Пәні:
|
Дүниетану
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:Баймухамбетова Ж.М.
|
Сыныбы: 3 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Пайдалы қазбалардың түрлері
|
Сабаққа негізделген
оқу мақсаты
|
Пайдалы қазбалар түрлерімен танысады.Адам өміріне пайдалы қазбалардың маңызы зор екені жайлы түсінік қалыптасады .
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Пайдалы қазбалар жайлы алғашқы ұғымдарды қалыптасады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Пайдалы қазбалардың түрлерін,шартты белгілерін ажыратады .Олардың адам өміріндегі маңызын біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
Топпен бірігіп тау пайдалы қазбаларды қолдану аясы туралы өз нұсқаларын ұсынады.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар істей алады:
Оқушылар пайдалы қазбалардың қасиеттері туралы айта алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пайдалы қазбалар, тау жыныстары, қатты, газ тәріздес, сұйық, бос тау жынысы,жанғыш кенді, кенсіз.т.б.
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Пайдалы қазбалардың айырмашылықтарын талқылайды?
|
Сіз неліктен екенін ..... айта аласыз ба?
|
Адам өміріндегі пайдалы қазбалардың қолданылу реттілігін анықтайды.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Кесте толтырады
Жанғыш пайдалы қазбалар
|
Кенді пайдалы қазбалар
|
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
|
|
|
|
|
Алдыңғы оқу
|
Тау жынысы жайлы алғашқы ұғым қалыптастыру және оларды қорғаудың маңызды екенін түсіндіру. Бос тау жыныстары қайда қолданатынын және шаруашылықтағы маңызын әңгімелеу.Тәжңрибе жасау арқылы құм мен саздың айырмашалағын дәлелдейді
|
Жоспар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
1 мин
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Табиғатты қорғайтын,
Біз әдепті баламыз.
Жер байлығы көп екен,
Меңгеруді қалайды,
Осының бәрін меңгертер
Дүниетану сабағы
жақсы тілек тілеп,көтеріңкі көңіл-
күймен сабағымызды бастайық.
|
Барлық оқушылар айтады
|
2 мин
10 мин
1 мин
4 мин
5 мин
2 мин
1 мин
10 мин
2мин
2 мин
3 мин
1 мин
1 мин
|
Әртүрлі тау жыныстары арқылы арқылы топқа бөлу.
1.Мұнай тобы.
2.Көмір тобы.
3.Темір тобы.
Топ ережесін құру. (Суреттер арқылы)
1.Уақыт(сағат)
2.Тыңдау (құлақ)және(телефон)
3. Әркімнің ойы құнды (бас немесе ми)
4.Топтағы үйымшылдық ( топтың суреті)
5.Топ басшысына бағыну
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:Өткенді қайталау:
Сұрақтар: «Есіңе түсір!»
Өткен тақырыпты бекіту
1 топ- 1.Жер қыртысы дегеніміз не?
2.Тау жыныстары деп нені айтамыз?
3.Пайдалы қазбаларға класстер жасату
2 топ- 1.Тығыз тау жыныстарын ата?
2.Гранит қай жерлерде кездеседі?
3.Грани неге төзімді?
4.Граниттің пайдасын айтып бер.
3 топ-1.Толықтыру картасы
а). Бос тау жыныстары - және
б). Құм суда берік түйіршіктерден тұрады.
в). Саз өте тау жынысы.
г). Құрғақ құм түйіршіктері бір-бірімен
байланыспай тұрады.т.б
2.Тәжірибе жасау (Құм мен сазды салыстыру)
Жаңа сабақ.СТО. «Миға шабуыл»әдісі
Ребус шешу арқылы бүгінгі тақырыпты ашу
-Ендеше бүгін пайдалы қазбалардың түрлерімен танысамыз.
үш тілде айту Пайдалы қазбалар (қазақша)
Полезные ископаемые (орысша)
Types of the minerals (ағылшынша)
АКТ. Қызығушылықтарын ояту.
Пайдалы қазбалардың бейнеролигін көрсету.
Пайдалы қазбаларды кім іздейді? - геологтар
-Қазақтың тұңғыш геологі кім?
Қаныш Сатпаев туралы мағлұмат беру.Суретін көрсетіп өмірбаянын айтып кету
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді оқыту 3 минут
Мәтінді «Жиксо»әдісі арқылы оқыту.
1-топ: Жанғыш пайдалы қазбалар: _тас көмір,мұнай,газ.
2-топ: Кенді пайдалы қазбалар:темір,мыс,қорғасын,
алюминий.
3-топ: Кенге жатпайтын қазбалар:
тұз,фосфорит,әктас,мәрмәр,гранит,құм,саз.
Кен орындарын картадан көрсету.
1-топ: тұз кен орындары,
2-топ: көмір кен орындары,
3-топ: темір кен орындары.
Сергіту сәті:
Біз демалып аламыз,айналаны шоламыз.
Қол аяқты кезекпен оңға ,солға созамыз
Күн шыққанда сүйсініп,бәйшешекше иіліп
Біз тынығып қаламыз жиі- жиі жаттығып.
Ұлкен кісі боламыз
Шығармашылық жұмыс( Өміріміздегі пайдасы)
1-топ: Жанғыш пайдалы қазбалардың пайдасы:
2-топ: Кенді пайдалы қазбалардың пайдасы:
3-топ: Кенге жатпайтын қазбалардың пайдасы
Жаңа сабақта бекіту:
1.Кесте толтыру.
Жанғыш пайдалы қазбалар
|
Кенді пайдалы қазбалар
|
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
|
|
|
|
2. Семантикалық картамен жұмыс жүргізу. Шартты белгілерімен салыстр.
Рефлексия.
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз»
Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын «Білім теңізіне» жібереді, ал оған сенімсіз балалар «Ереже шығанағында» қалады.
Бағалау.
Үйге тапсырма беру.
«Пайдалы қазбалардың түрлері»мәтінін оқу, мазмұндау.
|
Әртүрлі тау жыныстарын таңдап алу арқылы топқа бөлінеді.
Әр топқа сұрақ қояды
Сұрақтарға жауап береді.
Кластер құрайды.
Қайсысы суды тез немесе баяу өткізетініне тәжірибе жасайды.
Ребустың шешуін табады
« Пайдалы қазбалар»
Бейнероликтан кен орындарымен танысады және
пайдалы қазбаларды
ұстап көреді.
Мәтінді оқып,топта талқылайды.
Олардың пайдасы,қолда
нылуымен танысады.
Картадан өздеріне берілген пайдалы қазбаларды табады.
Оқушылар қайталап айтады.
-Жарайсың!
-Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын.
-Сен бұдан да жақсырақ жұмыс істей аласың.
Әр топ кестені толтырады
Шартты белгілерімен сәйкестендіреді
Кері байланыс жасайды.
Топ басшыларының бағалауы..
Үй тапсырмасын күнделіктеріне
жазады
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру 2мин
Топқа бөлу 1 мин
Үй тапсырмасын пысықтау 10 мин
|
Дүниетану анықтамалық
1-4-сыныптар
|
Ортасы
|
СТО «Миға шабуыл» 1мин
Қызығушылығын ояту 4 мин
Мәтінмен жұмыс 5 мин
Кен орындарын картадан көрсету.2 мин
Сергіту сәті 1 мин
Шығармашылық жұмыс 10 мин
Кесте толтыру 2 мин
Семантикалық картамен жұмыс 2 мин
|
Дүниетану оқулығы «Атамұра»2014 .
Ғаламтор.
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» 3 мин
Топ басшыларының бағалауы 1 мин
Үйге тапсырма беру 1 мин
|
|
Қосымша ақпарат
|
Осы өзіміз өмір сүріп отырған жеріміздегі «Қарағанды,»көмір өндіру ашық карері жайында әңгімелеу.Рудный қаласындағы «Соколов Сарыбай»темір кені жайлы ақпарат алу.
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?
|
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Жергілікті жерде қандай пайдалы қазбалар бар екенін үлкендердің көмегімен анықтап келу.
|
Семантикалық картамен жұмыс, сұрақ-жауап ,кесте толтыру,кері байланыс арқылы түсініктерін байқау.
|
Әдебиеттік оқу,
бейнелеу,қазақ тілі, ағыршын тілі
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Пайдалы қазбалардың түрлерін және қасиеттері, қолданылуы, табиғаттағы таралуы жайлы алғашқы түсініктері қалыптасты.
Жоспарланған жұмыстар толық орындалды. Әр топ белсенділік танытты.Сыныптағы ахуал жақсы болды.Сабақ жоспарланған уақыт ішінде өтті. Семантикалық картамен жұмыс жасауда. уақытты ұтымды пайдаландым.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?
1: «Миға шабуыл»әдісі арқылы ребусты шешу арқылы, сабақтың тақырыбын анықтау
2:Бейнеролик арқылы «Пайдалы қазбалар және кен орындары » жайында керекті мәлімет алуы.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?
1: «Жиксо»әдісі арқылы мәтіннің мазмұнын жылдам меңгеруі.
2:, Семантикалық картамен жұмыс жасай отырып,пайдалы қазбалардың шартты белгісін табуы.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар пікірі менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?
Оқушылар сабаққа белсене қатысты.Сабақ қызықты өтті. Келесі сабаққа да тиімді әдіс-тәсілдерді қолдансам келесі сабағым да нәтижелі болады деп ойлаймын
|