Сабақтың тақырыбы Манометрлер. Сорғылар Оқу бағдарламасына сәкес оқыту мақсаттары



Дата04.01.2022
өлшемі52,25 Kb.
#109086
түріСабақ
Байланысты:
кмж № 10 7 сынып 3 тоқ


Бөлім:

Қысым

Педагогтың аты жөні:

Турсынбаева Галина Карибжановна

Күні:




Сынып: 7







Сабақтың тақырыбы

Манометрлер. Сорғылар

Оқу бағдарламасына сәкес оқыту мақсаттары

7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: оқушылар атмосфералық қысым туралы түсініктерін толықтырады Манометр мен сорғылар жайлы мәлімет ала отырып, олардың кейбір қолданылуына мысалдар келтіре алады.

Көпшілік оқушылар үшін: өз бетімен тәжірибе жасап, түсіндіре алады Манометр мен сорғыларға қарапайым тәжірибелер жасайды.

Кейбір оқушылар: өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады.Атмосфералық қысымның формуласын пайдалана отырып, әр түрлі биіктіктегі қысымды анықтай аладыТұрмыста, медицинада, өндірісте манометр мен сорғылардың қолданылуына талдау жасай алады.



Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/уақыт

Педагготың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


1.Ұйымдастыру:  1. Сәлемдесу. Қызыл, жасыл, сары гүлдерді тандату арқылы оқушыларды «Манометр», «Барометр», «Тонометр» деп топтарға бөлу

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру:

«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді.



ІІІ.«Кім жылдам?» ойын өзін-өзі тексеру

(үй жұмысын тексеру):

А) Атмосфералық қысым жайлы не білесің?

Б) Торричелли тәжірибесінің мәні неде?

В) Адам неліктен атмосфералық қысымға төзіп, шыдай алады?

Г) Атмосфералық қысымның өлшем бірлігіне не алынады? т.б. осы сияқты сұрақтар.


Қызыл, жасыл, сары гүлдерді тандату арқылы оқушыларды «Манометр», «Сорғылар», «Тонометр» деп топтарға бөлу

Әр топқа сұрақтар беріледі



ҚБ: мадақтау

карточкалар

Сабақ ортасы

Білу, түсіну

Оқылым

Айтылым,



«Оқулықпен жұмыс»

«Галерея шаралау » әдісіТақтада әр түрлі суреттер ілінген. Оқушылар өз тооптарына байланысы суреттерін тандайды. түсіндіріп береді. Олар география пәнінен атмосфераның құрамын біледі. 





Джигсо тәсілі бойынша топтармен жұмыс істеу:


1 топ– оқулықпен жұмыс істеу «Манометр»


2 топ – оқулықтармен жұмыс жасау, «Танометр»

3-топ «Сорғылар»



ҚБ: Жарайсыңдар! Бәрекелді!


суреттер
















10 мин

(топтық жұмы


тәжірибелік тапсырма

Дескриптор:

- барометр мен манометрдің қолданылу айырмашылығын түсіндіреді;

- сығылған газ қысымын анықтайды.


Тапсырма 2

Суретте берілген сорғы суды сорып шығару үшін максимал тереңдік қандай болу керек? Ол тереңдік мәні неге тәуелді?

Дескриптор

Білім алушы - сорғының қолданылуын түсіндіреді;

- максимал тереңдік мәнін есептейді.


Тапсырма 1

Суретте қарапайым сынап барометрі мен сынап манометрі берілген. Манометрде белгілі бір мөлшерде сығылған газ бар.

a) Барометр мен манометр қолданылуындағы айырмашылықты түсіндіріңіз.

b) Монометрдегі сығылған газ қысымы неге тең?

Бағалау критерийі:

• Манометр не үшін қолданылатынын түсіндіреді.

• Сорғы қолданылуына сипаттама береді.



ҚБ:Қол шапалақтау

Манометр ,сорғылар

Сабақ соңы

Рефлексия

2 мин



Рефлексия«Бағалау ағашы», Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады мұндағы:

• Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.

• Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.

• Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.




Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады




Алма,гүл ,жапырақ стикерлер

1 мин



Үйге тапсырма



&28 жаттығу 4.5(3)




оқулық

р

  

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет