Сабақтың тақырыбы: Пирамида анықтамасы және қасиеттері



Дата25.08.2017
өлшемі0,91 Mb.
#27000
түріСабақ
Жамбыл облысы Жамбыл ауданы Юрий Гагарин атындағы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі. Садыков Орал Амантаевич

Күні:

Пәні: геометрия

Сыныбы: 11 «Б»

Пән мұғалімі: О.А.Садыков

Сабақтың тақырыбы:Пирамида анықтамасы және қасиеттері

Сабақтың мақсаты: Пирамиданы басқа көпжақтардан ажырату, қасиеттерін білу.

Сабақтың міндеттері:

1. Пирамида туралы түсініктерін, пирамида қасиеттерін меңгереді..

2. Өз ойын еркін жеткізе білуге, шығармашылық ізденістерге дағдыланады.

3.Топтық жұмыста бірін-бірі тыңдап пікір алмасады.



Оқыту тәсілі: ұжымдық , топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі:Венн диаграммасы, «ой қозғау» стратегиясы

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: интерактивті тақта,компьютер

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар , плакаттар,

А 1 форматты қағаз,слайд көрсетілім



Күтілетін нәтиже:

1. Пирамиданы басқа көпжақтардан ажырата біледі.

2. Пирамида қасиеттерін, элементтерін және түрлерін біледі.

3. Пирамида сызбасын сала алады


Сабақ барысы:

Кезеңі

Уақыт

Жұмыстың

түрлері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

І Ұйым-дастыру

( 2мин)


Сыныппен амандасып, топқа бөлу.

Шарты:



Оқушылар әр түрлі фигураларды ( тең бүйірлі, тең қабырғалы үшбұрыштар; квадрат, тіктөртбұрыш) алу арқылы топқа бөлдіремін. Қалай отыратындықтарын түсіндіремін

Рефлексия жасау.



Төрт топқа 4-5 оқушыдан бөлініп отырады.

І топ ІІ топ

ІІІ топ ІҮ топ

Топ басшысы сайланып, әр топ мүшесінің рөлдері бөлінеді(баяндамашы, хатшы, таймкипер, сарапшы).




ІІ Үй тапсырма-сын сұрау

(4 мин)


-«Ой қозғау» стратегиясы

Өтілген призма тақырыбы бойынша (слайд)сұрақтар қоямын.

1.Суретте призма кескінделген бе?


Қайсысы деп ойлайсыз?

2. Бұл көпжақты неге призма деп атаймыз?

3. Дұрыс призманың тік призмадан айырмашылығы неде?

Мысал келтіріңіз

4. Призма бетінің ауданын қалай табамыз ?


Топ басшылары бағалау парағына балл қойып отырады. Әр сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларға топ басшысы 1 балдан қойып отырады. Бұл жерде 2-ші топ 1-ші топты, 3-ші топ 2-ші топты, 4-ші топ 3-ші топты, ал 1-ші топ 4-ші топты бағалайды.


Жаңа сабақ

Жұптық жұмыс

(4 мин)

Топпен (8мин)



Қорғауға

(4х1мин = = 4мин)

Барл: 16мин


-Ойлан, жұптас, талқыла

Жұптық жұмыс,

Диалог. Топпен жұмыс.


Сабақтың мақсатын ашу

§3.1 Пирамида анықтамасы мен жалпы қасиеттері тақырыбын әркім жеке оқиды. Жұптасып оқығандарын бір-біріне түсіндіреді. Содан кейін топ болып оны талдайды. Топ түсінгені бойынша пирамида қасиетіне кластер, схема

сызу. Постер қорғау.

Критерийлер қойылады.

1. Регламент сақтау

2. Пирамида сызбасын дұрыс салу

3. Элементтерін дұрыс айта білу

4. Қасиеттерін түсіндіру




Оқушылар жұптасып, топтасып жұмыс жасап, бір-біріне түсіндіреді. Плакатқа пирамида сызбасын салып, қасиеттерін жазады, әр топ өз постерлерін қорғайды.

1 тілек 2 ұсыныс тәртібі бойынша бағаланады.

әр критерий бойынша

дұрыс орындалса 1-балдан

Жалпы 4 балл.


Бекіту

(16 мин)


Есептер шығару

Кітаппен жұмыс.



№7 Пирамиданың табан қабырғасы 12см-ге тең теңбүйірлі үшбұрыш. Оның әрбір бүйір қыры табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Пирамида биіктігін табыңдар.

Р


В

А

С

Бер: PАВС – дұрыс пирамида

АB=BC=12 см

Т/к h

- теңбүйірлі. АД – осы үшбұрыштың биіктігі, биссектрисасы және медианасы болып табылады. - дан Пифагор теоремасы б/ша АД см

дан Жауабы:4
.

№10 Дұрыс төртбұрышты пирамида табанының қабырғасы 10см. Пирамиданың биіктігі 12см-ге тең. Апофемасын табыңдар.


P



K



Бер: PАВСД – дұрыс пирамида

h =PO=12 см

Т/к l

Шешуі: l=PK; AK=KД-ға тең.

. ОК = АК

Пифагор теоремасы б/ша PК



h = 13см Жауабы: 13см

Деңгейлік тапсырма:

Хеопс пирамидасының биіктігі 138м, табан қабырғалары шамамен 230м-ден. Пирамиданың бүйір қырын табыңдар.



Әр оқушы тақтаға шығып есептер шығарады. Жеке жұмыс. Шығарылған есепті топтар тексереді.

Әр дұрыс шығарылған есепке 3 балдан, суретін дұрыс салғаны үшін

1-балдан, жалпы : 4 балл.

.Егер есеп дұрыс шығарылмаса және суреті дұрыс салынбаса 0 балл қойылады.



Қорытын-

ды

(4мин)



«Венн диаграммасы»

«Венн» диаграммасы арқылы призма мен пирамиданың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру, дәлелдеу.

Тиісті тақырып астына оқушылар білгендеріннің барлығын жазады.Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақты қорытындылайды.


V Үйге тапсырма




Тақтаға үй тапсырмасы жазылады.

§3.1 оқу, №9 есеп



Оқушылар күнделіктеріне түртіп жазып алады.

VІ Баға-

лау. (2мин)



Критерий бойынша бағалау, өэін-өзі бағалау.


-Топ басшыларының басқа топ мүшелеріне бағалау парақтары арқылы қойған бағасын айтады.

-Әр топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға береді.

Рефлексия   (1 мин.)

 Кері байланыс



  «БББ» кестесі бойынша кері байланыс жазу

«БББ» кестесін стикерге жазып өткізеді.



1.Бүгін мен сабақта білдім(нені)?

2.Бүгін мен сабақта үйрендім(неге)

3.Бүгін мен үшін күтпеген нәрсе болды (не)?

  Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға мына сұрақтар бойынша жазып береді.

 

Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет