заман тілегі, ақын көзқарасы, қара қазақ баласы, хан ұлына теңгеру




Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, қазақстан тарихы




Мектеп құндылығы

Жауапты азаматтық позиция: өзіне патриоттықты қамтиды. Жауапты азаматтар адал, сындарлы әрі белсенді, олар тұтастық, сыни идеялар мен қоғамды дамыту, ұлт пен қоршаған ортаны қорғау үшін пікір алуандығын әкеледі, олар қазақша, орысша және шет тілдерінде сөйлейді.




Осыған дейін меңгерілген білім







Жоспар




Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер




2 минут
Ұйымдастыру
5 минут

10 минут
20 минут



  • -оқушылармен амандасу;

  • -сабаққа дайындықтарын тексеру;

-оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру
Оқушылар ?????????????????/ сөздерін суыру арқылы топқа бөлінеді.
«4 айналым» әдісі
Өлең үзінділері тақтаға немесе қабырғаға ілінеді. Мұғалім уақыт белгілеп тұрады. Бірінші айналымға берілген уақыт ішінде 1-үзіндіні әр топ өз тапсырмасына қарай топпен талдайды, 2-айналымға берілген уақытта 2-үзіндіні талдайды. Осылайша 4 айналым жасап шығады. Барлық айналым біткеннен кейін әр үзіндіге байланысты дайын жауаптарын сынып алдында айтады. (Топтағы оқушылар үзінділерді бөліп айтуына болады, сол кезде топ ішіндегі оқушылардың барлығы сөйлейді. Топтағы оқушы санына қарай мұғалім үзінді санын өзгертуіне болады)
Баяндаушылар тобы: үзіндіде қандай сәт баяндалғанын айтады.
Талқылаушылар тобы: үзіндінің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырыбы қандай? Тартыс бар ма?
Белгілеушілер тобы: автор қолданған көркемдегіш құралдарды табады.
Зерттеушілер: өлеңдегі бас кейіпкер ақынның көңіл күйін, өлең жазуда көздеген мақсатын зерттейді.
Түйін: Оқушылар барлық топтың жұмысын тыңдағаннан кейін автордың стилін анықтауға тырысады, топтың қорытынды ойын айтады.
Дескриптор:
-көркемдегіш құралдарды анықтайды;
- идеяны ашудағы орнын талдайды;
- автор стиліне пікір білдіреді.
Топтық талқылау.
Топтар берілген тақырыптардың бірін таңдап, топта ақылдасады, өлеңнің идеясымен байланыстыра отырып талдайды. Сынып алдында жауаптарын қорғайды.

  • Әлемді жаулаған қолбасшылар.

  • Төрткүл дүниені астаң-кестең төңкеріп, әлдінің әлсізге күш көрсетуі белең алған әлем.

  • Күшің барда істе,

  • Тісің барда тісте.

  • Әлемді зұлымдық билеген жоқ және билей де алмайды.

Кері байланыс.
Топтар бір-бірінің жауабына кері байланыс береді.
Ж.

«Махамбет шығармаларында жалынды, саяси өткірлік пен терең ой, нәзік сезім әрдайым ұштасып, біте қайнасып жатады» деген пікірді жалғастырып, ғаламдық тұрғыда талдай отырып, әдеби эссе жазады. Сөз саны: 120-150. 



Бағалау критерийі

Дескриптор

шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдайды

  • шығарма идеясын эссеге арқау етеді;

  • ғаламдық тұрғыдан талдайды




әдеби эссе жазады.

  • әдеби эссе жазады;

  • эссенің құрылымын сақтайды;







Слайд

қима қағаздар




http://bilim-all.kz/olen/1624-Mahambettin-Baimagambet-sultanga-aitqany



Сабақтың соңы
Рефлексия
3 мин

Бес саусақ.




стикер

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет