Білім беру ұйымының атауы
|
«Дарынды балаларға арналған №1 мамандандырылған IT лицей – интернат»
|
Пәні:
|
Алгебра мамандандырылған компонент
|
Бөлім
|
Теңдеулер мен теңсіздіктер
|
Педагогтың аты-жөні
|
Омарова Молдир Куанышбековна
|
Күні:
|
12.10.2023 ж.
|
Сынып:
|
10 «б»
|
Қатыспағандар саны:
|
Қатысушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Модульдік теңдеулер мен теңсіздіктер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
-модульдік теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу
|
Сабақтың мақсаты
|
-модульдік теңдеулер мен теңсіздіктерді шешудің қасиеттерін қолданып есептер шығару
|
Ойлау дағдысының деңгейлері
|
Білу және түсіну, қолдану
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
( 3 мин)
(5 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Cәлемдесу, оқушыларды түгелдеу;
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру,білім алушылардың сабаққа назарын аудару;
Сабақ мақсатын және оқу мақсатын таныстыру
Оқушыларды бағалау критерийлерімен таныстыру;
Үй жұмысын тексеру. «Өзіңді тексер» әдісі бойынша.
Тақырып бойынша өтілген сабақтарға шолу жасау.
Модульдік теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу әдістері:
Модульдің анықтамасы бойынша;
Теңдеудің немесе теңсіздіктің екі жағын квадраттау;
Жаңа айнымалы енгізу;
Аралықтарды қарастыру;
Мәндес жүйеге ауыстыру;
Дербес жағдай.
|
Оқушылар сәлемдеседі, оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындық жүргізеді.
Бағалау критерийлерімен танысады.
Әр оқушы өздерінің үй тапсырмаларын тақтада көрсетілген жауаппен тексеріп, қателік болса анықтайды.
Мысалдар арқылы есепті шешу әдістерін еске түсіреді.
|
Өзара кері байланыс беру арқылы ауызша бағалау
|
(интербелсенді тақтада үй жұмысы жауабы шығарылу жолымен көрсетіледі)
Слайд 3
|
Сабақтың ортасы
(8 мин)
(8мин)
(2 мин)
(10 мин)
(4 мин)
|
«Ой қозғау» әдісі (жеке жұмыс)
Есептің шартына қарап шешу әдісі мен жауабын жазу керек:
Есепті шешу әдісі
|
Есептің шарты
|
Жауабы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
- есептің шартына сәйкес шешу әдісін таңдайды;
- теңдеуді/теңсіздікті шешеді;
- түбірлерінің санын табады;
- есептің жауабын жазады.
Жұптық жұмыс
«Сәйкестендір» әдісі арқылы төменде берілген тапсырмаларды орындау
Дескриптор:
- есептің шартына сәйкес шешу әдісін таңдайды;
- теңдеуді/теңсіздікті шешеді;
- түбірлерін табады;
- бірдей жауаптарды сәйкестендіреді.
Сергіту сәті:
Бір таяқты 4 бөлікке бөлу үшін 12 мин уақыт керек. Ал егер сол таяқты 7 бөлікке бөлу үшін неше минут керек.
Топтық жұмыс
Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.
Бірнеше геометриялық фигуралардың формуласы жазылған кеспе қағаздарды араластырып оқушыларға таратылып беріледі. Бірдей формула алған оқушылар топтасады.
Үшбұрыштар тобы:Тест
Теңдеуді шешіңдер:
= 4;
А) -6 В) (-6;2) С) 2 D) шешімі жоқ
= -72;
А) шешімі жоқ В) -34 С) 34 D) 0
= 3;
А) В) (-1;0,5) С) -1 D) 1
= 0;
А) 14 В) шешімі жоқ С) 0 D) -14
= 0;
А) 7 В) шешімі жоқ С) -3,5 D) 3,5
Төртбұрыштар тобы: Тест
Теңдеуді шешіңдер:
= 0;
А) -3,5 В) шешімі жоқ С) 7 D) 3,5
= -13;
А) шешімі жоқ В) С) 0 D)
= 3;
А) шешімі жоқ В) 3 С) (0,5;3,5) D)
= 0;
А) шешімі жоқ В) 1,2 С) -1,2 D)
= -24;
А) 0 В) 5 С) (0,5;3,5) D) шешімі жоқ
Дөңгелектер тобы: Тест
Теңдеуді шешіңдер:
=12;
А) (-8; 16) В) -8 С) 16 D) шешімі жоқ
= -17;
А) -20,5 В) -13,5 С) шешімі жоқ D) 13,5
= -13;
А) В) С) 0 D) шешімі жоқ
= 0;
А) шешімі жоқ В) (-0,5; 0,5) С) -0,5 D) 0,5
= 3;
А) В) (-1;0,5) С) -1 D) 1
Дескриптор:
- есептің шартына сәйкес шешу әдісін таңдайды;
- теңдеуді шешеді;
- түбірлерін табады;
(Функционалдық сауаттылық тапсырмалары)
Мектеп асханасында шаршы пішіндес үстелге айнала әр жақтан бір-бірден 4 оқушы отыра алады. Мектеп кешені дәл осындай 4 үстелді бір қатарға қойып, ұзын үстел құрады.
Ескерту: 1 үстелде 4 оқушы отырады.
Үшбұрыштар тобы:
Сұрақ 1: Мектеп асханасы. Осы ұзын үстелді айнала қанша оқушы отыра алады?
Төртбұрыштар тобы:
Сұрақ 2: Мектеп асханасы
Мектеп асханасының еденіне өлшемі 20х20 см болатын 1500 дана плитка төселген. Асхана еденінің ауданы қанша?
Дөңгелектер тобы:
Сұрақ 3: Мектеп асханасы
Бір мезгілде 50 оқушы тамақтану үшін асханаға осындай ұзын үстелден неше қатар үстел қою қажет ?
|
Оқушылар тапсырманы жеке-жеке орындайды, тақтада көрсетілген жауаппен тексереді.
Есепті шешу әдісі
|
Есептің шарты
|
Жауабы
|
Модульдің анықтамасы бойынша
|
|
|
Екі жағын квадраттау
|
|
|
Жаңа айнымалы енгізу;
|
|
|
Мәндес жүйеге ауыстыру
|
|
|
Оқушылар екі қатардағы есептерді орындап, жауаптары бірдей қатарларды сәйкестендіреді.
Оқушылар есептің шешімін табады, шыққан жауапты түсіндіреді.
Берілген тапсырмалар бойынша топқа бөлініп, тест тапсырмасын орындайды
Тесттің жауабын интербелсенді тақтада берілген ұяшықтарды ашу арқылы тексереді
Берілген тапсырмалар бөлінген топ бойынша орындайды
|
Әр бір дұрыс жауапқа
«Керемет»
«Жақсы»
«Орташа»
беріліп отырады.
Әр бір дұрыс жауапқа
«Керемет»
«Жақсы»
«Орташа»
беріліп отырады.
Тест бойынша «дұрыс» жауапқа +5 балл, «қате» жауапқа -1 балл алады.
Әр бір дұрыс жауапқа
«Керемет»
«Жақсы»
«Орташа»
беріліп отырады.
|
Слайд 8-9
Слайд 10
Слайд 11
Формулалар жазылған кеспе қағаздар
Слайд 12-14
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
Қосымша 4
Қосымша 5
Қосымша 6
|
Сабақтың соңы
(5 мин)
|
Сабақты қорытындылау.
Рефлексия
Оқушыларға кішігірім сауалнаманы толтыруға беру
1. мен сабақ барысында жұмыс жасадым
2. мен өз жұмысыммен
3. сабақ мен үшін
4. Сабақ барысында мен
5. Менің көңіл күйім
6. Сабақ материалы мен үшін
|
Белсенді / белсенді емес
риза / риза емес
қысқа / ұзын
шаршамадым / шаршадым жақсы / жаман болды
түсінікті / түсініксіз
пайдалы/ пайдасыз
қызықты / қызықты емес
|
|
Оқушылар сауалнамаға жауап беріп, сабақ барысында алған ой-пікірлерімен бөліседі.
|
Жинаған баллдарын есептейді
|
Қосымша 7
|
Үйге тапсырма: Теңдеулерді шешіңіз:
|
П.Ә.Б жетекшісі:
|
|
|
|
|