Сабақтың тақырыбы: Металдардың периодтық жүйедегі орны,олардың атом құрылысының және кристалдарының ерекшеліктері. Металл атомдарының (I-III период) салыстырмалы сипаттамасы. Электрохимиялық кернеу қатары



Дата01.08.2017
өлшемі61,01 Kb.
#22508
Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Металдардың периодтық жүйедегі орны,олардың атом құрылысының және кристалдарының ерекшеліктері. Металл атомдарының (I-III период) салыстырмалы сипаттамасы. Электрохимиялық кернеу қатары. Атомдар мен иондардың белсенділігі

Сілтеме

9 сынып оқулығы

Сабақтың мақсаты

Металдардың периодтық жүйедегі орнын, олардың атом құрылысын, кристалдарының ерекшеліктерін ұғындыру. Металл атомдарын салыстырып, электрохимиялық кернеу қатары арқылы қасиеттерін түсіну.

нәтиже

Металдардың периодтық жүйедегі орнын, олардың атом құрылысын, кристалдарының ерекшеліктерін ұғынады. Металл атомдарын салыстырып, электрохимиялық кернеу қатары арқылы қасиеттерін түсінеді. Реакция теңдеулерін жаза біледі.


Түйінді идеялар

І – ІІІ топтың негізгі топшасында, IV – VIII топтың қосымша топшаларында металдар орналасқан.Орыс ғалымы Бекетов жасаған электрохимиялық кернеу қатары металдардың химиялық қасиеттерін түсіндіреді.

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы

Әдіс-тәсілдері

СТО, диалог, топтық жұмыс, жеке жұмыс.

Пән аралық байланыс

Физика, биология

Ұйымдастыру кезеңі 5 минут

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Сәлемдесу

2.Ұйымдастыру

3. Сабақ барысымен таныстыру

5.Бағалау парағын таныстыру

6.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру


1.Сәлемдесу

2.Өздерін ретке келтіру

3.топқа бөліну

4.кітап ,оқу құралдарын ,дәптерлерін дайындыққа келтіру



Үй тапсырмасын тексеру 5 мин.

1. Сұрақ - жауап

2.Жұмыс дәптерлерінен үйге берілген тапсырмаларды тексеру.


Қызығушылықты ояту 3 мин.

Ертеден белгiлi жетеудiң бiрiмiн,

Электроника саласында iрiмiн.

Көптеген құймаларга кiремiн,

Әдемiлiгiм жөнiнде алтынмен тең жүремiн.(Мыс)

Менделеев ауылының 6-шы көшесiнде тұрағым,

Әр түнде адамдармен жүздесiп тұрамын.

Менi балқыта алмай қиналды көбiсi,

Қазақстан әлемде, кенiм жөнiнен бiрiншi.(Вольфрам — -3410о С)

Адамдар менi салмақты деп мақтайды,

Сонда да мен химиктерге жақпаймын.

Өндiрiсiм жөнiнде Азия мен ТМД-да,

Өзiмдi бiрiншi қылмай тынбадым. .(Күмiс)

Менi электроникада дәнекер ғып қолданады,

З- орын алғандар құймамды қанағат тұтады.

Консерв қалбырын жасауға қатысамын,

Валенттiгiм II мен IV арасында ауысады.(Қалайы)

Машина мен трактордың жанымын,

Қара металлургияның нанымын .(Темiр)

Жай зат металды қарастырамыз.

Оқушылар жұмбақты шешу арқылы жаңа тақырыпты ашады.



Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады.Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады)

Сабақтың негізгі бөлімі 25 мин.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Білу.Сұрақтарға жауап беру."Миға шабуыл"әдісі.

1. Металдардың бейметалдардан айырмашылығы қандай?

2. Қандай металдарды білесіңдер?

3. Металдарды қайда қолданады?



Түсіну."Ой қозғау"сатысы.

1. Металдардың периодтық жүйедегі орны,олардың атом құрылысының және кристалдарының ерекшеліктері.

2. Металл атомдарының (I-III период) салыстырмалы сипаттамасы.

3. Электрохимиялық кернеу қатары.

4. Атомдар мен иондардың белсенділігі

Қолдану. 1. Литий мен натрийдың периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысына сипаттама беру.

2.Электрохимиялық кернеу қатарын пайдаланып есептер шығару. Реакция теңдеулерін жазу.



Талдау. Полиглот. Ең ...ең....ең....

Жинақтау. Жуан – жіңішке сұрақтар

Бағалау.

Оқушылар белсене қатысады.

Оқушылар топқа бөлініп,сабақ құрылымымен танысады.

Топ басшыларына бағалау парағы беріледі.

Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс істейді.


Әр топ берілген тапсырмаларды орындайды.

Қорытынды. Күтілетін нәтиже 2 мин.


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақты қорытындылау.

Кері байланыс.Оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді


Бағалау 5 мин.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды,бағалайды.

Оқушылардың формативті бағалауы мен өз бағасынан ортақ баға қояды.


Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.



Үйге тапсырма 1 мин. Тақырыпты оқу. № 4-5тапсырма.



Полиглот.

1) лақайы — қалайы – олово – эстанум

2)-напыс — сынап – ртуть – гидроргениум

3)сынғақор — қорғасын – свинец – плюмбум

4) тынал — алтын – золото – аурум

5) мiрте – темiр – железо – феррум



Ең...Ең...Ең...

1 .Ең қиын балқитын металл?(вольфрам)

2.Адамга ең алғаш белгiлi болған металл?(алтын)

3.Жер бетiндегi ең көп таралған металл?(алюминий)

4.Адамзат баласы ең алғаш өндiрген металл?(мыс)

5.Ең жеңiл металл?(литий)

6.Ең оңай балқитын металл?(цезий)

7.Ең қатты металл?(хром)

8.Ең жұмсақ металл?(калий)


Полиглот.

1) лақайы —

2)-напыс —

3)сынғақор —

4) тынал —

5) мiрте –



Ең...Ең...Ең...

1 .Ең қиын балқитын металл?

2.Адамга ең алғаш белгiлi болған металл?

3.Жер бетiндегi ең көп таралған металл?

4.Адамзат баласы ең алғаш өндiрген металл?

5.Ең жеңiл металл?

6.Ең оңай балқитын металл?

7.Ең қатты металл?

8.Ең жұмсақ металл?


Полиглот.

1) лақайы —

2)-напыс —

3)сынғақор —

4) тынал —

5) мiрте –



Ең...Ең...Ең...

1 .Ең қиын балқитын металл?

2.Адамга ең алғаш белгiлi болған металл?

3.Жер бетiндегi ең көп таралған металл?

4.Адамзат баласы ең алғаш өндiрген металл?

5.Ең жеңiл металл?

6.Ең оңай балқитын металл?

7.Ең қатты металл?

8.Ең жұмсақ металл?


Полиглот.

1) лақайы —

2)-напыс —

3)сынғақор —

4) тынал —

5) мiрте –



Ең...Ең...Ең...

1 .Ең қиын балқитын металл?

2.Адамга ең алғаш белгiлi болған металл?

3.Жер бетiндегi ең көп таралған металл?

4.Адамзат баласы ең алғаш өндiрген металл?

5.Ең жеңiл металл?

6.Ең оңай балқитын металл?

7.Ең қатты металл?



8.Ең жұмсақ металл?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет