Бөлімі:Cаяхат. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті.
|
3С Теңдік және теңсіздік. Қосу кестесін қолдану. Есептер.
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Аманбаева Алипа
|
|
Күні:
|
10.03.2022
|
|
Сыныбы: 1 Б
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Теңдеу. Қазақ –қонақжай халық.
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
1.2.2.2 теңдеуді іріктеу арқылы жəне қосу, азайту байланысының негізінде шешу
|
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар: теңдеуді іріктеу арқылы шеше алады.
Көптеген оқушылар: сурет бойынша теңдеу құрастыра алады.
Кейбір оқушылар: теңдеу шешу барысында қорытынды жасайды.
|
|
Сабақ барысы
|
|
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру іске асырылады.
«Ыстық лебіз» Сәлемдесу.
Сәлемдесу салтымыз,
Аман болсын халқымыз.
Қонақ болып келіңіздер,
Төрден орын алыңыздар.
Ынталандыру сәті
Алдыңғы білім.
«Таңдап алу» топқа бөлу.
Математикалық жазбаларды ұсыну.
a +7 3+3=6 9 -4 4+3=7 5 - b
6-3=3 3 +5 7<9 7-4=3 10>8
3+а 8 – b 6+2
8 – 4 3<5 8>6
а+5=7 6 +а =9 в – 4=3 8 –в =2
1 –топ «Теңдік»
2-топ «Теңсіздік»
3-топ «Әріпті өрнек»
4-топ «Санды өрнек»
Топ ережесін еске түсіреді.
«Мозайка» әдісі. Қима суреттердің теріс бетіндегі сұрақтарға жауап беру.
-Белгісізі бар теңдікті қалай атауға болады?
-Қосылғыштардың бірі белгісіз болса, қай амалды
қолданар едік?
-Азайғышы белгісіз болса, қай амалды қолданар едік?
-Азайтқышы белгісіз болса, қай амалды қолданар едік?
Сұрақтардың шешуін таба отырып, оң бетіндегі қима суреттерді құрастыру.
Суреттегі бейнені тану. Қазақтың дастарқаны.
Бейнеролик көрсету. «Қазақ-қонақжай халық» Қонақ келгенде жасалатын іс-әрекеттер, қонақ түрлері жайлы қысқаша мәлімет беру.
«Ас атасы-нан» демекші, қонақ келгенде дастарқанға алдымен нан ұсынамыз.
|
-Балалар, қима суреттердің
теріс бетіндегі сұрақтарға жауап береді. Мозайканы құрастырады.
«Басбармақ» арқылы бағалау.
-Балалар, қима суреттердің
теріс бетіндегі сұрақтарға жауап береді. Мозайканы құрастырады.
Нанның дастарқанға келгенге дейінгі еңбегі жайлы айтады.
|
«Басбармақ» арқылы бағалау.
|
Суреттер
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
|
№1 . «Түбірін тап» әдісі. «Бауырсақтың» тапсырмасы арқылы орындауға ұсыну. Бауырсақтың дастарқанға келу жолдарына қысқаша тоқталу. Белгісіз компонентті таба отырып, түбірін табу.
Сырым анасымен бірге қонақ күтуге дайындалып
жатыр. Сөреден 7 тәрелкені алғанда, онда әлі 2
тәрелке қалды. Сөреде барлығы неше тәрелке
болған еді?
Есепте не белгілі? (Сөреден 7 тәрелкені алғанда, онда 2 тәрелке қалғаны)
Есепте не белгісіз? (Сөреде барлығы неше тәрелке болғаны)
Болды - х
Алды - 7
Қалды-2
.
Теңдеулердің бірнеше нұсқасына назар салайық.
Сызбамен түсіндірме жүргізу.
|
Бауырсақтың дастарқанға келу жолдарын айтады.
Мәтінді түсіне отырып, берілген теңдеулерге зер салады.
,
Теңдеулердегі белгісіз компонетті тауып, оның түбірін табады.
|
Дескриптор:
- Теңдікті, теңсіздікті,санды өрнектерді, әріпті өрнектерді танып, ішінен ерекше түспен қоршалған белгісізі бар теңдеуді іріктеп алыңдар.
-Қима суреттердегі сұрақтарға жауап беріп, мозайканы құрастырыңдар..
Оқушылардың білімін смайлик арқылы бағалау.
Смайлик арқылы бағалау.
|
Суреттер
|
|
5>9> |