Сыныбы: 4
|
Қазақ тілі пәні мұғалімі Г.Ж.Дуйсенгалиева
|
Сабақтың тақырыбы:
|
С.Қалиұлы «Солдат хаты» өлеңі
|
Пәні:
| Әдебиеттік оқу 4 тоқсан |
Мақсаты:
|
С.Қалиұлы туралы мағлұмат беру, өлеңнің мазмұнымен таныстыру
|
Күтілетін нәтижелер:
|
*Автор туралы мағлұмат алады.
*Өлеңнің негізгі идеясын аша алады.
*Тапсырмаларды орындайды.
|
Керекті жабдықтар:
|
Оқулық, АКТ (компьютер)
|
Сабақта қолданылатын өзара байланыс модульдер
|
СТО, оқыту үшін бағалау, көшбасшылықты анықтау.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
Оқушылармен амандасып,танысып, түгендеп, сабаққа дайындау
Топ ережесін естеріне түсіріп жіберемін.
II. Үй тапсырмасын тексеру
«Қалам ұстау» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту
Тест арқылы үй тапсырмасы бекітіледі
1. 1860 жылы қай мезгілде болған оқиға?
а) қыс ә) жаз б) күз
2.Дәулескер домбырашы сөзінің мағынасын тап
а) жәй домбырашы ә) шебер, теңдесі жоқ домбырашы б) күйші
3. Мынау бір көз алдыңнан кетпесе... кімнің сөзі?
а) Дайрабай ә) Тоқа б) Ықылас
4.Жезкиік күйі қандай әңгіме кітабынан үзінді алған?
а) Қайсар ә) Сонар б) Күй аңызы
5. Қорқыттан кейінгі аттай мыңжылдақтан кейін күйді жалғастырушы кім?
а) Дина ә) Ықылас б) Абай
ІІІ. Қызығушылықты ояту
Казір қандай жыл мезгілі?
Мамыр айында болатын атаулы мерекелерді ата.
Аспанымыз ашық болуы үшін, әрқашан күніміз күлсін десек, қандай мерекеге
үміт артамыз?
Миға шабуыл
Қазақстанның «Ұландар» мерекесі туралы не білеміз?
Өзіңнің еліңнің, ата-анаңның алдындағы
борышыңды өтеу дегенді қалай түсінесің?
Әскери борышты өтеу мерзімі қандай?
Алысқа сапар шеккен адамның отбасын, туған жерін сағыну сезімі қандай болмақ деп ойлайсың?
Сағыныш шерін тарқату үшін не істер едің?
|
үй тапсырмасын айтады
тест жұмысын орындап, оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Сұрақтарға жауап береді
|
Тұсау кесер
|
ІҮ.Жаңа сабақ
-Портретті жандандыру.
-Кімді көріп тұрсыңдар?
-Сұлтан Қалиұлы туралы не білеміз?
-Қандай шығармаларын білеміз?
ҚАЛИҰЛЫ Сұлтан (1.5.1943 ж.т., Жамбыл ауданы Сеңгірбай ақын.Қазақстан Жазушылар Одағының, Журналистер Одағының мүшесі. Жамбыл қаласында Абай атынд. пед. уч-щені
(1961), қазіргі әл-Фараби атынд. Қазақұлттық ун-тін (1967) бітірген. Шу, Жамбыл ауданы орта мектептің мұғалімі, 1967 – 73 ж.Қазақ радиосының музыка, балалар редакцияларында редактор, аға редактор, 1979 – 91 ж. респ. «Балдырған» журналында жауапты хатшы. 1991 ж. респ. «Ұлан» газетінің бас редакторы. Қалиұлы балалар поэзиясы, сатира жанрында еңбек етеді. «Сыныққа сылтау» (1967), «Өлеңдер» (1968), «Дүрбі» (1970), «Қасиетті тақия» (1972), «Сәлем саған, мектебім» (1975), «Кішкентай астрономдар» (1977), «Теміртесер» (1979), «Бақыт деген не?» (1980), «Мен мектепке барамын» (1982), «Әйт, шу, тұлпарым» (1986), «Қандай болып өсемін» (1994) өлең жинақтары жарыққа шықса, «Салам, сага, мектебім» қырғыз тілінде (1983), «Скачи, мой аргамак» кітабы орыс тілінде (1989) жарық көрген. Бұлардан өзге «Төлебай Әжімов» (1973), «Баспалдақ» (1984) прозалық жинақтары да бар.
|
Қосымша мәлімет беріледі.
|
Негізгі бөлім
|
Өмірмен байланыстырып мектебіміздің жас ұландарын видеоролик арқылы көрсету
Өлеңмен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Өлеңнің мазмұнын айту.
Өлеңнің мазмұнына жоспар құру.
Жоспар:
1.Әженің еңбекқорлығы.
2. Әскердегі аға.
3.Ағасы боп жазылған хат.
4. Көңілді әже.
|
Оқушылардың шығармашылықпен жұмыстанады.
Әр топ жұмыстарын айтқаннан кейін баспармақ, бағдаршам әдістері арқылы бағаланады.
|
Қорытынды
|
Начало формыТоппен жұмыс
Ітоп: хат жаз
ІІ топ: Өлең мазмұнына сай сурет сал.
ІІІ топ: «Қазақстан ұланы» тақырыбына әңгіме жазу.
|
Сабақ қорытындыланады.
|
Бағалау
|
Табыс ағашына өздерін көрсету
|
Өз деңгейлерін көрсетеді
|
Үйге тапсырма
|
Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын айтып келу.
«Біз Тәуелсіз жасұлан» шағын шығарма
|
Күнделіктеріне жазып алады.
|
Рефлексия
|
Стикерге жазу
|
Ойларын білдіреді
|
Достарыңызбен бөлісу: |