8 кл мерзімі: 29.01.2016
Сабақтың тақырыбы: Отбасы бюджетін жоспарлаудың негізі
Сабақтың мақсаты: Отбасы бюджеті ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға отбасы бюджеті ұғымын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыта отырып, «бюджет», «жоспар» ұғымдарына байланысты білімдерін тереңдету; топпен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін, белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Топта жұмыс істеу барысында сыйластық қарым – қатынастарға тәрбиелеу, бір – бірін құрметтеуге, бағалауға, тыңдауға үйренуі.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ түсіндіру
Сабақтың әдісі: Ассоциация, сұрақ – жауап.
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, слайдтар, үлестірмелі карточкалар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
1. Амандасу
2. Оқушыларды түгелдеу.
1. Оқушыларды топтарға бөлу:
1-топ «Жоспар»
2-топ «Бюджет»
ІІ. Психологиялық дайындық
Сабағымызды бастамас бұрын күнделікті ережелерді қайталайық:
1 ереже – Сабақта бір – бірімізді тыңдаймыз!
2 ереже – Біреудің айтқанын қайталамаймыз!
3 ереже – Уақытты үнемдейміз, босқа өткізбейміз!
4 ереже – Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.Карточка арқылы сұрау.
Экономика бөлімі бойынша сұрақтар қою.
-Ақша деп нені айтамыз? (Құнды қағаз)
-Ақшаның қанша түрі бар? (3 түрі,монета,купюра,банкнот)
-Қағаз ақшаның түрі? (купюра)
-Темір ақша? (Монета)
-Сауда дегеніміз не? (тауар мен қызмет көрсетулерді айырбастау)
-Сатушы дегеніміз кім? (тауар сататын адам)
-Салымдарды қабылдайтын және қарыз беретін мекеме (банк)
ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Қиылған сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
Қазірде адамдар үй шаруашылығын жүргізуді жақсартты,өмір сүру жағдайын өзгертіп,жақсы киініп,жақсы тамақтануға көшті. Әрине, осымен келіп тоқтауға болмайды,өйткені бұдан да жоғары дәрежеде өмір сүруге болады.Оған жаңа технологиялардың барлық түрін пайдалана білгенде,сондай-ақ экономикалық тұрғыдан сауатты болғанда жетуге болады.
«Экономика» термині грек тілінен аударғанда эйкос- «шаруашылық» және «номос» - «заң» немесе «шаруашылық заңы» деген мағынаны береді.Алғашында «экономика» сөзін үй шаруашылығын жүргізу өнері деген мағынада қолданды.
Ағылшын тілінен аударғанда «бюджет» - ақша салатын қолдорба дегенді білдіреді екен.
Жақсы өмір сүұріп,өзіңнің ісіңмен шұғылдану үшін,сондай-ақ үй шаруашылығын тиімді жүргізу үшін адамның экономикалық білімді болғаны дұрыс.Қандай да бір белгілі пайда табу үшін ең бірінші отбасының ішінде қаражатты дұрыс бөліп үйрену керек.Отбасының берекесі де көбіне қаражатты дұрыс жұмсай білуіне байланысты.Көпшілік отбасылар арнайы дәптер ұстайды,оған осы айда қанша кіріс табыс кіргені,қайсысын қайда жұмсағаны туралы жазылады.Бұл ақша ресурсын үнемдеп жұмсауға,отбасылық бюджетті дұрыс құруға көмектеседі.
Ү.Екі топқа тапсырма беріп,постер қорғату.
І топ- Отбасы бюджеті
ІІ топ – Отбасы бюджетін жоспарлау
ҮІ.Сарамандық жұмыс.
1-тапсырма.
Мына берілген мәліметтерді пайдаланып,отбасының бюджетін құрыңдар.
№
|
Смета
|
Есебі
|
1
|
Төлемақы
|
150.000тг
|
2
|
Коммуналдық қызметтер
|
|
3
|
Азық – түлік
|
|
4
|
Киім - кешек
|
|
5
|
Депозит
|
|
6
|
Домбыра үйірмесі
|
|
7
|
Күнделікті шығыс
|
|
№
|
Смета
|
Есебі
|
1
|
Төлемақы
|
150.000тг
|
2
|
Коммуналдық қызметтер
|
30.000тг
|
3
|
Азық – түлік
|
40.000тг
|
4
|
Киім - кешек
|
30.000тг
|
5
|
Депозит
|
10.000тг
|
6
|
Домбыра үйірмесі
|
5.000тг
|
7
|
Күнделікті шығыс
|
35.000тг
|
Дұрыс отбасы бюджетінің жоспары.
2-тапсырма.
Кестені жұмыс дәптерлеріңе сызып,өз отбасыларыңның бюджетін құрыңдар.
VІ. Тақырыпты бекіту
Орыс халқы үй экономикасын жүргізуге арналған «7 конверт ережесін» қолдануды тиімді деп санайды.Отбасының әр айлық кірісін төмендегідей ретпен бөліп,жарату жолы ұсынылады:
тамаққа арналған қаражат,
2 - коммуналдық төлемдер,
3 - демалысқа арналған ақша,
4 - “қаралы күнге” арналған қаражат,
5 - киімге және тұрмыстық заттарға бөлінген ақша,
6 - балаларға арналған ақша,
7 - ай сайын әр конверттен ауысқан ақшалар.
Тапсырмаларды орындау
Бағалау парағын алып, өз – өздеріңді бағалайсыңдар. Мұқият болыңдар! Үй тапсырмасына да баға ұпай қойыңдар.
3. Ой толғау кезеңі. Мақалдың келесі жолын тап.
1.Жүз сомың болғанша,
......................................(Жүз досың болсын)
2.Қарыз күліп кіреді,
....................................(жылап шығады)
3.Ақша ...... құлып жоқ. (ашпайтын)
4.Шығын шықпай,.................. кірмейді.(кіріс)
ҮІІ. Үйге тапсырма:
1 тапсырма (102 б) Отбасы бюджетін кестеге толтыру.
Бағалау
Бағалау парақшасына қарап оқушыларды бағалау.
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№48 орта мектеп
Сабақтың тақырыбы:
Отбасы бюджетін жоспарлаудың негізі
Пән мұғалімі:Сансызбаева Г
Ақтөбе – 2016
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты – жөні
|
Үй жұмысы
|
Постер қорғау
|
Сұрақ – жауап
|
Жазбаша жұмыс
1,2 тапсырма
|
Жалпы ұпай саны
|
|
|
|
|
|
|
№48 орта мектеп
Технология пәнінен онлайн сабақ
Сабақтың тақырыбы:
«Түйіндеме дайындау.Ұсыныс шамасы.Ұсыныс факторлары.Практикалық жұмыс №2»
9 «ә» класы
Пән мұғалімі:Сансызбаева Г
Ақтөбе – 2014
№48 орта мектеп
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Табиғи материалдан жасалған бұйымдар жасау
Класы: 7
Пән мұғалімі:Сансызбаева Г
Ақтөбе – 2016
Достарыңызбен бөлісу: |