Сабақтың түрлері мен құрылысы
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың түрлері мен құрылысы
Сабақтың мақсаты:
1.Оқытудың жаңа технологияларының кейбір элементтерін пайдалана отырып, сабақтың түрлері мен құрылысы жайлы білімді меңгерту.
2.Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3.Оқушыларды өздігінен жұмыстануға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Сабақтың түрлері (сурет).
Сабақтың ішкі құрылысы, тірек сызба, кесте, үлестірме, мини тест жұмысы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Өткен сабақпен байланыс
Өркен – жапырағы мен бүршігі бар бұтақтанбаған жас сабақ.
Бүршік
гүл бүршігі
өсу бүршігі
Бастама сабақ
Бастама сабақ гүл шанақ
төбе
|
жанама
|
қосалқы
|
қолтық
|
бұйыққан
|
2
|
5
|
3
|
4
|
1
|
1.Тыныштық күйге ауысқан бүршік
2.Өркеннің ең ұшына орналасқан бүршік
3.Кез-келген мүшесінің әр жерінен дамыған
4.Жапырақ қолтығына орналасқан бүршік
5.Өсімдіктің төменгі бөлігіне орналасқан майда бүршіктер
Оқушы қызығушылығын ояту.
Берілген қиындыларды тез құрап артындағы тапсырмаларды образға енгізу , орындау.
ІІІ. «Сабақтың түрлері, құрылысы» тақырыбы бойынша технологиялық карта.
Жоспарланған нәтижелер
|
Оқушылар сабақтың түрлері мен құрылысы,атқаратын қызметін біледі
|
Оқушы үшін оқытылудың өзіндік мазмұны
|
Сабақ-өсімдіктердің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін жалғастырып тұратын орталық тірек.
Сабаққа бүршік, жапырақ,гүл,жеміс жатады.
|
Сабақ жоспары
|
1.Сабақ жоспары туралы түсінік
2.Сабақтың түрлері
3.Сабақтың ішкі құрылысы
4.Жылдық сақиналар
5.Тақырыпты қорытындылау
|
Оқыту әдісі
|
Өзіндік ізденушілік
|
Сабақтың түрі
|
Түсіндіру,оқушыларды ұйымдастыру,оқулықпен жұмыс.
|
Танымдық тапсырмалар
|
Бөлме өсімдіктерінен сабақ түрлерін көрсету.Сабақтың ішкі құрылысымен танысу
|
Біліміңді тексер. Берілген өсімдік тізімінен сабақтың қай түріне жататынын анықтап тұсындағы санын тиісті бағанына жаз.
Тік
|
Жатаған
|
Өрмелегіш
|
Шырмалағыш
|
Қысқарған
|
5,8
|
1,10
|
7,2
|
3,9
|
4,6
|
1.Қияр 6.Бақ-бақ
2.Жабайы бұршақ 7.Үрмебұршақ
3.Құлмақ 8.Күріш
4.Пияз 9.Шырмауық
5.Қайын 10.Асқабақ
ІV. Қорытынды:
Сабақ-өсімдіктің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін жалғастырып тұратын орталық тірек
Оқушы әрекетін ұйымдастыру
|
Берілген суретпен (кеппешөппен) бөлме өсімдіктерімен жұмыс жасайды. Өткен тақырыпты түсіндіреді, кестені толтырады
|
Сабақтың негізгі түсінікпен терминдері
|
Камбий- қабықтан кейін орналасқан қабат
Сүрек-камбиден кейін орналасқан қабат
Өзек-сабақтың орталық бөлімі
|
Ақпарат көздері
|
Негізгі оқулық,кесте, суреттер қосымша әдістемелік жуурнал: «Биология және салауаттылық негізі»
|
Үйге тапсырма
|
§10 39-42 бет
|
Бағалау
|
Кестені толтырғанға, мини-тест, қосымша тапсырмаларды орындаған оқушыларға
|
V.Бекіту.
№ 7 зертханалық жұмыс
Сабақтың ішкі құрылысымен танысу
1.Қарағаш,емен,қайың, терек т.б жас бұтақтарынан (ұзындығы)сыртқы қабығының түсіне,қабығын жарып бұртиып шыққан жасымықшаларына, оның пішініне көңіл аударып, лупамен қарап суретін салыңдар
2.Кез-келген ағаштың көлденең кесіндісінен сабақтың ішкі құрылысының қабаттарын ажырату. Әр қабаты қанша көлемді алып жатқандығын ажыратып, түсіне көңіл аудару.
Өзек жасушаларының ерекшеліктерін бақылап көру
3.Оқулықтағы суретпен салыстырып талдау.
VІ.Үйге тапсырма. Сурет. Сабақтың ішкі құрылысы.
Достарыңызбен бөлісу: |