Сабақтың тақырыбы Қонақжайлық- ата дәстүр Жүзеге асатын оқу мақсаттары



Дата27.02.2020
өлшемі0,54 Mb.
#59195
түріСабақ
Байланысты:
конакжайлылык


Бөлім: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз. Морфология

Мектеп: №30 ЖОББМ


Күні: 24.02.20ж


Мұғалімнің аты-жөні: Ақласова Мадина

Сынып: 6


Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қонақжайлық- ата дәстүр

Жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді.

Көптеген оқушылар: мәтіннің атауын талқылайды.

Кейбір оқушылар: көтерілетін мәселені болжайды.


Бағалау критерийлері

Мәтіннің атауын талқылайды;

Мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдайды;

Көтерілетін мәселені болжайды;


Дескриптор

1. Мәтіннің атауын талқылайды;

2. Мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдайды;

3. Көтерілетін мәселені болжайды;


Тілдік міндеттер

Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар: сенің ойыңша, қателеспесем, қорыта келе, менің пайымдауымша, бағытталған. Сабақта қолданылған мақал-мәтелдер.


Құндылықтар

Отбасы құндылықтары. Отбасы тәрбиесінің дұрыс берілуі. Қонаққа деген сыйластық.

Пәнаралық байланыс

әдебиет

Осыған дейін меңгерілген білім

Қазақстандық белгілі спорт жұлдыздарын біледі. Спорттың денсаулыққа пайдалы екенін біледі.




Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы
5 мин

Психологиялық дайындық: оқушыларды шеңберге шақырады.

Бір-біріне сәттілік тілеу.

Қайырлы күн, балалар!
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген,
Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден
Ақылды, мейірімді, білімге құштар балаларды көргеніме мен бүгін өте қуаныштымын.

Қуанышты жүзбен бір - бірлеріңе


күлімсірей қарап, бас иіп амандасайық.
Балалардың амандасуы.
Балалар, бүгінгі күнімізге, өзімізге және сабағымызға жақсылық , көңіл күй тілей отырып ортада тұрған «Бақыт себетін» жылы лебіздерге толы гүл шоқтарымен толтырайық.
Оқушылар тілектерін айтып, себетті гүл шоқтарымен толтырады.
Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары»

Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді.





Сабақтың ортасы

25 мин




Ассосация.



Балалар, енді назарларыңды тақтаға аударыңдаршы. Бұл суреттер бойынша не айтуға болады? Бұл суреттер бойынша не ойлайсыңдар?


Қонақжай, қонақжайлық сөздерін естігенде көз алдарыңа не елестейді?
Бір парақ қағазға жазады. Әр топтан бір оқушыдан оқиды.
Қонақ келсе – құт кел» - қазақ халқының мақал – мәтелі бар.

Осыны біліп отырып қазақ халқы қонақты жақсы көңілмен, төрге отырғызып, дастарқан әзірлеп, қонақтарына жақсы жағдай жасап береді.

«Батамен ел көгерер, еңбекпен жер көгерер» - тағы бір мақал – мәтеліміз бар.

Қонағын жақсы күткен үй иесіне, келген қонақ риза болса, сол кезде қонақ үй иесіне бата береді.


Мәтінді мәнерлеп оқу.

Сөздік жұмысы.

Білетін сөздерге қанат белгісін қояйық.

Білмеген сөздерге сұрақ белгісін қояйық

Білмеген сөздермен жұмыс өткізу. Сурет бойынша жұмыс.





төрге отырғызу

дастарқан әзірлеу



ән айту, күй тарту



ағайын – туыстарын сыйлау



ел – жұртты құрметтеу
Қай үйді Қонақжай дейміз?

Жылы қарсы алған үйді.

Қазақ халқы қалай қонақты қарсы алады?

Дастарқан әзірлеп, жылы көңілмен қарсы алады.

Қонақ қалай ризашылығын білдіреді?

Жақсы әңгіме айтады, ән шырқайды, күй тартады.


1-тапсырма

1 топ. Сурет бойынша әңгіме құру.

2 топ. Эссе жазу.

3 топ. Венн диаграммасы. Үй иесі мен қонақ.


Постерге сызып айырмашылықтарын жазу.

Қонақ

Үй иесі


Дискриптор:

  1. Сурет бойынша әңгіме құрайды

  2. Эссе жазады

  3. Венн диаграммасы арқылы салыстырады


Қ/Б: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Оқушыларға мәтін таратылады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсініп оқиды.

Шаңырақ – қазақ танымында киелі ұғым. Отау болып, үй тігуді «шаңырақ көтеру» дейміз. «Шаңырағың биік болсын!» деп ізгі ниетімізді білдіріп те жатамыз. Баршамызға белгілі «шаңырақ» сөзі «үй, отбасы» деген мағынаны білдіреді. Халқымыздың ұғымында шаңыраққа ие болу кез келгенге бұйырмас бақыт. Ата-анасының ақ батасын алып, сол шаңырақтың түтінін түзу түтетуге бар ықыласымен тырысады. Өйткені шаңырақ – киелі мекен.

Қазақ отбасында кенже ұл – қара шаңырақ иесі. Қазақта кенже ұл ерекше мейіріммен өседі. Оған бала күнінен «шаңырақтың иесі» деген ұғымды құлағына құйып өсіреді. Атадан қалған ұяның жылылығын ұстау шаңырақ иесі – кенже балаға жүктелер міндет.

Әрбір ата-ана әр баласын саналы болса екен деп тілейді. Оның ішінде кенже балаға ерекше ықыласпен қарайды. Отбасының ұйытқысы болатын да сол кенже бала. Қара шаңырақтың іргесінің берік болуы тікелей «кенже балаға» байланысты. Қара шаңырақ –үлкен үй, ата-ананың үйі. Әдетте, қара шаңыраққа отбасының балалары, туыстары жиналады. Кенже баланың үлкен бауырлары қамқорлықпен қарайды. Кенже келіннің де атқарар міндеті зор. Шаңырақ пен ондағы әрбір құндылық кенже баланың арқасында өз жалғастығын үзбейді.



Оқылым кезіндегі тапсырма.

Оқушылар шеңбер ойынын ойнайды. Олар ішкі шеңбер, сыртқы шеңберде тұрып, оқыған мәтіндерінің мазмұнына байланысты сұрақтар қояды. Ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңберде тұрғандарға сұрақтар береді. Кейін ауысады.



Қ/Б: Мұғалімнің кері байланысы.

1-тапсырма.

Мәтіндерді ой бөліктеріне бөліп, ат қояды.



2-тапсырма. Әр ой бөлігіне қойылған тақырыпшаларды абзацтармен сәйкестендіру тапсырмаларын құрастырады.

3-тапсырма.

Оқушыларға мәтінге байланысты (мықты,ойлы,перзенттері) сөздері беріледі. Олар мәтіннен осы сөздердің синонимін тауып, басқа оқушылардын жауабын білу үшін сұрақтар құрастырады.


Дискриптор:

  1. Мәтіндерді ой бөліктеріне бөліп, ат қояды.

  2. Әр ой бөлігіне қойылған тақырыпшаларды абзацтармен

сәйкестендіру тапсырмаларын құрастырады.

  1. Мәтіннен сөздердің синонимін тауып, басқа оқушылардын жауабын білу үшін сұрақтар құрастырады.


ҚБ. (Дұрыс жауаптар бойынша оқушылар бір -бірінің жұмыстарын тексереді.)

(Мұғалім әр топты тыңдап, кері байланысын беріп отырады).


Мәтін және сұрақтар



суреттер





Сабақтың соңы

10 мин




Сұрақ: - - - - қонақ деп кімді айтамыз?

- - - - - - - - - - Қонақ дегеніміз кім?

- - - - - - - - - - Қазақ халқы қонақты қалай күткен?

- - - - - - Иә. Дұрыс балалар! Тіпті әр халықтың қонақ күту дәстүрі бар. Олардың өзіне тән ерекшеліктері бар. «-Қазақ қонақсыз болмайды»- деп бекер айтылмаған.

- - - - - - - - - - Кім қонақ туралы мақал-мәтел біледі?
- - - - - - - - - - Қонақтың да түрлері болады, кім біледі қандай түрлері бар?

Тақырыпты оқып шығуға уақыт беру

Әр топ сұрақтар дайындайды

Қазақ қонағын қалай күткен?

Қазақ қандай қонақжай, берекелі, дастарханы кеңге жайылған, қонағын құрметтеген, сыпайы, кішіпейіл, мейірімді болған

Қалай ойлайсыздар қонақ күту оңай ма, әлде қиын ба?

Қонақтың түрлерін ата?

«-Қонақ келсе құт»- - дегенді түсіндір

Арнайы қонақ дегеніміз қандай қонақ?
Сабақты қорытындылау. Мұғалім оқушылардың кері байланыстарындағы ұсыныстарды келесі сабақта ескереді. «Бес саусақ»

1.Дамытқан дағдым -

2.Кедергі -

3.Қиын сөз-

4.Көңіл күйім-

5.Кімге көмектестім?


Үйге тапсырма: «Біздің отбасымыздағы қонақ күту дәстүрі» тақырыбында эссе жазу.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет