Сатыбалдина Самал Амангелдіқызы
Ж.Жүсібалиев атындағы Ойыл қазақ орта мектебінің музыка пәні мұғалімі.
Пән: музыка 4 «б» сынып
Сабақтың тақырыбы: Өзбек халқының әндері мен билері.
Сабақтың мақсаты: Өзбек халқының аспаптары,әндері мен билері туралы мағлұмат беру.
Білімділік: Оқушыларды өзбек халықтарының музыкасымен таныстыру.
Дамытушылық:Әлем халықтарының музыкасына деген қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Музыка арқылы эстеткалық тәрбе беру.. Ән айтуға, дыбыс желісін сезінуге үйрету
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Салыстыру, талдау,түсіндіру,музыка тыңдау,ән айту.
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың көрнекілігі: үнтаспа,баян аспабы ,суреттер.
Сабақтың жүру барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақ-жауап.
3.Жаңа сабақ:
а) Топқа бөлу.
б) Жаңа тақырып
в) Таныстырылым
г) Сергіту сәті
д) Шығармашылық кезең:
музыка тыңдау,
дауыс жаттығулары,
ән үйрену.
ж)Кері байланыс
з)Оқушыларды бағалау
4. Жаңа сабақты бекіту.
5. Қорытындылау.
6. Үй тапсырмасын беру.
Сабақ барысы:
Шаттық шеңбері:
Үй тапсырмасы:
Шеңбер бойымен доп лақтыру арқылы сұраққа жауап беру
1) Қырғыздың музыкалық аспаптарын ата.(қомыз, қыл қияқ, жығаш, темір қомыз, гоор, сырнай, керней, добулпаз, доол)
3) Қырғыз халық музыкасын насихаттаушылары кімдер? (ақындар, жыршы термешілер, манасшылар)
4 Қазақтың сыбызғысына ұқсас қырғыздардың аспабын атаңыз (гоор)
6) Қазақша домбыра аталатын қырғыздардың аспабын ата (қомуз)
Топқа бөлу .(өткен тақырып бойынша аспаптардың суретімен топқа бөлу)
Жаңа сабақ (видеобейне)
Қай ел деп ойлайсыздар?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Өзбек халқының әндері мен билері.
Түркі тілдес халықтар арасында,қазақтарға бір табан жақын ,бізге туысқан халықтардың бірі - өзбек халқы.Олар қазақстанды екінші отаны деп санайды.
Таныстырылым
1 топ Өзбек халқының ұлттық аспаптары.
2топ Өзбек халқының ән өнері
3топ Өзбек халқының би өнері.
Сергіту сәті
Шығармашылық кезең.
1.«Ойлан тап » ойын ойнату.
Әуенді тыңдау арқылы аспаптың түрлерін анықтау.
2.«Хушруй» Өзбек әнінің қайырмасын атып үйрену
Дауыс жаттығулары.
«Чайхана» әнін оқушыларға үйрету.
Рефлексия
- Бүгінгі сабақта не үйрендік?
- Ерекше ұнағаны не?
- Сабақ қандай көңіл - күйде өтті?
Кері байланыс:
Қорытынды: Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы: Өзбек музыка өнері жайлы ақпаратты оқу.
Чайхана
Наливай чайханщик чаю вместо крепкого вина
Я вам музыку сыграю здесь всем нравиться она
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Пиала идет по кругу аксакалы смотрит в мир
Рады гостью рады другу здесь застолье, но не пир
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Хоть бывает здесь и тесно чайхана ты чудо рай
Что бы песня стала песней, вместе с нами напивай
Чай-хана-хана-чай Чай-хана-хана-чай
Чай-хана-хана-чай Чай-хана-хана-чай
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Чайхана
Наливай чайханщик чаю вместо крепкого вина
Я вам музыку сыграю здесь всем нравиться она
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Пиала идет по кругу аксакалы смотрит в мир
Рады гостью рады другу здесь застолье, но не пир
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Хоть бывает здесь и тесно чайхана ты чудо рай
Что бы песня стала песней, вместе с нами напивай
Чай-хана-хана-чай Чай-хана-хана-чай
Чай-хана-хана-чай Чай-хана-хана-чай
На востоке, на востоке что за небо без луны
На востоке, на востоке что за жизнь без чайханы
Достарыңызбен бөлісу: |