Сабақ жоспары
Пән аты: Қазақ тілі
Күні, айы, жылы: .01.2016ж
Сыныбы: 8 «г»
Мұғалім: Баттал Г.Т.
Тоқсан: ІІІ
Сабақтың тақырыбы: Павлодар, Петропавл.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға Павлодар, Петропавл қалалары туралы түсіндіріледі, одан әрі білімдерін тереңдетеді.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: күрделі сөздерді пысықтайды.
Дамытушылық: тілі, зейіні, ойлау, еске сақтау қабілеттері дамиды.
Тәрбиелік: отансүйгіштікке тәрбиеленеді.
Сабақтың көрнекілігі: топтық жұмысқа қажетті құрал - жабдықтар
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу
Сыныпты түгендеу
Жағымды психологиялық ахуал орнату.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
II. Жаңа сабақ.
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
Павлодар қаласы туралы оқулықта берілген мәітнді түсініп оқу.
2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер. Оқып, диалог құрыңдар.
Павлодар қай облыстың орталығы?
Ол Павлодар деп қашан аталған?
Павлодар қай өзеннің жағасында оорналасқан?
Павлодарда қандай өндіріс орталықтары бар?
3-тапсырма.
Сөздікпен жұмыс.
Мәртебе-статус
Жағажай-место отдыха на берегу
Тартады-привлекает
Қажеттілік-первая необходимость
Жаңғырды-возоновлен
4-тапсырма. Петоропавл қаласы туралы мәтінмен танысу
Тақтамен жұмыс
Сауда саттық-торговля
Диірмен-мельница
Орталық-центр
5-тапсырма. Дәптермен жұмыс.
Берілген сөздерден қос сөздер жасап, сөйлем құраңдар.
Мая, ірі, жалтақ, жер, өз, аз, сауда, үйір, жиі.
Бекіту.
6-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, өздерің қандай қзықты мағлұматтар білңіңдер.
IV. Қорытындылау. Бағалау.
Ой түю.
V. Үйге тапсырма: Павлодар, Петропавл қаласы туралы мәліметтер жинастырып келу.
Сабақ жоспары
Күні: 01.16ж
Сыныбы: 7 «в»
Тоқсан: ІІІ
Пәні: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Баттал Г.Т.
Тақырыбы: Менің әуес ісім – ас дайындау
Мақсаты: 1. Астың маңызын, оның дұрыс дайындалуының маңызын айтып
көрсету.
2. Сөйлеу мәнерін, жазу дағдыларын дамыту.
3. Асты қадірлеуге тәрбиелеу.
Әдісі: жазу, оқу, түсіндіру
Түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: кітап, бауырсақ ішіндегі сұрақтар, құрттардың ішіндегі сөздер, конвертердегі кеспелер, бағалау таблицасы.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
А)Амандасу
Ә) сыныпты түгендеу
II. Үй тапсырмасын тексеру
III. Сабақ мақсатын, барысын айту
IV.Жаңа сабақ
1. Кіріспе сөз. –Бүгін біз сабақта сендермен «Менің әуес ісім – ас дайындау» тақырыбымен танысамыз. Түрлі тапсырма орындап, қазақ халқының салт-дәстүрлерімен танысасыңдар.
Сөздікпен жұмыс
Тағам-еда, пища
Дәмді-вкусный
Тәбет-аппетит
Пышақ-нож
Үккіш-терка
Еттартқыш-мясорубка
Тоңазытқыш-холодтльник
Тағамның сапасы-качество еды
Залалсыздандыру-стерилизовать
Кестемен жұмыс
Салқын тағамдар
|
Ыстық тағамдар
|
Сүт тағамдары
|
Сусындар
|
|
|
|
|
2.Жаңа сөздермен танысу.
-ыдыс ішінде құрттарды алып келемін
-әр құрттың ішінде бір сөзден бар
-оқушылар бір-бірден алады
- ашып дауыстап оқиды
-оқып бірден сөздік дәптерлеріне жазып алады
-ауызша сөйлем құрайды
3. Кітаппен, дәптермен жұмыс
1-тапсырма. Берілген мәтінді оқып, үш деңгейлі тапсырмаларды орындаңдар.
-оқушылар мәтінді оқып шығады
-дауыстап, кезекпен оқиды
-оқи отыра аударады
-мазмұнын талқылау
2-тапсырма. Берілген ойды мағынасына қарай аяқтаңдар.
Ас әзірлеуші адам жұмысына кіріспестен бұрын қолын сабындап ...........
Ас әзірлейтін ыдыс таза .........................
Көбіне көкөністерден жасалатын жеңіл тағамдарды дайындауды ...............
Жуу керек.
Болуы керек
Әдетке айналдыру керек.
-Қазақ халқының бас тағамының не екенін білесіңдер ме?
-Бесбармақ (оқушылар жауабы)
- Ал солай болса міне сендердің алдарыңда осы тағам. Бірақ бұл тағамның өзгешілігі, бұл тағам етпен наннан емес, бұл тағам кітапбымыздағы 1-тапсырма бойынша тапсырмалардан тұрады. Сендерге тағы бір айтарым бар. Бұл тағамды табаққа салу түрлері бар. Табаққа еттің салу түрлері: бас табақ, орта табақ, қыз табақ, күйеу табақ, құдағи табақ. Сендердің алдарыңда бас табақ. Бұл табақ ең құрметті, сыйлы және үлкен адамдарға қойылады. Бұл табаққа кіретіндер: бас, жамбас, жая, омыртқа, қазы, қарта. Енді қазақ халқының салты бойынша өз араларыңда ең сыйлы, құрметті, жақсы оқитын оқушыға басты беріңдер.
-әр тағамның астында тапсырма бар, соны өз дәптерлерінде орындайды
- әр оқушы тапсырмасын алады
-дәптерлерінде орындайды
-біреуі тақтаға келіп орындайды
2-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
-оқушылардың алдына ыдысқа салынған бауырсақ тосылады
-әр бауырсақ ішінде мәтін бойынша сұрақтар бар
-бауырсақты алып, сұрақтарға тұрып жауап береді
Сұрақтар:
1. Дәмді дайындалған тағам көзді қызықтырып қоймай тағы нені ашады?
2. Ас дайындау барысында қандай тұрмыстық техникалар қолданылады?
3. Тұрмыстық техникаларға қандай заттар жатады?
4. Ас дайындауда қандай талаптарды сақтау керек?
5. Тамақ әзірлеместен бұрын тағамның несін анықтап алу керек?
6. Ас әзірлеп болған соң, құрал-саймандарды қайда қою керек?
4. Сергіту сәті.
6-тапсырма. Асқа байланысты мына жаңылтпаштарды жаттап алыңдар.
-оқушылар оқып шығады
-жаттап, айтып береді
V. Үй тапсырмасын беру.
7-тапсырма. Салқын тағамдар, ұнайды, тәтті тағамдар, сүт өнімдері, сусындар, тамақтану сөздерін пайдалана отырып, сөйлемдер құраңдар.
VI. Қорыту
Қоспа жасау.
VII. Бағалау. Бағалау таблицасы арқылы оқушылар бір-біріне баға береді.
Сабақ жоспары
Күні: 01.16ж
Сыныбы: 7 «в»
Тоқсан: ІІІ
Пәні: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Баттал Г.Т.
І.Сабақтың тақырыбы: Менің әуес ісім-спортпен шұғылдану.
ІІ.Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларға тақырып бойынша мәлімет беріп, тақырып
бойынша білімдерін жүйеге келтіру, грамматикалық ұғымдарды сауатты
әрі дұрыс қолдану дағдыларын қалыптастыру. Пәнге қызығушылығын
арттыру;
ә) дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау , көру, қабілеттерін
дамыту; ой түйіндеуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге жұмылдыру;
мәтінді қазақ тілінде әңгімелеуге,ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту.
б) тәрбиелік: спортпен шұғылдануға,салауатты өмір салтын ұстануға бау-
лу;
ІІІ.Сабақтың түрі: аралас сабақ
ІҮ.Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,диалог, сөзжұмбақ,рөлге бөліп оқу,топтастыру
Ү.Сабақтың көрнекілігі: суреттер,слайд
ҮІ.Пәнаралық байланыс: орыс тілі,дене тәрбиесі
ҮІІ.Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
Сыныппен амандасу
Сыныпты түгендеу
ІІ.Үй жұмысын сұрау
7-тапсырма,152-бет.
ІІІ.Жаңа сабақ
1.Сабақтың тақырыбы,мақсаты,барысымен таныстыру.
2. «Спорт» топтастыру.
3.1-тапсырма.Берілген сөйлемдерді аяқтаңдар.
1. Менің әуес ісім- … шұғылдану.
2. Спорттың … көп.
3. Мен аптасына екі рет футболға … .
4. Біз баскетболдан … орын алдық.
5. Спорттың қай-қайсысы да денсаулыққа … .
4.2-тапсырма.Төмендегі сөздерге фонетикалық талдау жасаңдар.
Шұғылдану,денсаулық,әуес ісім.
5.3-тапсырма.Берілген өлеңді оқып,Қанаттың мінезіне сипаттама беріңдер.
6.Суретті диктант «Спорт».
7.5-тапсырма.Берілген диалогті оқып,Гүлнәрдің шахматқа әуестігі туралы өз түсінгендеріңді айтыңдар.
Шахматшы Гүлнәр
-Фәния апай,сәлеметсіз бе,Гүлнәр үйде болса,телефонға шақырып жіберіңізші.
-Есен-саусыз ба,таң атпай жатып телефон шалып тұрған кім дейін?
-Мен ғой,апай!Аида Мүсілімқызымын!
-Ә,Аида апайы екенсің ғой,қазір шақырайын.
-Гүл-л-нәр! Аида апайың сені телефонда тосып тұр.
-Гүлнәр,сүйінші!Киев қаласында өтетін чемпионатқа сен баратын болдың.Шахмат федерациясынан жеделхат менің жатыр.
-Менімен бірге сіз де барасыз ба?
-Ол жағын білмеймін,оны республикалық спорт комитеті шешетін болады.Кіммен барсаң да,әйтеуір,үлкен шах-матқа жолың енді ашылды білем.Ал қазір уақыт тығыз,комитетке тез кел.
-Қазір жетемін,апай!
8.Сергіту сәті «Берілген спортшыларды спорт түрлерімен сәйкестендір»
9.6-тапсырма.Берілген сөйлемдерді мағынасына қарай құраңдар.
1. Шахмат V ғасырда …
2. Шахматтан тұңғыш рет дүниежүзілік бірін-шілік …
3. Шахматтан дүние жүзінің тұңғыш чемпионы …
4. Лондонда әйелдер арасында …
Вильгельм Стейниц болды.
дүниежүзілік біріншілік өтті.
АҚШ-та өтті.
Индияда пайда болған
ІІІ.Қорытындылау
ІҮ.Үйге тапсырма
4-тапсырма,152-бет.
Ү.Бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |