Тарау немесе бөлім атауы:
|
ІІІ тарау: Адамгершілік – асыл қасиет
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Абдикалиева Гулхан
|
Күні:
|
21.02.2023 жыл
|
Сынып: 5 «А»
|
Қатысқаны: 19 Қатыспағаны: 0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Менің атым - Қожа» кинофильмі
|
Оқу мақсаттары:
|
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
|
Сабақ мақсаты:
|
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Қызығушылықты ояту
|
Сәлеметсіздер ме, балалар?
Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашасың;
-Кейіпкерлердің іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра бағалау
«Менің атым -Қожа» кино фильмінен әр түрлі суреттер,Жантас,Қожа,
Майқанова, Жанар портреттер
Оқушылар Қожа қандай оқушы деп ойлайсыздар?
Жантас қандай бала?
|
Амандасады.
Өтілген тақырыптарды шолу.
Үй тапсырмасын талдау.
|
Презентация, аудиомәтін
|
5 минут
|
Жаңа сабақ
|
Мұғалім жаңа сабақты әр түрлі тәсілмен түсіндіреді. Абдолла Қарсақбаевтың “Менің атым Қожа” фильмі 1967 жылы Францияның Канн қаласында өткен дүниежүзілік фестивальда қазақ киносында тұңғыш халықаралық жүлдеге ие болды. 2000 жылы ЮНЕСКО әлемдік киноның жүз жылдығында фильмнің бір эпизодын алып, одан пошта маркасын жасап шығарды. Бұл қазақ киносының орасан зор жеңісі.
|
Жаңа сабақты түсіндіреді.
|
|
10 минут
|
|
Шынайы өмірмен салыстыру мақсатында сұрақ қойылады. Жетекші сұрақ: «Сіздің басыңыздан осындай бір сәт өтті ме?»
1-тапсырма . «Семантикалық карта» ұсыну. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар түсіну және жауап беру дағдысын өз жұмысында көрсетеді.
Кейіпкерлер образын сәйкестендіріңіз
Кейіпкерлер
|
Қожа
|
Жантас
|
Сәбира
Майқанова
|
Мұғалім,
қатал, әділ,
мейірімді
|
|
|
+
|
Ерке, қу,
өзімшіл
жағымпаз
|
|
+
|
|
Аңғал, адал
сенгіш
|
+
|
|
|
|
Семантикалық картамен жұмыс жасайды. Кейіпкерлерді сәйкестендірді.
|
Семантикалық карта
|
10минут
10-минут
5-минут
|
Тапсырмалар
Бекіту
|
2-тапсырма. «Сәйкестендіру кестесі». Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образды сәйкестендіріңіз.
1.Сабақты алфавит қуаламай кімнен сұрағысы келсе,содан
сұрайды
|
1.Жантас
|
2.Тізім бойынша басынан төмен
қарай сұрайтын қай мұғалім?
|
2.Анфиса Михайловна
|
3.Балыққа барып «Қысқы кешті»
жаттамай келген кім?
|
3.Майқанова
|
4.»Қысқы кешті» жаттамай келіп
«екілік» алған кім?
|
4.Қожа
|
3-тапсырма «Салыстыру аймағы» кестесі
Салыстыру аймағы
|
Қожа
|
Жантас
|
1.Сырт келбеті
|
|
|
2. Мінезі
|
|
|
3.«Дайындықсыз келген бір күн»
үзіндісінен ең маңызды үш әрекет
|
|
|
4. Кейіпкерге
берілетін баға
|
|
|
4- тапсырма Кестедегі кейіпкердің шығармадағы әрекетінің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөзіңізбен талдаңыз.
Шығармада
|
Қазір...
|
Менің ендігі бір үміт артқаным
қоңырау үні болды.Шіркін-ай,сол
сыңғырлып қоя берсе,жаным қалар еді-ау! Келесі жолы «Қысқы кешті» қатырып жаттап келіп,
бірінші болып айтар едім
|
Қазіргі уақытта да сабаққа
әр түрлі себеппен дайындалмай
келетін оқушылар бар.Ондай кезде
оқушы қол көтеріп,сабаққа дайын-
далмай келген себебін айтып,
мұғалімнен кешірім сұрап,енді қайталамауға уәде береді.
|
Бекіту сұрақтары: Бүгінгі сабақта
-Шығармадағы кейіпкерлер портреті мен әрекетіне талдау жасадыңыз;
-Талдау негізінде кейіпкерлерді анықтап,образын сипаттадыңыз;
-Шығарма кейіпкерлерінің әрекетін қазіргі өмірмен салыстыра
бағаладыңыз.
Үйге тапсырма. “ Менің атым Қожа” фильмінің бұрынғы және қазіргі жаңа нұсқасын ( Еркін Рахышевтің “Менің де атым Қожа” фильмін) негізге ала отырып, өздерің соларға ұқсас фильмнің сценарийін құрастырыңдар. Буктрейлер жасау.
|
Шығармадағы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін анықтайды. Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіреді.
Кейіпкерлердің сырт келбеті мен мінезін салыстырады;
-Үш маңызды әрекеттерін анықтайды. -Кейіпкерлерге баға береді.
-Кейіпкердің әрекетін анықтайды; -Шығарма кейіпкерінің әрекетін қазіргі өмірмен салыстыра бағалайды.
|
Сәйкестендіру кестесі
«Салыстыру аймағы» кестесі
Кесте, сызба
|