Сабақтың тақырыбы Орталық Азия: тарихи және географиялық аспектілер ұғымы (1 сабақ) Сабақтың типі



бет1/2
Дата31.01.2020
өлшемі370,69 Kb.
#56865
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
ҚМЖ ҚМЖ 10 СЫНЫП


Мерзімі:04.12.2019

Мұғалім: Сисенова Динара

Сынып: 10

Қатысушылар саны: 11

Қатыспағандар: 2

Сабақтың тақырыбы

Орталық Азия:тарихи және географиялық аспектілер ұғымы (1 сабақ)

Сабақтың типі

Жаңа материалмен таныстыру сабағы

Оқу мақсаты

10.1.1.1-аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін «Орталық Азия» ұғымын қолдану. Орталық Азияның ерекшеліктерін сипаттайды.

Пәнаралық байланыстар

Геграфия, дүниежүзі тарихы

2

Оқушылар бұған дейін кейбір Орталық Азия елдерінің аймақтық ерекшеліктерімен таныс

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Оқушыларды түрлі – түсті қағазбен топқа бөлу. «Қызыл» және «Көк» топтар болып бөлінді.

Оларға жаңа тақырыпты түсіндіру,





Сабақтың басы

7 мин



Педагогикалық ойын әдіс көмегімен тарихи талдаудың мәнін және жеке пікірдің дәлелді мәлімдемесінің қажеттілігін түсіндіру керек.

Оқушыларға өздеріне қатысты өткен жылы болған 5 маңызды оқиғаларды жеке өмірінен мысалға келтіре отырып, бұл оқиғалардың шын мәнінде болғандығын дәлелдеуді ұсыну.



5 минуттан кейін оқушыларға оқиғаларды тізімдеу сұралады.

  • Ғалымдар Орталық Азия өркениетінің әлемдік өркениеттегі рөліне қандай баға береді?

1)Тақтаға түркітанушы Л.Н. Гумилевтің пікірін жазып қою:

«...Орталық Азия ежелгі халықтарын Қытай мен Иранның көршілері ретінде қарастыруды тоқтату қажет. Олардың тарихы мен мәдениеті дербес дамыған деген тұжырым жасаудың уақыты келді.» Пікір туралы оқушылармен талқылау.

2) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаев: “Орталық Азия елдері Одағын” құруды ұсынды. Мемлекеттердің бірлескен іс-қимылдарының негізгі стратегия бағыты – саяси, экономикалық, ғылыми, әскери, әлеуметтік, гуманитарлық, т.б. салалардағы үйлесімділіктерді нығайту, дамыту болып табылады.»



Сіз оны қалай дәлелдей аласыз ба?

Басқа қандай дәлел бере аласыз ба?

Оқушылар өз ойларын ұсына бастайды, олар тақтаға жазылуы керек.

Ең бастысы, оқушыларға тарихта өз пікірлерін ұсынып қана қоймай, оны дәлелдеуге тура келетіндігін айтыңыз, бірақ сіз оны тарихи дереккөздерді қолдана отырып әртүрлі аргументтерге сілтеме жасау арқылы дәлелдеулеріңізге тура келеді.

Дерек көздерінің түрлері:

Нақты;


Жазба;

Ауызша және көрнекі;



Педагогикалық оқыту әдісінің мәні оқушыларға тарихта өздерінің пікірлерін дәлелдер мен фактілерге сілтеме жасау арқылы дәлелдеуі керектігі және тарихи дереккөздерді пайдаланып, қолданылған дереккөзге міндетті түрде сілтеме жасау керек.





Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі.


Оқушылардың тақырыпты түсінуіне және қабылдауына, өзінің пікірін дәлелді ұсыну қажеттілігіне назар аударыңыз.

  1. Өндіргіш шаруашылықтың пайда болуы;

  2. Жеке меншік институтттардың қалыптасуы;

  3. Мемлекет пен құқық институттарының құрылуы;

  4. Қалалардың шаруашылық, әкімшілік, әскери және мәдени орталық ретінде қалыптасуы;



Сабақтың ортасы

30 мин


Сыныпты жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен, сондай-ақ бағалау критерийлерімен таныстыру. Сыныпты шағын топтарға бөліңіз. Топтарға бөлу кезінде дифференциациялау әдістерін қолдану ұсынылады.

Оқушыларға осы оқу жылында тарихты өркениет контексінде оқитынын айту. Оларды көрсету және Орталық Азияның географиялық ерекшеліктері туралы мәтінді көрсету.

Оқушылар Орталық Азия аумағын анықтап, Орталық Азия аумағы туралы болжамды бағалауы керек. Олардың көзқарасы бойынша қай теорияның дәлірек екенін, тарихи даму ерекшеліктеріне сүйене отырып дәлел келтіру.

Орталық Азияның аумақтық шекараларын көрсету қажет екеніне оқушыларға нұсқау беріңіз.

Орталық Азияның аумақтық шекарасы туралы гипотезаны қалайша ерекшелендіретіні және қазіргі теорияны бағалайтыны туралы Орталық Азия аумағы туралы өздерінің гипотезасын жасауы керек.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет