Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Қазақстан Республикасы туралы түсініктерін кеңейтеді . Отан өзінің тұратын, өмір сүретін жері ретінде түсінеді. Егеменді ел жетістіктері туралы білімін молайтады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Туған елі, Отаны туралы оқушының сөйлеу дағдыларын қалыптасады, сөздік қоры молайады.
Кейбір оқушылар:
Өз елінің экономикалық дамуын басқа елдермен салыстыра алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Егемен, зайырлы, тәуелсіз
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Сіз неліктен ... екенін айта аласызба?
Картадан қалалар атын жазып айта алады
Жазылымбойыншаұсыныстар: Сандарсөйлейді, сұрақты тап,картаменжұмыс, ойтолғау әдістерінде жазылым әдісі қолданылады.
|
1-сабақ
Сабақтың басы
10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту. «Қатесін тап»:
мұғалім оқыған әңгімені тыңдаңыз.
қате жерінде қол соғыңыз.
қатені дұрыстаңыз.
Шарты: мұғалім тұңғыш Президент туралы қатесі бар ақпаратты оқи бастайды. Оқушылар тыңдап, мәтіндегі ақпарат дұрыс емес болса, қол соғады және өздерінің дұрыс нұсқаларын айтады.
Мәтін:
Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевқазіргі Қазақстан Республикасы Ақтөбе облысының Қарасай ауданындағы Шамалған селосында 1940 жылдың шілдесінде дүниеге келген.Нұрсұлтан Әбішұлы – Қазақстанның тұңғыш Президенті. Еліміздің Тәуелсіздік күні мерекесі әр жылдың 23 желтоқсанында аталып өтеді. Ал тұңғыш Президент күні 1-ші желтоқсан болып жарияланды.
Дұрысы: Алматы облысында, 6 шілдеде, 16 желтоқсан.
Оқушылармен мұғаліммен бірге сабақтың оқу мақсаты, бағалау критерийін талқылайды.
|
слайд
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
Мағынаны тану кезеңі.
Тыңдалым алды тапсырмасы:
«Болжау әдісі» - оқушылар суреттер топтамасы бойынша мазмұнын болжап, жауаптар ұсынады.
Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдап, кітап туралы қысқаша ақпаратпен таныстырады.
Елбасының кітабы Қазақстанның қазіргі тарихының аса күрделі де жарқын сәттерін баяндайды. Тоғыз тарауда тәуелсіз жас мемлекетіміздің қалыптасу жолындағы айшықты қадамдары ашып көрсетіледі (тарау атауларымен таныстыру).
Тыңдалым тапсырмасы: оқушылар мәтінді екі рет тыңдап, төмендегі тапсырмаларды орындайды.
«Қазақстан жолы»
ТӘУЕЛСІЗДІК СТРАТЕГИЯСЫ(үзінді)
...1992 жылдың басында жасалған «Қазақстанның егемен мемлекет ретінде қалыптасуы мен дамуының стратегиясы» біздің орташа мерзімдегі тұңғыш жоспарлау тәжірибеміз болды. Бұл өткен жылдардың былығынан даму жолын айқындап алып ойластыруға бағытталған алғашқы талпыныс еді, сондықтан оны бірінші үшжылдық жалпымемлекеттік жоспар деп сенімді түрде атауға болатынды. Тәуелсіздік алысымен алғашқы кезектегі маңызды мәселелерді шешуіміз талап етілді. Бірінші кезекте мемлекет ретінде қалыптасуымыз қажет болды...
Теріс орындық»әдісі (әр топтан 1 оқушыдан шығады, олар орындыққа отырады оқушыларға қарап, артынан сурет көрсетіледі. Оқушыларға сұрақ қою арқылы жасырылған суретті табады. Суретті көріп отырған оқушылар сұраққа иә немесе жоқ деп ғана жауап бере алады)
Презентация көрсетіледі («Тәуелсіздік –мақтанышым» тақырыбында слайд көрсетіледі, осы слайдқа тапсырмалар беріледі . Тапсырмалар балалардың деңгейлерін ескере отырып беріледі.)
А деңгейлі топқа. Көрші жатқан 2 ел экономикасымен,тілімен танысып ВЕНН диаграмасын құрады Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан
Б деңгейлі топқа. (жұптық жұмыс беріледі, бұл жерге екі тапсырма қойған себебім бір тапсырманы ерте орындап қойса оқушылар бос отырып қалмасын деген оймен қойдым)
І)«Сұрақты тап» әдіс» (Топқа 4жауап нұсқасы бар қағаз таратылады, жауапқа қарап сұрақты табу керек)
1 топ. Қазақстан
1.9 –шы орында
2. Туған жер
3. Астанасы Астана
4. Менің ауылым Мәдениет
2топ. Назарбаев
1.Патша
Топтық жұмыс.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Оқушылар, «Тілі жоқ ұлттың өзі де жоғалады» деген пікірді қалай түсінесіздер?
Бағалау.
|
http://personal.akorda.kz/kz/category/kitaptary/kazakstan-zholy
(мұғалім үшін ақпарат)
http://personal.akorda.kz/images/file/f200eeb501be33202414d8dd79f6a0c9.pdf
«Қазақстан жолы»
(үзінді)
|