Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3A Квадраттық функция
|
Мектеп: Әли Мүсілімұлы атындағы №101 мектеп-лицей
|
Күні: 31.01.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні: Құлжанова Сәуле
|
Сынып: 8 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Квадраттық функция және оның графигі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.1.2 түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Квадраттық функция қасиеттерін біледі және графигін салады.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табады және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табады.
|
Оқушылардың кейбірі: Функцияның графигін түрлендіре біледі.
|
Бағалау критерийлері
|
Квадраттық функция қасиеттерін қолданады.
Квадраттық функцияның графигін салады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар бөлімнің негізгі терминологиясына сүйене отырып, квадрат функцияның графиктерін салу алгоритмін ауызша сипаттайды.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
- квадраттық функция;
- парабола;
- парабола төбесі, парабола тармақтары;
- симметрия осі;
- функцияның нөлдері;
- графикті симметриялы бейнелеу;
- х осімен сығу;
- х осімен созу;
- оңға жылжыту, солға жылжыту.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- парабола тармақтары ... бағытталған;
- график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан;
- квадраттық функцияның графигі Оу осін ... (жоғары, төмен) қиып өтеді, себебі ... 0-ден (<, >);
- берілген функцияның графигін ... функциясының графигін екі параллель көшіру көмегімен алуға болады: х осі бойымен ... бірлікке ... (оңға, солға) жылжыту және у осі бойымен ... бірлікке ... (жоғары, төмен) жылжыту;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
Сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия
|
Бастапқы білім
|
Функция
у = ах2 функциясы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
Сабақтың ортасы
25 мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру.
Үй тапсырмасы
Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі арқылы тексеремін. Мұғалім нұсқаулығы бойынша жолдасының үй тапсырмасын тексереді.
«Миға шабуыл»
Оқушыларға квадраттық функция туралы сұрақтар қойылады.
Қандай функцияны квадраттық функция деп атайды?
болғанда, функциясының графигін қалай салады?
функциясының графигі , салыстырғанда қалай орналасады?
функциясының графигін қалай салуға болады?
Жаттығулар орындау
3.11. квадрат үшмүшесінің мәні әрбір x үшін оң болатындай етіп, p-ның барлық мәндерін анықтаңдар.
3.12. Егер функциясының графигі Ох өсін және нүктесінде қиып өтсе және теңдігі орындалса, онда а-ның мәнін анықтап, осы функцияның графигін салыңдар.
3.16. Функциялардың графиктерін салыңдар.
1. Суретте әр параболаға белгілеу берілген. D әрпімен y = 2x2 теңдеуімен анықталатын параболасы белгіленген. Қалған параболалардың белгілеулерін олардың теңдеулерімен сәйкестендір.
|
Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық/ Ә.Н.Шыныбеков, Р.Н.Жұмабаев. – Алматы: Атамұра, 2018.
Bilimland.kz
|
|
функциясының графигін сал және осы графикті
функциясының графигіне түрлендіруді түсіндір.
функциясының графигін сал және осы графикті
функциясының графигіне түрлендіруді түсіндір.
Сергіту сәті
«FLY game» әдісі арқылы оқушылардан математикалық терминдердің ағылшыншасы сұралады. Мұғалім нұсқаулығы бойынша тақтадан екі оқушы терминнің ағылшыншасын көрсетеді.
Қазақша
|
Ағылшынша
|
Функция
|
function
|
квадраттық функция
|
quadratic function
|
график
|
graph
|
парабола
|
parabola
|
ось
|
axes
|
парабола төбесі
|
vertex
|
парабола тармақтары
|
focal chord
|
функцияның нөлдері
|
zero or null function
|
|
Ағылшынша-қазақша термин сөздік
|
5 мин
|
Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау
Дескриптор:
Параболаның төбесін анықтайды;
қасиетін қолданады;
Функцияны жазады.
|
Таратпа қағаздар
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Рефлексия
«Бес саусақ» әдісі. Оқушылар ақ параққа қолының суретін салып, ішіне бүгінгі сабақтан нені түсінгенін, нені түсінбегенін жазады.
Үй тапсырмасы
3.13, 3.14, 3.15
|
Ақ парақтар
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қабілеті жоғары оқушылар жаңа материалды меңгеру кезінде қорытынды жасай алады. Жеке тапсырманы бірінші орындап болған жағдайда қосымша тапсырма беріледі.
|
Сабақта өзара және өзіндік бағалау жүргізіледі. Мұғалім сыныпты аралап жүріп, комментарийлер береді.
|
Сынып бөлмесі желдетіледі. Сабақ барысында іс-әрекет түрлері өзгеріп отырады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|