Сабақтың тақырыбы: Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді шешу Күні: Мұғалімнің аты-жөні



бет1/2
Дата22.01.2020
өлшемі0,86 Mb.
#56352
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
8 сын ҚМЖ 04.12.2019


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.2A: Квадрат теңдеулер

Теңдеулерді шешу

Сабақтың тақырыбы: Модуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді шешу

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың түрі

Жаңа материалды меңгеру

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.5

 түріндегі теңдеулерді шешеді;

Сабақтың мақсаты

Модуль таңбасы бар квадрат теңдеуді шешу дағдыларын қалыптастыру және оны қолдана білу.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийі

Білу және түсіну

Санның модульінің қасиетін біледі.

Қолдану

 түріндегі квадрат теңдеулерді шешеді.

Талдау

Шартқа сай теңдеу түбірін таңдап алады.




Оқыту нәтижелері

Барлық оқушылар:

Санның модульінің қасиетін біледі.



Оқушылардың басым бөлігі:

 түріндегі квадрат теңдеулерді шешеді.

Кейбір оқушылар:

 түріндегі теңдеулерді санның модулінің қасиетін қолданып шеше алады.

Тілдік мақсат


Оқушылар модулі бар теңдеуден құрамында модуль таңбасы жоқ теңдеуге көшу шарттарын талқылайды, түбірдің шартқа сай теңдеу түбірі екенін немесе бөгде түбір екенін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология

Теңдеу, модуль, айнымалының мәні, өрнектің мәні



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Оң/теріс санның модулі

Сандардың қосындысының модулі осы сандардың модульдерінің қосындысына әрқашан тең бола бермейді

Сан/өрнек мәнінің екі жағдайын қарастырайық …

Шыққан түбірлердің көрсетілген шартқа сәйкестігін тексерейік


Құндылықтарды дарыту

Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру

Пәнаралық байланыс




АКТ қолдану дағдылары



Алдыңғы білім

Квадрат теңдеулерді шешу; Виет теоремасы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.






Сабақтың ортасы


Жаңа материалды меңгеру



 теңдеуін шешудің екі түрлі тәсілін қарастырамыз.

1-тәсіл санның модулінің анықтамасы арқылы:

1. Модуль таңбасынан құтылу, ол үшін теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесінің жиынтығын жазу:




2. Алынған квадрат теңдеулерді шешу.

3. Түбірлерді тексеру (теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шешу).

4. Жауапты жазу.
Мысалы:

0 теңдеуін шешіңіз.

Шешуі.


Квадрат теңдеулерді шешеміз:



Шыққан түбірлер жүйедегі теңсіздіктерді қанағаттандырады, олай болса теңдеудің жауабы: 



2-тәсіл жаңа айнымалы енгізу арқылы:

  1.  алмастыруын енгіземіз.

  2.  екенін ескереміз. (Неге?)

3.  жүйесін шешеміз.

4. Шыққан түбірлерді  алмастыруына қойып , -ті табамыз.



Жоғарыдағы теңдеуді осы әдіспен шығарып көріңіздер.

0





Жауабы: 

Оқушылар өздіктерінен шығарады, кейін тақтада шешу жолының рәсімделуі көрсетіледі.








Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет