6а сынып. Ежелгі Қазақстан тарихы.
Сабақтың тақырыбы: Сақ тайпаларының қоныстануы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сақ тайпаларының қоныстануы, сақ қоғамы туралы жан-жақты түсінік беру,
Дамытушылық: Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар қою, сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру
Тәрбиелік: Оқушыларды елміздің өткен тарихына құрметпен қарауға,отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтыңтүрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, баяндау, жазбаша жұмыс .
Сабақтың көрнекілігі: карта, тірек-сызбалар, үлестірмелі карточкалар, интерактивті тақта.
1.Ұйымдастыру кезеңі
-Оқушылармен амандасу және түгендеу
-Оқушылардың зейінің сабаққа аудару
2.Үй тапсырмасын сұрау .
1) 5оқушыға үлестірмелі карточкаларды таратып беру.
2)Өткен тақырып бойынша 1-2оқушыдан сабақ сұрау
3)Карточка бойынша берілген сұрақтарды сұрау
4) Тірек –сызбалар арқылы үй жұмысын қорытындылау.(тірек-сызбалар №1,№2тақтаға іліп қою)
№1. Сақтар туралы алғашқы мәліметтер
№2. «Сақ» сөзінің мағынасы
№
|
Деректерде
|
Аталуы
|
1
|
Парсы жазбаларында
|
|
2
|
Иран жазбаларында
|
|
3
|
Грек жазбаларында
|
|
3. Жаңа сабақ
Мұғалім сөзі: Ал балалар, енді бүгін біздің өтетін тақырыбымыздың аты
Сақ тайпаларының қоныстануы
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру
Сабақтың жоспары :
1) Cақ тайпаларының қоныстануы
2) Сақ қоғамы
Дәптермен жұмыс .
Тақтадағы мәліметтерді дәптерлеріне жазғызу
Ал балалар енді біз сабақтың бірінші сұрағына тоқталамыз.
Сақ тайпаларының қоныстануы.
Картамен жұмыс
№
|
Сақ топтарының аты
|
Міндеттері
|
1
|
Теніздің арғы жағындағы сақтар
(парадайы)
|
Қара теңіздегі солтүстігі Арал теңізінің маңында Сырдария мен Әмударияның төменгі ағысында
|
2
|
Шошақ бөрік киетін сақтар(тиграхауда)
|
Сырдарияның орта ағысы Тяньшаньда Жетісуда
|
3
|
Хаома сусының дайындайтын сақтар (хаумаварга)
|
Мургаб аңғарында өмір сүрді.
|
Жоспардың екінші сұрағы бойынша оқулықпен жұмыс жасау
Оқулық мазмұнынан сақ қоғамы туралы оқушылардың абзац-абзац бойынша өздеріне оқытқызып түсінгенін қайтып сұрау .
Сақ қоғамы жауынгерлер абыздар малшылар мен егіншілер деп аталатын үш топтан тұрды.
Сақ қоғамының суреті интерактивтітақтада көрсетіліп тұрады.
Сақ қоғамы
Жауынгерлер абыздар малшылар мен егіншілер
Интерактивті тақтадан бейне көрініс
4. Бекіту кезеңі
1) «Адасқан әріптер» сөз құрау
1.ГЕТАССАМ
2.ТОДРОГЕ
3.ЙАРАДАПАРА
4.РАДЗЫБА
5.НОБАРСТ
2)Тест тапсырмалары.
3)Сақтар сөзіне ассоциация құру
Сақтар
Бетпе-бет сұрақтар
1-оқушы
1)Бүгін қазақ халқының арғы тегі болған Қазақстанды мекендеген тұңғыш тайпалық одақ сақтар туралы ашық сабақ өтілді.Сіз бұл сабақтан қандай мағлұмат алдыңыз?
2)Сақтардың Қазақстанда өмір сүрген уақыты
3) Сақтар дұшпанға –қатал,
.............................................
2-оқушы .
1)Сақтар туралы қандай деректерден алынды ?
2)Сақ әйелдерінің қоғамдағы орны жөнінде әңгімелеңдер
3)Шошақ бөрікті сақтар Қазақстанның қай жерлерін мекендеген?
3-оқушы.
1)Сақтарды Геродот қалай атаған ?
2)Сақтарды аса жоғары құрметтеп оларды әлемдегі ең әділ,ең шыншыл халық есптеген деп кім?
5. Бағалау.
6. Үйге тапсырма:
§ § 28-29. 86-90 бет,
90-беттегі шығармашылық тапсырманы орындау
Достарыңызбен бөлісу: |